عوارض لمينت دندان چیست ؟

عوارض لمينت دندان

عنوان‌ها

لمینت دندان روکشی بسیار نازک ساخته شده از سرامیک می باشد که بر روی دندان های شخص نصب می شود. در عمل کاشت لمینت دندان بر خلاف کامپوزیت، دندان میزان بسیار کمی تراشیده می شوند. مقدار تراش دندان با توجه به شکل دندان ها و نوع لمینت و همچنین تشخیص دکتر دندانپزشک متفاوت خواهد بود. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که عوارض لمینت دندان چیست؟ آیا اصلا این روش عوارض دارد؟

عوارض لمينت دندان چیست ؟
عوارض لمينت

عوارض لمینت دندان، آیا لمینت بر سلامتی دندان ها ضرر دارد؟

برای پاسخگویی به سوال عوارض لمینت دندان ابتدا باید ذکر کنیم که درست است این روش دارای عوارضی می باشد، ولی اینگونه نیست که همه ی بیماران پس از عمل کاشت لمینت دندان دچار یک یا چند مورد از این عوارض شوند. این موارد به عوامل زیادی چون تجربه، دانش و تخصص دندانپزشک و همچنین مراقبت های لازم پس از کاشت لمینت بستگی دارد. در ادامه مطلب قصد داریم تا معایب و عوارض لمینت دندان را بررسی کنیم.

آسیب دیدن دندان

از عوارض لمینت دندان صدمه دیدن دندان است. در کاشت لمینت دندان، دندان ها باید بسته به نوع لمینت یک لایه نازک از مینای دندان تراشیده شود. زیرا با اضافه شدن لمینت با زخامتی که دارد حجم دندان زیاد می شود. به همین دلیل دندان های لمینت شده دارای مینای نازک تری هستند و دیگر در این راه راه برگشتی نیست. زیرا دندان را دیگر نمی توان بدون روکش یا لمینت رها کرد. پروسه لمینت دندان برگشت ناپذیر است؛ بنابراین باید با بررسی و تصمیم جدی این کار را انجام دهید. مینای دندان در صورت تراشیده شدن دیگر قابل برگشت نیست و دوباره رشد نمی کند. اگر قصد دارید دندان های خد را لمینت کنید باید توجه داشته باشید که این درمان زیبایی تا آخر عمر همراه شما خواهد بود.

بیشتر بدانید
آیا لمینت دندان خوب است؟ مزایا و معایب لمینت دندان چیست؟

حساسیت دندان

از دیگر عوارض لمینت دندان حساسیت آن می باشد. همانطور که پیش تر گفتیم بخاطر تراشیده شدن دندان امکان دارد دندانهای شما به تغییر دما و سرد و گرم شدن حساس شود. با این وجود این عارضه معمولا گذرا می باشد و پس از گذشت مدتی رفع می شود. همچنین این مورد در همه افراد دیده نمی شود و ممکن است اصلا به چنین عاملی دچار نشوید. کسانی که مینای دندان نازکی دارند بهتر است قبل از انجام لمینت دندان از پزشک معالج خود مزیت ها و معایب آن را پرس و جو کنند.

تغییر رنگ لمینت دندان

یکی از مشکلات و عوارض لمینت، ایجاد لکه و تغییر رنگ در آن می باشد. روکش سرامیکی در برابر تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارد. ولی بطور کل رعایت اصول و نکات بهداشتی نظیر مسواک زدن دندان ها، استفاده از دهانشویه و رژیم غذایی مناسب و استفاده کمتر از غذاهایی با رنگدانه زیاد و موارد دیگری که مسبب این مشکل می شوند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter