قیمت لمینت دندان - کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

عنوان‌ها

لمینت دندان و کامپوزیت دندان دو نوع از روش های درمانی زیبایی دندان هستند. که سبب تغییر مثبت دندان ها و افزایش زیبایی دندان ها می شوند. در هر کدام از این شیوه ها لایه نازکی از جنس هایی که مرسوم هستند بر روی دندان ها که معمولا چند دندان جلویی که در لبخند شما دیده می شوند، نصب می شوند. کامپوزیت و لمینت دندان باعث تغییر شکل، رنگ و اندازه دندان های شما می شود. فرق لمینت با کامپوزیت در جنس ماده ای است که بر روی دندان چسبانده می شود و این تفاوت سبب شده است تا ویژگی و مراحل انجام این روش های زیبایی با یکدیگر متفاوت باشد. در این مقاله به این موضوع که کامپوزیت بهتر است یا لمینت و همچنین مقایسه این دو درمان زیبایی در ابعاد گوناگون می پردازیم.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ بهترین دندانپزشکی در تهران
کامپوزیت یا لمینت؟

کامپوزیت یا لمینت؟

یکی از مواردی که بسیار برای مراجعان پیش می آید و باعث گیج شدن و سردرگمی آن ها می شود این است که کامپوزیت بهتر است یا لمینت و انتخاب بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان است. اکثر دندانپزشک ها با در نظر گرفتن توانایی و مهارت خودشان در انجام یکی از این دو روش، مراجعه کنندگان را عمداً به درمان منتخب خود تشویق می کنند. اما چیزی که واقعیت دارد این است که هر کدام از این روش ها افراد با شرایط خود را میطلبد و برای هر بیمار یکی از این دو روش مناسب است.

برای بهره بردن از خدمات یکی از بهترین دندانپزشکی های کشور تنها کافیست از مشاوره اولیه بهره ببرید.

به عنوان مثال برای شخصی که نیاز دارد یک یا دو دندان را مثلا دو دندان جلویی خود را در جای درست قرار دهد کامپوزیت دندان انتخاب مناسب تری می باشد. از طرف دیگر فردی که توقع و درخواست بیشتری برای زیبایی دندان هایش دارد و 8 یا 10 دندان جلو نیاز به درمان، زیبایی و رنگ دارند لمینت سرامیکی دندان برای آن انتخاب ایده آل تری می باشد. انتخاب مناسب بین یکی از این دو روش وظیفه دندانپزشک می باشد ولی آنچه که مسلم است شما باید اطلاعات کافی و درستی از مزیت ها و معایب کامپوزیت و لمینت دندان داشته باشید. در این مطلب سعی می داریم تا خصوصیات و مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان های برای شما به روشنی بیان کنیم.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟
برای دندان کامپوزیت بهتر است یا لمینت

ویژگی های لمینت سرامیکی

 • هزینه درمان بیشتر
 • دوام 10 تا 15 سال
 • استحکام زیاد
 • ظاهر زیبا، شفاف و طبیعی
 • نگهداری مانند دندان های طبیعی
 • اکثرا بسیار دقیق می باشد همچنین به لابراتور و دندانپزشک بستگی دارد
 • اگر شکسته شوند حتما باید تعویض شوند
 • تراش حداقلی با در نظرگیری مهارت دندانپزشک و لابراتور امکان پذیر می باشد

ویژگی های لمینت کامپوزیتی

 • هزینه درمان پایین‌تر
 • دوام 5 تا 7 سال
 • استحکام کم و احتمال لب پر شدن
 • ظاهر کدر و با احتمال تغییر رنگ بخصوص در لبه های اطراف
 • نگهداری پالیش و ترمیم دوره ای
 • اکثرا با در نظر گیری دقت دندانپزشک بسیار غیر دقیق می باشد
 • اگر شکسته شوند امکان ترمیم داخل دهان وجود دارد
 • به جز دندان های بیرون زده نیاز به تراش وجود ندارد
بیشتر بدانید
آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟

تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت دندان

در این بخش به مقایسه لمینت دندان و کامپوریت دندان در ابعاد مختلف می پردازیم تا نتیجه بگیریم بالاخره کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

مقایسه قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت سرامیکی دندان توسط تکنسین در لابراتور ساخته می شود به همین منظور قیمت لمینت دندان از قیمت کامپوزیت دندان بطور کلی بیشتر است. در مقابل کامپوزیت دندان به دلیل اینکه در مطب و توسط دندانپزشک طراحی و ساخته می شوند، از قیمت پایین تری برخوردار است. قیمت گذاری با در نظر گرفتن موادی که استفاده می شود، هزینه خود لابراتور و دستمزدی که دندانپزشک بر اساس تجربه و کیفیت کار خود دریافت می کند تعیین می شود. اما قیمت کامپوزیت دندان تقریبا نصف لمینت سرامیکی دندان می باشد. از نگاهی دیگر اگر هزینه های مکرر ترمیم و تعویض پس از 5 سال را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که هزینه آن خیلی بیشتر و گران‌تر از هزینه ابتدایی آن خواهد شد.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟
مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

مقایسه طول عمر و ماندگاری کامپوزیت و لمینت دندان

هر دو روش به نگهداری فرد بستگی دارد. اما بطور کلی طول عمر لیمنت دندان 2 برابر طول عمر کامپزیت می باشد. طول عمر لمینت 10 تا 15 سال و عمر کامپوزیت 5 تا 7 سال است. اما باز هم تاکید می کنیم که ماندگاری آن ها به مراقبت های فرد وابسته است.

بیشتر بدانید
آیا لمینت دندان خوب است؟ مزایا و معایب لمینت دندان چیست؟

تفاوت ظاهری لمینت و کامپوزیت دندان

با نظر گرفتن این مورد که شکست و عبور نور از ذرات روکش سرامیکی بسیار بهتر از جنس کامپوزیتی عبور می کند و همچنین لعاب کمی که به لمینت های سرامیکی زده می شود و پس از آن در کوره پخته می شوند در نتیجه آن کامپوزیت پورسلین از نظر ظاهری درخشندگی و زیبایی بیشتری را دارا می باشند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟
ویژگی های کامپوزیت و لمینت

مقاومت و استحکام لمینت و کامپوزیت دندان

مقاومت کامپوزیت و لمینت دندان از مواردی است بسیار برای افراد اهمیت دارد. لمینت سرامیکی به دلیل اینکه در کوره دندانپزشکی در دمای بیشتر از 700 درجه ساخته می شود، مواد آن با هم ساختاری محکم و مقاوم ایجاد می کنند. کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک در مطب دندانپزشکی با بهره گیری از نور آبی در دهان محکم می شوند. استحکام لمینت دندان در مقابل مقاومت کامپوزیت دندان بسیار بالاتر است.

مقایسه دقت و ظرافت کامپوزیت و لمینت دندان

همانطور که پیش از این به آن اشاره کردیم، دقت و مهارت دندانپزشک بسیار در نتیجه نهایی و کیفیت کار تاثیرگذار است. همچنین گفتیم که لمینت سرامیکی پس از قالب گیری از دندان های بیمار در لابراتور ها در شرایط خاص و توسط تکنسین ها ساخته می شود. در حالی که کامپوزیت توسط خود دندانپزشک، در دهان بیمار و در شرایط دشواری ساخته و نصب می شود. در نتیجه نمی توان خستگی بیمار و دندانپزشک را نادیده گرفت در حالی که لمینت دندانی در محیط خارج از دهان فرد ساخته می شود. نتایج همه این ها نمایانگر دقیق بودن لمینت سرامیکی می باشد.

 

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter