راه غلبه بر ترس از دندانپزشکی

چگونه به ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم

عنوان‌ها

یکی از محیط های استرس آور که افراد با سنین مختلف، پس از ورود به آن ناخودآگاه دچار استرس می شوند مطب دندانپزشکی است. از طرفی اکثر افراد در سنین کودکی رفتن به دندانپزشکی را تجربه کرده اند. به همین دلیل بسیاری از آن ها ناخواسته نسبت به این محیط احساس ترس دارند. ترس از دندانپزشکی تنها مختص به کودکان نیست، بسیاری از افراد جوان و حتی مسن برای اینکه به دندانپزشکی مراجعه نکنند، حاضر به تحمل دندان درد می باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهای غلبه بر ترس از دندانپزشکی، به طور کامل آشنا کنیم.

فوبیای دندانپزشکی چیست؟

دندان درد یکی از آزاردهنده ترین و غیرقابل تحمل ترین دردهایی است که هر انسانی در طول زندگی خود آن را تجربه خواهد کرد. با این حال ترس از دندانپزشکی نیز از جمله ترس هایی است که اکثر انسان ها با آن مواجه هستند. برخی از افراد ممکن است در سنین کودکی به دندانپزشکی مراجعه کرده باشند و به دلایل مختلف نظیر عفونت دندان، پزشک بداخلاق، آمپول بی حسی دردناک و … خاطرات تلخی را تجربه کرده باشند. این افراد معمولا در سنین جوانی و حتی میانسالی فوبیا و ترس از دندانپزشکی دارند. این ترس در بسیاری از مواقع غیرمنطقی و نوعی اختلال اضطرابی می باشد. به این منظور که فرد ممکن است نسبت به محیط دندانپزشکی، تجهیزات، صندلی دندانپزشکی و … احساس ترس داشته باشد. بنابراین دلیل ترس از دندانپزشکی لزوما احساس خطر و آسیب دیدگی نسبت به محیط دندانپزشکی نیست. بلکه فرد به دلیل اختلال روحی و اضطرابی به صورت ناخودآگاه نسبت به این محیط دچار ترس و فوبیا می شود.

 

بیشتر بدانید
آیا کشیدن دندان درد دارد؟

دلایل ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از شایع ترین آن ها خاطرات تلخ و منفی دوران کودکی است. البته برخی از افراد ممکن است در سنین بزرگسالی نیز تجربه تلخی از دندانپزشکی و کشیدن دندان داشته باشند که موجب ترس از کشیدن دندان در آن ها شده است. البته استرس نسبت به بوی دندانپزشکی و صدای ابزارهای مورد استفاده در ترمیم دندان نیز می توانند موجب ترس از دندانپزشکی شوند. فوبیای دندانپزشکی در اکثر مواقع به دلایل غیرمنطقی مانند بوی دندانپزشکی، صندلی و چراغ بالای سر بیمار، صدای ابزارآلات و … ایجاد می شود. از دیگر دلایل ترس از دندانپزشکی می توان به خبرها و تجربیات تلخ دیگران اشاره نمود. برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی نظیر عفونت، نهفته بودن دندان، پوسیدگی شدید ریشه و … تجربه دردناکی از کشیدن دندان عقل و یا عصب کشی دندان داشته باشند. تعریف این تجربیات برای شما می تواند موجب ترس از کشیدن دندان عقل و یا عصب کشی در شما شود. ترس از عصب کشی دندان نیز می تواند به دلیل اطلاعات اشتباه و تعاریف بی اساس دیگران ایجاد شود. به طور مثال بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که عصب کشی نمودن دندان موجب سرطان و یا عارضه های جدی برای سلامتی می شود که این موضوع کاملا اشتباه می باشد. عصب کشی نه تنها عارضه ای ایجاد نمی کند، بلکه موجب افزایش طول عمر دندان پوسیده نیز می شود.

راهکارهای غلبه بر ترس از دندانپزشکی

متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل ترس از دندانپزشکی، هنگام بروز پوسیدگی های سطحی به دندانپزشکی مراجعه نمی کنند و همین موضوع موجب عمیق تر شدن پوسیدگی دندان می شود. بنابراین دندان پوسیده ای که در نیم ساعت قابل ترمیم می باشد، نیاز به ترمیم طولانی تر و جدی تری پیدا می کند. برای مقابله با ترس از دندانپزشکی می توان از راهکارهای زیر استفاده نمود.

  • اولین و مهم ترین راهکار برای کنترل ترس از دندانپزشکی آگاهی نسبت به روند درمان است. در صورتی که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد، نسبت به روند انجام آن آگاهی پیدا کنید. اطلاعات درست و دقیق نسبت به انواع روش های درمانی در دندانپزشکی موجب کاهش استرس و ترس از آن خواهد شد.
  • سعی کنید پزشکی را انتخاب نمایید که قبلا با او ملاقات داشته اید و یا نسبت به کار او اطمینان دارید. در این صورت به طور ناخودآگاه استرس شما نسبت به دندانپزشکی کاهش پیدا خواهد کرد.
  • اگر به دلیل تجربیات ناخوشایند دوران کودکی دچار ترس از دندانپزشکی هستید، بهتر است در جلسه اول با پزشک خود در رابطه با تجربه تلخ و ترس خود صحبت کنید. صحبت کردن در رابطه با ترس هایتان می تواند موجب کاهش آن شود. از طرفی پزشک با آگاه سازی شما نسبت به روند درمان به کنترل ترس شما کمک خواهد نمود.
  • اگر دلیل ترس شما از دندانپزشکی، فوبیای دندانپزشکی نسبت به تجهیزاتی است که وارد دهان شما می شود. بهتر است در طول درمان چشمان خود را بسته نگه دارید و نفس عمیق بکشید. از آنجایی که در طول درمان دندان و دهان شما بی حس می باشد، در صورت بسته بودن چشم مرحله درمان دندان را تشخیص نخواهید داد و ترس شما کاهش خواهد یافت. برای تنفس عمیق سعی کنید دستان خود را قسمت زیر ناف روی شکم قرار دهید و نفس خود را از شکم شروع کنید. به گونه ای که بالا و پایین رفتن شکم را زیر دستان خود احساس نمایید.
  • تنفس عمیق و طولانی از تکنیک های موثر در کاهش ترس و استرس است. به همین دلیل می توانید چند نفس عمیق بکشید و سپس به همان اندازه نفس خود را نگه دارید. این کار در کنترل استرس شما بسیار موثر است.
  • قبل از آنکه بخواهید برای درمان اقدام نمایید، بهتر است یک جلسه برای معاینه و آشنایی با محیط به دندانپزشکی مراجعه نمایید. این کار استرس شما را نسبت به محیط و پزشک کاهش خواهد داد.
  • یکی دیگر از روش های کنترل و کاهش ترس از دندانپزشکی وجود یک همراه است. اگر نسبت به دندانپزشکی دچار استرس و ترس هستید، بهتر است دوست صمیمی و یا کسی که در کنار او احساس امنیت و آرامش می کنید را با خود همراه نمایید. حضور او می تواند موجب قوت قلب و کاهش استرس شما شود.
غلبه بر ترس در دندانپزشکی

غلبه بر ترس کودکان از دندانپزشکی

برای کنترل ترس بچه از دندانپزشکی علاوه بر والدین، دندان پزشک و محیط دندانپزشکی نیز بسیار موثر است. به همین دلیل یکی از نکات حائز اهمیت جهت کاهش و کنترل استرس کودکان انتخاب دندانپزشکی با دکوراسیون آرامش بخش و هماهنگ با روحیات کودکان است. ورود به محیطی آرامش بخش و با رنگ هایی مناسب از نظر روانشناسی می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش ترس کودکان داشته باشد. از طرفی هرچه فاصله زمان مراجعه به دندانپزشکی و شروع درمان کمتر باشد، میزان ترس و استرس کودک نیز کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی رفتار پزشک با کودک نیز تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و ترس کودک از دندانپزشکی خواهد داشت. بنابراین بهتر است دندانپزشکی را انتخاب نمایید که با ملایمت و آرامش با کودک شما صحبت می کند و او را به آرامش دعوت می نماید. حضور والدین هنگام مراجعه به دندانپزشکی و عدم ترساندن کودک از دندانپزشکی به دلایل مختلف مانند ” اگر شکلات بخوری باید بری دندانپزشکی آمپول بزنی و … ” نیز تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و ترس کودک از دندانپزشکی دارد.

تاثیر دارو در از بین بردن ترس دندانپزشکی

در برخی از مواقع ممکن است ترس از دندانپزشکی به قدری شدید باشد که، منجر به افزایش ضربان قلب فرد شود. در این صورت فرد می تواند پیش از مراجعه به دندانپزشکی از داروهای ضعیف ضد استرس استفاده نمایید. البته در جلسه معاینه باید حتما با پزشک در رابطه با میزان ترس از دندانپزشکی و استرس خود هنگام مراجعه به دندانپزشکی صحبت نمایید و از او بخواهید تا داروی ضد استرس برای شما تجویز نماید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter