آیا رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا خطرناک است؟

آیا رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا خطرناک است؟

عنوان‌ها

از آنجایی که دهان یکی از اصلی ترین راه های ورود این ویروس منحوس به بدن است. به همین دلیل رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا می تواند موجب انتقال ویروس از تجهیزات و محیط آلوده دندانپزشکی به بدن شود.

به همین دلیل مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا باید با توجه به نکات بهداشتی و حفظ پروتکل های بهداشتی انجام شود تا از انتقال ویروس کرونا به بدن جلوگیری شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه نیاز است هنگام مراجعه به دندانپزشکی در ایام کرونایی، به طور کامل آشنا کنیم.

آیا دندانپزشکی در ایام کرونا باز است؟

بله، دندانپزشکی در این دوران باز است. از آنجایی که هنگام مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا شما نمی توانید از ماسک استفاده نمایید و پزشک در فاصله کمی با شما قرار دارد. همچنین علاوه بر شما و پزشک افراد دیگری نیز در مطب حضور دارند، به همین دلیل مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا می تواند کار نسبتا خطرناکی محسوب شود. از طرفی با توجه به این که کرونا ویروس مدت زمان زیادی است که مردم جهان را درگیر نموده است، نمی توان سلامتی و چکاپ دندان ها را نادیده گرفت. بنابراین برای پیشگیری از خراب شدن دندان ها و یا عمیق شدن پوسیدگی های سطحی مراجعه به دندانپزشکی در ایام کرونا ضروری است. به همین دلیل در صورت نیاز به دندانپزشکی در دوران کرونا نیاز است تا حتما پروتکل های بهداشتی را جدی گرفته و با رعایت کامل آن ها به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 

ایا رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا خطرناک است

در ایام کرونا چگونه دندانپزشکی برویم

هنگام مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا نیاز است که دندانپزشکان و مراجعین به برخی از توصیه های بهداشتی عمل نمایند. از جمله توصیه هایی که مراجعین هنگام مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا باید به آن ها توجه نمایند، عبارتند از:

 • پیش از مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا ابتدا با مطب تماس بگیرید. علائم، مشکلات و میزان درد خود را برای پزشک شرح دهید و به توصیه های او توجه نمایید. سپس زمان مراجعه خود را مشخص نمایید. به هیچ عنوان بدون وقت قبلی به دندانپزشکی مراجعه نکنید، زیرا مجبور می شوید برای معاینه زمان طولانی را در مطب بمانید و این موضوع امکان انتقال ویروس کرونا را افزایش می دهد.
 • در صورتی که مشکوک به ویروس کرونا می باشید و یا تست شما مثبت شده است. اما نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشکی در ایام کرونا داشته باشید. باید حتما پزشک را از وضعیت خود آگاه نمایید. در صورتی که علائم شما قابل مشاهده باشد و همچنین تست شما نیز مثبت گزارش شود، باید روند درمان دندان شما در مراکز پزشکی مجهز مانند بیمارستان ها انجام شود. همچنین در برخی از مواقع ممکن است از شما بخواهند روند درمان خود را در مراکز دندانپزشکی مشخص شده برای بیماران کرونایی انجام دهید. تا بتوانید امکان انتقال عفونت و ویروس را به حداقل برسانید.
 • به دندانپزشکی هایی مراجعه نمایید که تمامی پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند و دندانپزشک و دستیار او از روپوش، ماسک و شیلد مخصوص استفاده می نمایند.
 • برای مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا مراکزی را انتخاب نمایید که معتبر بوده و تمامی وسایل و تجهیزات مورد استفاده کاملا استریل و یکبار مصرف می باشند. همچنین مطمئن شوید که تمامی سطوح به طور کامل ضد عفونی می شوند.
 • در صورت امکان هنگام مراجعه به دندانپزشکی و پیش از انجام درمان از دهانشویه های ضد عفونی کننده استفاده نمایید.
 • همچنین هنگام مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا ماسک زدن را فراموش نکنید. از طرفی در صورت تماس دست ها با سطوح آلوده، آن ها را ضد عفونی نمایید و فاصله اجتماعی را با افراد حاضر در دندانپزشکی رعایت کنید.
 • به هیچ عنوان به دلیل ویروس کرونا، روند درمان و ترمیم دندان های پوسیده و یا شکسته خود را به تاخیر نیندازید.

 

بیشتر بدانید
چگونه به ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم

 

در ایام کرونا میشه دندانپزشکی رفت

از آنجایی که تاخیر در ترمیم و درمان دندان های پوسیده می تواند موجب عمیق تر شدن پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان های مجاور شود. بهتر است برای درمان سریع تر دندان به دندانپزشکی مراجعه نمایید. بنابراین با وجود خطرناک بودن مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا در برخی از مواقع مراجعه به دندانپزشکی الزامی است. در صورتی که فردی مشکوک به ویروس کرونا باشد و یا نتیجه تست او مثبت باشد، باید به مراکز مجاز دندانپزشکی در ایام کرونا مراجعه نماید. در این مراکز تمامی تجهیزات و وسایل مورد استفاده در ترمیم دندان به طور کامل ضد عفونی و استریل می شوند. همچنین تمامی سطوح دیوارها، میز و صندلی و … نیز کاملا ضد عفونی می شوند. از طرفی پزشک و دستیاران او از لباس مخصوص، ماسک و شیلد استفاده می نمایند. از طرفی این مراکز چندین بیمار را در یک زمان مشخص ویزیت نمی کنند، بلکه به آن ها وقت می دهند و تا جای ممکن سعی می کنند افراد به صورت همزمان در مطب حاضر نباشند.

بیشتر بدانید
همه چیز در مورد دندانپزشکی در بارداری و دوران حاملگی

چطور در کرونا به دندانپزشکی برویم

فعالیت دندانپزشکان در ایام کرونا در ابتدای شیوع کرونا تعطیل شد. اما با توجه به طولانی شدن و همه گیر شدن ویروس کرونا ترجیح دادند با رعایت پروتکل های بهداشتی کار خود را ادامه دهند. زیرا برخی از افراد به دلیل درد شدید و مشکلات اورژانسی مجبور به مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا می شوند. با این وجود بهتر است در موارد غیر ضروری از مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا اجتناب نمایید. از طرفی دندانپزشکان فعالیت خود را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی ادامه می دهند. از جمله موارد مورد توجه دندانپزشکان در دوران کرونا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • استفاده نمودن از روپوش مخصوص، دستکش های مخصوص، شیلد و ماسک های چند لایه هنگام ترمیم و درمان دندان های بیمار
 • عدم پذیرش مراجعین بدون نوبت قبلی
 • عدم پذیرش چندین بیمار به صورت همزمان با توجه به فضای انتظار
 • استفاده از روپوش مخصوص برای بیماران
 • استریل نمودن تمامی سطوح مطب و تجهیزات مورد استفاده در درمان دندان
 • تا جای ممکن از تجهیزات و وسایل یکبار مصرف استفاده می نمایند.
 • عدم پذیرش مراجعین با علائم و مشکوک به کرونا و ارجاع آن ها به مراکز دندانپزشکی مخصوص بیماران کرونایی

 

مراجعه اورژانسی به دندانپزشکی در دوران کرونا

همانطور که گفته شد بهتر است در مواقع غیرضروری مراجعه به دندانپزشکی ها در ایام کرونا را فراموش کنید. همچنین سعی کنید با رسیدگی به دندان ها و استفاده نمودن از خمیر دندان و دهانشویه های ضد عفونی کننده و مناسب از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمایید. از طرفی در صورتی که قصد مراجعه به دندانپزشکی در دوران کرونا را دارید، بهتر است حتما پیش از مراجعه به صورت تلفنی تماس بگیرید. اما با توجه به اهمیت دندان ها و امکان عفونت دندان و لثه در صورت عدم رسیدگی به دندان ها بهتر است در صورت مواجه شدن با موارد زیر دندانپزشکی در دوران کرونا را الزامی بدانید.

 • در صورتی که دندان شما شکست، بهتر است برای پیشگیری از التهاب لثه و از بین رفتن دندان به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • اگر درد غیر قابل تحمل و شدیدی را تجربه می نمایید.
 • در صورتی که نیاز به نمونه برداری از بافت دندانی می باشد.
 • اگر دندان و لثه شما دچار خونریزی زیاد و بدون دلیل می باشد.
 • در صورتی که دچار التهاب لثه شده اید.
 • اگر دندان شما آبسه کرده است.
 • اگر به دلیل مشکلات دندان لثه شما متورم شده است.
 • اگر درمان دندان شما نیمه کاره است و نیاز به گذاشتن روکش می باشد.
 • در صورتی که دندان مصنوعی شما متورم، دردناک و شکستگی شده است.
بیشتر بدانید
کلینیک دندانپزشکی رایان

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter