جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته

عنوان‌ها

جراحی دندان عقل نهفته با وجود اینکه فرآیندی ترسناک به نظر می رسد، درد و عوارض ناشی از جراحی به دفعات کمتر از درد دندان عقل نهفته است. واقعیت این است که بیشتر از پنجاه درصد دندان های عقل به شیوه جراحی یا غیر جراحی کشیده می شوند. این جراحی وظیفه دکتران دندانپزشک عمومی و یا جراحان فک و صورت می باشد.

جراحی دندان عقل روی عصب

در گذشته از دندان عقل برای جویدن مواد غذایی سفت و سخت استفاده می شد. در قرن های گذشته به دلیل نبود امکانات بهداشتی و مخصوصا مسائل مربوط به بهداشت دهان و دندان که مسواک زدن و درمان های دندانپزشکی خیلی مرسوم نبود، دندان ها کمتر عمر می کردند و زودتر می افتادند. بنابراین رشد کردن دندان های عقل در سن های بالا کمک زیادی به افراد می کرد. ولی امروزه با پیشرفت فرآیند های دندانپزشکی چه از لحاظ درمانی و چه زیبایی و رژیم های غذایی درست و مناسب، همچنین رعایت امور بهداشتی دهان، دندان های عقل بیشتر از اینکه سودمند باشند بیشتر سبب درد سر هستند. در نتیجه در اکثر موارد نیاز است که دندان های عقل خود را بکشیم. جراحی دندان عقل روی عصب از موارد مشکل در جراحی های دندانپزشکی می باشد.

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب
جراحی دندان عقل روی عصب

کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته و پیدا و کشیدن آن یک عمل انتخابی است، ولی امروزه بسیار مرسوم شده است. خیلی از افراد دندان عقل خود را به دلایل مختلف می کشند. برخی از افراد با مشکل دندان عقل نهفته مواجه می شوند. در این صورت دندان از لثه فرد بیرون نمی آید و دردسر های زیادی را برای بیمار به بار می آورد. بعضی افراد دیگر به علت ناتوانی و دسترسی کم برای تمیز کردن دندان دچار پوسیدگی آن می شوند. برخی دیگر نیز به خاطر نگرانی درباره جراحی دندان عقل روی عصب و مشکلات آن، ریسک نکرده و پیشاپیش دندان عقل خود را می کشند. جراحی دندان عقل نهفته روی عصب و جراحی دندان عقل روی عصب از نگرانی ها و ترس های افراد است و در این جراحی ممکن است به عصب آسیب وارد شود.

بیشتر بدانید
چگونه به ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم

هزینه جراحی دندان عقل روی عصب

به طور کلی هزینه جراحی دندان عقل روی عصب و کشیدن دندان عقل ، تعرفه ثابت و مشخصی ندارد، و عوامل مختلفی در آن دخیل می باشند. بطور مثال اگر دندان عقل نهفته نباشد، یعنی اینکه رشد کرده و بیرون آمده باشد، در نتیجه نیازی به انجام جراحی دندان عقل نهفته هم ندارد و با کشیدن معمولی انجام می گیرد، بنابراین کشیدن دندان عقل هزینه زیادی نخواهد داشت. وجود این محدوده هم بیشتر به دلیل حجم پوسیدگی، ترمیم دندان و مدت زمان لازم برای کشیدن دندان عقل می باشد. ولی اگر دندان عقل درنیامده باشد یا نهفته باشد و یا حتی کامل در نیامده باشد و به اصطلاح نیمه نهفته باشد، برای کشیدن آن بطور حتم نیاز به جراحی دندان دندان می باشد. در این حالت جراحی دندان عقل روی عصب و چه غیر آن با در نظر گرفتن عواملی که گفته شد و همچنین موقعیت دندان و میزان جراحی مورد نیاز بیشتر خواهد بود.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter