دندانپزشکی در بارداری و دوران حاملگی

همه چیز در مورد دندانپزشکی در بارداری و دوران حاملگی

عنوان‌ها

دوران بارداری یکی از حساس ترین و در عین حال شیرین ترین دورانی است که تمامی مادران حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند. به دلیل حساسیت بالای دوران بارداری بسیاری از درمان ها، داروها، مواد خوراکی و حتی فعالیت های فیزیکی در این دوران ممنوع می باشد. به همین دلیل یکی از سوالات رایج میان افرادی که قصد بارداری دارند، امکان مراجعه به دندانپزشکی در بارداری است. بسیاری از بانوان می خواهند بدانند که آیا در طول دوران حاملگی می توانند به دندان پزشکی مراجعه نمایند؟ برای مراجعه به دندانپزشکی در بارداری چه شرایطی را باید رعایت کنند؟ و … به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با دندانپزشکی و بارداری بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

مراجعه به دندانپزشکی در زمان اقدام به بارداری

بسیاری از بانوان با توجه به شرایط زندگی و همچنین سلامتی بدن خود برای بارداری اقدام می نمایند. بنابراین اگر قصد دارید باردار شوید، بهتر است پیش از دوران حاملگی به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید. تا در صورت وجود دندان خراب و حتی دارای پوسیدگی سطحی، آن را درمان نمایید. اما در برخی از مواقع ممکن است به دلایل مختلفی نظیر افزایش بعضی از هورمون ها در طول بارداری، کاهش کلسیم و … دندان ها دچار پوسیدگی شوند. همچنین در بسیاری از مواقع به دلیل تغییرات هورمونی لثه ها متورم شده و دچار خونریزی می شوند. به همین دلیل توجه به نظافت و بهداشت دهان و دندان در طول بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که با این مشکلات روبرو شدید، می توانید با مراجعه به دندانپزشکی از پزشک بخواهید دهانشویه و خمیر دندان مناسب و با خاصیت درمانی به شما معرفی نمایند تا با استفاده نمودن از آن ها بتوانید مشکلات دهان و دندان خود را تا زمان زایمان کنترل نمایید. فراموش نکنید که در صورت عدم مراجعه به دندانپزشکی در بارداری در صورت بروز تورم و خونریزی لثه، ممکن است لثه ها ملتهب و عفونی شوند. که در برخی از مواقع می تواند منجر به زایمان زودرس شود. بنابراین در صورت وجود مشکلات و التهابات لثه، باید پیش از بارداری برای درمان آن اقدام شود.

بیشتر بدانید
آیا رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا خطرناک است؟

بهترین زمان دندانپزشکی در بارداری

مراجعه به دندانپزشکی در دوران حاملگی بهتر است به منظور کنترل مشکلات دهان و دندان انجام شود. اما بسیاری از بانوان در طول بارداری دندان درد را تجربه می نمایند و در برخی از مواقع قادر به تحمل این درد نمی باشند. از آنجایی که در طول بارداری جنین نیز از بدن مادر تغذیه می نماید، ممکن است به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین های مورد نیاز بدن، پوسیدگی های سطحی و عمقی روی دندان ها ایجاد شود. درمان و ترمیم این پوسیدگی ها در طول بارداری الزامی است، زیرا ممکن است عمیق شده و در نهایت منجر به عفونت دندان و لثه شوند. که علاوه بر درد غیرقابل تحمل می توانند موجب زایمان زودرس شوند. بنابراین در صورت بروز پوسیدگی های دندانی مراجعه به دندانپزشکی در بارداری ضروری است. اما یکی از سوالات رایج در این رابطه این است که بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی در بارداری چه زمانی است؟

بهترین زمان دندانپزشکی در بارداری
بهترین زمان دندانپزشکی در بارداری

مراجعه به دندانپزشکی در ماه اول بارداری کاملا ممنوع است. زیرا در سه ماه اول بارداری عضوهای اصلی بدن مانند دست ها، پاها، سر، شکم، کمر و … در حال شکل گیری هستند.

تزریق داروی بی حسی در این سه ماه می تواند از دندان عبور کرده و به جفت برسد که در نهایت منجر به بروز نقص های مادرزادی در جنین می شود. از طرفی در صورتی که برای درمان دندان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد، ممکن است دارو روی جنین تاثیر گذاشته و عوارض جدی را به همراه داشته باشد.

مراجعه به رادیوگرافی

از طرفی در صورتی که برای درمان دندان نیاز به روش های تشخیصی مانند رادیوگرافی باشد، بهتر است مراجعه به دندانپزشکی در بارداری و تشخیص مشکل به بعد از زایمان موکول شود. زیرا اشعه ایکس مورد استفاده در تصویربرداری و رادیوگرافی می تواند برای جنین مضر باشد. اما مراجعه به دندانپزشکی در بارداری به منظور چکاپ و بررسی های لازم جهت پیشگیری از بروز دندان درد الزامی است. اما در صورتی که به دلیل دندان درد ناشی از پوسیدگی های عمیق مجبور به ترمیم دندان شدید، بهتر است در سه ماه دوم به دندانپزشکی مراجعه نمایید. به طور کلی مراجعه به دندانپزشکی در بارداری به منظور درمان در سه ماه اول و سوم بارداری ممنوع بوده و در صورت لزوم باید در سه ماه دوم بارداری اقدام نمایید.

بیشتر بدانید
چگونه به ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم

 

شرایط دندانپزشکی در بارداری

از آنجایی که بارداری دوران بسیار حساسی می باشد، بهتر است پیش از اقدام برای بارداری به دندانپزشکی مراجعه نمایید و تمامی دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند را درمان نمایید. اما در صورتی که پیش از بارداری برای ترمیم دندان های پوسیده اقدام نکردید، بهتر است هنگام مراجعه به دندانپزشکی در بارداری به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • برای مراجعه به دندانپزشکی در بارداری بهترین زمان سه ماه دوم حاملگی است. بنابراین در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی شده و درد می کند. بهتر است در ابتدای ماه چهارم بارداری تا اواسط ماه ششم بارداری برای ترمیم آن اقدام نمایید.
  • در صورتی که برای درمان دندان نیاز به استفاده از روش های تشخیصی مانند رادیوگرافی دارید، بهتر است درمان را به بعد از زایمان موکول نمایید. زیرا مراجعه به دندانپزشکی در بارداری و انجام تصویربرداری با اشعه ایکس می تواند موجب آسیب دیدگی جنین شود.
  • در طول بارداری از دهانشویه مناسب و خمیر دندان استاندارد استفاده نمایید. زیرا در صورت بروز عفونت و پوسیدگی های عمیق دندان، امکان مصرف آنتی بیوتیک و مسکن در طول بارداری وجود ندارد. همچنین عفونت لثه می تواند موجب زایمان زودرس شود.
  • هنگام مراجعه به دندانپزشکی در بارداری از درمان های طولانی مدت مانند زیبایی دندان ها جدا خودداری نمایید و آن را به بعد از زایمان موکول نمایید. زیرا نشستن طولانی مدت می تواند برای جنین مضر باشد.
  • در صورت مراجعه به دندانپزشکی در بارداری به منظور کنترل جریان خون در بدن، بهتر است پاهایتان را کنار یکدیگر قرار داده و آن ها را روی هم نیندازید.

 

خطرات دندانپزشکی در دوران بارداری
خطرات دندانپزشکی در دوران بارداری

خطرات دندانپزشکی در دوران بارداری

به دلیل وجود اشعه ایکس در رادیوگرافی و عکس برداری از دندان، انجام درمان هایی که نیاز به تشخیص دارند در طول بارداری ممنوع است. به همین دلیل هنگام مراجعه به دندانپزشکی حتما به پزشک اطلاع دهید که باردار می باشید. تا در صورت لزوم رادیوگرافی از روپوش های سربی برای شما استفاده نمایند. همچنین در سه ماه اول و سوم بارداری تزریق داروی بی حسی می تواند از دندان عبور کرده و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. که معمولا در سه ماه اول موجب بروز نقص های مادرزادی و در سه ماه سوم منجر به مشکلات تنفسی، قلبی و ریوی می شود. به همین دلیل در صورت عدم ضرورت بهتر است درمان را به بعد از بارداری موکول نمایید.

اما برای پیشگیری نمودن از بروز عفونت های لثه و دندان بهتر است مراجعه به دندانپزشکی در بارداری را فراموش نکنید. کشیدن دندان در ماه های اول و آخر بارداری نیز ممنوع می باشد. به همین دلیل در صورت لزوم بهتر است کشیدن دندان را در ماه چهار و پنج بارداری برای انجام آن اقدام نمایید. از طرفی خوابیدن طاق باز به صورت طولانی مدت در سه ماه سوم بارداری می تواند برای جنین خطرناک باشد. به همین دلیل بهتر است مراجعه به دندانپزشکی در بارداری را به این سه ماه منتقل نکنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter