فرق لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت

عنوان‌ها

سوالی که خیلی برای افرادی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند پیش می آید این است که فرق بین کامپوزیت و لمینت چیست؟ اگر قصد دارید با روش های دندانپزشکی زیبایی، اصلاح طرح لبخند خود را انجام دهید و نمی دانید بین لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی کدام یک را انتخاب کنید؛ پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا کاملا با تفاوت کامپوزیت و لمینت آشنا شوید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از مواردی است که اغلب بیماران هنگام مراجعه به دندانپزشکی برای ترمیم دندان های خود مطرح می کنند. کامپوزیت دندان یک لایه نازک از موادی مخصوص از پرسلن یا کامپوزیت می باشد که برای بهبود و ترمیم شکل ظاهری و رنگ دندان ها روی آن ها قرار داده می شوند. نصب درست و صحیح کامپوزیت های دندان تا میزان زیادی می تواند ظاهر لبخند های شما را بهبود دهد. به طور کلی کامپوزیت دندان به دو نوع تقسیم می شوند: لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت . اگر که این دو روش زیبایی دندان به درستی بر روی دندان ها قرار بگیرند، قادر خواهند بود لبخندی بسیار زیبا و جذتب را به شما هدیه بدهند. اما فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست و کدام روش برای شما مناسب است؟

فرق بین لمینت و کامپوزیت در پوشش عیوب دندان ها

به عنوان اولین مورد و مهم ترین فرق بین لمینت های سرامیکی و کامپوزیت ها می توان به متفاوت بودن آن ها در عملکرد هر کدام اشاره کرد. این نکته را در نظر بگیرد که لمینت سرامیکی گستره کاربردی بیشتری دارد و برای پوشش عیوب ظاهری دندان ها بهتر است. از کاربرد های لمینت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی لمینت در اصلاح دندان های کج و بد شکل
  • توانایی در جایگزین کردن لمینت سرامیکی دندان به جای دندان های ترم خورد و یا حتی شکسته
  • پر کردن فاصله بین دو دندان با کمک لمینت دندان
  • اصلاح دندان هایی که در اثر ساییدگی کوتاه تر از دیگر دندان ها هستند
فرق لمینت و کامپوزیت
فرق بین لمینت و کامپوزیت در پوشش عیوب دندان ها

همچنین دندان هایی که تغییر رنگ داده اند و با روش های دیگر نظیر بلیچینگ، قابل سفید شدن و اصلاح نیستند را می توان با کمک لمینت سرامیکی ترمیم کرد. در مقابل کامپوزیت ونیر دندان گستره کاربرد کمتری دارد. به عبارتی دیگر اگر عیب های دندان بیشتر از حدی باشند، روش ترمیمی کامپوزیت گزینه ای مناسبی نخواهد بود. از کاربرد های روش کامپوزیت دندان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • اصلاح با کامپوزیت دندان خرگوشی
  • پر کردن فاصله جزئی بین دندان ها
  • اصلاح بد رنگی دندان هایی که تنها مشکل رنگ دارند و دارای دندان های صاف و مرتب هستند
  • دندان هایی که بصورت خیلی جزئی کج هستند
بیشتر بدانید
کامپوزیت دندان خرگوشی + عکس

تفاوت لمینت با کامپوزیت از لحاظ زمان نصب

موردی دیگری در تفاوت لمینت با کامپوزیت مورد بررسی است، تفاوت در مدت زمان نصب آن می باشد. احتمالا شما هم مواردی را دیده اید که شخص با تنها یک جلسه رفتن به مطب دندانپزشکی با لبخندی جذاب و زیبا بر می گردند. اگر شما هم مایل هستید فقط در یک جلسه تقریبا  5-6 ساعته در دندانپزشکی صاحب دندان هایی سفید و جذاب شوید، می توانید از روش کامپوزیت ونیر دندان استفاده کنید. اما در نقطه مقابل آن لمینت دندان سرامیکی به 2 جلسه دندانپزشکی برای قالب گیری و نصب لمینت نیاز است. در روز اول برای انجام لمینت دندانی، دندانپزشک از روی دندان های شما قالبی را تهیه می کند. پس از آن این قالب ها را برای ساخت به لابراتور ارسال می کند. زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت ها حداقل دو هفته می باشد. سپس در جلسه دوم می توان لمینت های ساخته شده را بر روی دندان ها نصب کرد.

فرق لمینت ها از نظر مقاومت؛ کدام یک استحکام بیشتری دارد؟

ونیر یا لمینت های سرامیکی با بهره گیری از فن آوری های جدید و پیشرفته و با استفاده از به روز ترین تجهیزات روز دنیا در لابراتور ها تولید می شوند. به همین دلیل مقاومت و استحکام ایم لمینت ها در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی بیشتر است. کامپوزیت دندان علاوه بر اینکه در برابر ضربه، آسیب پذیر تر است، بلکه در برابر تغییر رنگ نیز ضعیف تر از لمینت های سرامیکی می باشد. به همین علت اگر میزان هزینه لمینت دندان برای شما مهم نیست، پیشنهاد می کنیم با نظر و مشورت با دندانپزشک از لمنیت سرامیکی استفاده کنید.

فرق لمینت سرامیکی با کامپوزیت از جهت ماندگاری و طول عمر

از لحاظ طول عمر، لمینت سرامیکی در قیاس با کامپوزیت دندان نیز برتری دارند. در صورت رعایت اصول و نکات بهداشت دهان و دندان ها، لمینت های سرامیکی قادر هستند حتی تا 12 سال نیز عمر کنند. اما کامپوزیت ها در بهترین شکل ممکن می توانند تا ماکسیمم 5 تا 7 سال ماندگاری و عمر داشته باشند. در نتیجه، درست است که برای لمینت دندان ها هزینه بالاتری را متحمل می شوید، ولی در ازای آن به همان میزان، طول عمر لمینت های دندانی بسیار بیشتر خواهد بود.

بیشتر بدانید
قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

فرق کامپوزیت با لمینت در پروسه کاشت؛ کدام به دندان ها آسیب می زند؟

اگر تصمیم دارید دندان های خود را لمینت کنید، حتما این حرف را هم شنیده اید که می گوید برای لمینت دندان باید مینای دندان تراشیده شود. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام روش آسیب کمتری یه دندان ها وارد می کند؟ روش کامپوزیت عموما روشی بی ضرر تر و ایمن تری می باشد. زیرا که برای انجام این روش لازم به قالب گیری دندان ها و یا تراشیدن مینای دندان نیست. اما برای کاشت لمینت سرامیکی، به میزان ضخامت پرسلین تولید شده در لابراتور، مینای دندان تراش خواهد خورد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت
پروسه کاشت لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

جواب این سوال بیش از هر چیز دیگری به انتخابی که شما می کنید بستگی دارد. افراد زیادی پس از حضور در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی با مشکل روبرو شده اند. انتخاب دندانپزشک غیر حرفه ای بدلیل قیمت های پایین و شرایط ویژه ای که برای جذب کردن مشتری اناجم می دهند، سبب شده که انجام بسیاری از کامپوزیت های دندان ناموفق باشد. خارج شدن از حالت طبیعی و بو گرفتن دهان به دلیل استفاده از مواد با کیفیت پایین و عدم نصب با ظرافت و درست، مشکلاتی را پس از عمل کاشت کامپوزیت به بار خواهد آورد. بنابراین باید در انتخاب دندانپزشک دقت لازم را بکار ببرید. این نکته را در نظر داشته باشبد که حتما به متخصص مراجعه کنید و دندان های خود را به افارد غیر متخصص نسپارید. چرا که هزینه نهایی خرابی دندان هایتان بیشتر خواهد بود.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter