عوارض کاشت دندان

عوارض کاشت دندان

عنوان‌ها

خوشبختانه کاشت دندان ایمپلنت در مقایسه با دیگر درمان های کاشت در دندانپزشکی از کمترین عوارض برخوردار می باشد. با به وجود آمدن ابزار های جدید رادیوگرافی سه بعدی، درصد خطا به مقدار بسیار زیادی کاهش داشته است. هر چند نکته ای که بسیار در موفق بودن عمل کاشت تاثیر دارد، تجربه بالا، مهارت و تخصص دندانپزشک می باشد. امروزه نزدیک به هفتاد درصد از دکترهای دندانپزشک از این شیوه بهره می برند. مراجعه به یک دندانپزشک خوب بسیار مهم است. کاشت دندان همانند هر عمل دیگری ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. به منظور کاهش عوارض کاشت دندان ابتدا نیاز است که با آن ها آشنا باشید. همچنین می توان گفت اکثر عوارض ایمپلنت دندان طبیعی و قابل برگشت است.

عوارض کاشت دندان
عوارض کاشت دندان

عوارض کاشت دندان چیست ؟

خارج شدن روکش

در اولین سال نصب، روکش ها با چسب موقت بر روی دندان ها چسبیده می شوند و احتمال کنده شدن روکش در سال اول هست. اگر روکش موقت دندان ها بیفتد، باید برای چسباندن و نصب دوباره روکش روی ایمپلنت به دکتر دندانپزشک خود مراجعه کنید. در صورتی که شرایط نرمال و استاندارد باشد با چسب ثابت و دائمی روکش دندان نصب می گردد.

لق شدن روکش

در برخی نواحی دهان اگر فشار بیش از اندازه باشد ممکن است روکش لق شود. این لق شدگی امکان دارد در بخش پایه اتفاق بیفتد که اصولا پس از پیوند، ایمپلنت نباید حرکتی کند و متخصص باید توجه داشته باشد که ایمپلنت کاملا جوش بخورد. همچنین در برخی اوقات ممکن است هنگام نصب ایمپلنت کاملا چسبیده باشد ولی بعد ها به دلایل مختلف شل شود که علت این لق شدن این است که در به جای چسبندگی استخوانی به سطح ایمپلنت، بافت به آن می چسبد و در این شرایط که پایه ایمپلنت شل می شود باید روکش و پایه کامل خارج شده و پایه های جدید جایگزین شوند.

بیشتر بدانید
مراقبت های بعد از ایمپلنت

شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت و شکستگی پروتز

از موارد دیگر عوارض کاشت دندان، امکان شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت می باشد که به دلیل فشار بالایی که بر روکش وارد می شود رخ می دهد. اکثرا این اتفاق در اثر دندان قروچه و یا رفتن جسمی سخت در زیر دندان اتفاق می افتد.

شکستگی بدنه ایمپلنت

احتمال این که این اتفاق بیفتد بسیار پایین می باشد؛ ولی دلیل بر غیرممکن بودن آن نیست. این اتفاق در شرایطی که فشار بسیار بالایی به ایمپلنت وارد شود و یا پروتز دندان بطور نا مناسبی نصب شده باشد و سبب انتقال فشار ها از مرکز به اطراف ایمپلنت شود، امکان دارد اتفاق بیفتد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter