عوارض جراحی لثه

عوارض جراحی لثه چیست ؟

عنوان‌ها

دلایل جراحی لثه

یکی از شایع ترین علت های مراجعه به مطب های دندانپزشکی، بیماری های لثه می باشد. بیماری های لثه به دلایل زیادی می توانند بوجود آیند که از آن ها می توانیم به ایجاد تغییر در هورمون های بدن، جمع شدن باکتری ها داخل دهان و روی لثه ها و همچنین استعمال دخانیات و … اشاره کرد. به همین دلیل رعایت بهداشت دندان و دهان امری بسیار مهم و ضروری می باشد. برای جلوگیری از بیماری لثه باید بطور منظم از مسواک و دهانشویه استفاده کنید.همچنین از مصرف دخانیات و سیگار تا حد امکان دوری کنید. اگر به هر دلیل لثه های شما دچار التهاب یا عفونت شد، سریعا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در ادامه قصد داریم درباره عوارض جراحی لثه صحبت کنیم.

"<yoastmark

عوارض جراحی لثه

در افراد متفاوت، بسته به نوع جراحی و بیماری لثه، عوارض جراحی لثه متفاوت خواهد بود. به بیان دیگر رایج ترین عوارض جراحی لثه عبارتند از:

احتمال ورم و خونریزی تا 3 روز بعد از جراحی لثه. این عارضه می تواند به عفونت در لثه ها منتهی شود. برای جلوگیری از آن به هیچ وجه قسمت بخیه ها را دستکاری نکنید و بطور مرتب از کمپرس یخ کمک بگیرید. پس از جراحی لثه، دندان ها ممکن است به مواد غذایی گرم و سرد حتی پس گذشت چند ماه حساس باشند. در این صورت می توانید از خمیر دندان های ضد حساسیت در صورت حساسیت بالا و تجویز دکتر استفاده کنید. از دیگر عوارض جراحی لثه، پوسیدگی در ریشه دندان ها و عقب نشینی بافت لثه در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همچنین ممکن است دندان در ناحیه جراحی لق شود. این مورد پس از مدتی به مرور رفع خواهد شد؛ ولی اگر ادامه پیدا کرد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. پس از ناپدید شدن بی حسی، احتمالا درد عمل شروع شود؛ برای این مورد می توانید از مسکن هایی که دکتر تجویز کرده است استفاده کنید.

بیشتر بدانید
لیفت لثه چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی لثه

پس از جراحی لثه، در محل مورد نظر بخیه زده می شود و پانسمان قرار می گیرد. پس از گذشت یک هفته بیمار باید برای مراجعه دوباره و برداشتن بخیه ها توسط دندانپزشک معاینه شود. اینگونه معاینه ها هر چند ماه یک بار به بیمار توصیه می شود. مراقبت و نگهداری پس از عمل جراحی لثه بسیار در تسریع روند بهبود لثه تاثیر گذار است و سبب کاهش عوارض جراحی لثه می شود. از دیگر عوارض می توان به فاصله گرفتن لثه از طوق دندان ها و ایجاد فضای خالی بین دندان ها اشاره کرد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter