کامپوزیت دندان خرگوشی - قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی + عکس

عنوان‌ها

قطعا شما نیز افرادی را دیده اید و یا بارها شنیده اید که شخصی دندان های خرگوشی دارد. دندان خرگوشی ناشی از نوعی جلو آمدگی و یا کج شدگی دندان است که معمولا منجر به زیبایی و دلنشین شدن چهره می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد امروزه متقاضی کامپوزیت دندان خرگوشی هستند. با این وجود در برخی از مواقع نیز این جلو آمدگی و یا کج شدگی دندان بسیار شدید بوده و فرد به دنبال روشی برای برطرف کردن حالت خرگوشی دندان است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با کامپوزیت دندان خرگوشی و نمونه هایی از عکس این نوع کامپوزیت بیشتر آشنا کنیم. اگر درباره کامپوزیت نمی دانید پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله کامپوزیت دندان چیست؟ را مطالعه کنید.

 

کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

کامپوزیت دندان خرگوشی فرایندی است که به دو صورت در دندانپزشکی انجام می شود. در حالت اول زمانی است که دندان های فرد به شدت خرگوشی بوده و موجب عدم رضایت فرد از دندان ها و لبخند خود شده است. در این حالت پزشک برای اصلاح نمودن نقص دندان ها و افزایش زیبایی لبخند از کامپوزیت استفاده می نماید. در حالت دوم با توجه به این موضوع که خرگوشی بودن خفیف دندان ها نه تنها نقص در زیبایی چهره محسوب نمی شود، بلکه می تواند جذابیت چهره را نیز افزایش دهد. به همین دلیل بسیاری از افراد متقاضی کامپوزیت دندان خرگوشی هستند.

نقش کامپوزیت دندان خرگوشی در اصلاح نقص دندان 

زمانی که دندان های فوقانی و تحتانی فک با یکدیگر هماهنگ نباشند و به درستی روی یکدیگر قرار نگیرند، ممکن است دندان های فوقانی به سمت بیرون متمایل شوند. این میزان جلو آمدگی دندان های فوقانی ممکن است بسیار خفیف بوده و تنها چند میلی متر بیرون آمده باشند. که در بسیاری از مواقع نه تنها در سلامت دندان ها اختلال ایجاد نمی کنند، بلکه می توانند به جذابیت بیشتر صورت نیز کمک نمایند. اما در صورتی که میزان جلو آمدگی دندان ها شدید باشد، ممکن است دندان ها روی لب پایینی قرار بگیرند. که در این صورت وجود دندان خرگوشی نه تنها می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس و زیبایی فرد شود. بلکه ممکن است منجر به آسیب پذیری لب ها و فرسودگی زودتر دندان های جلو شود.

بیشتر بدانید
قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا با دندانپزشکان قادر به اصلاح این دندان ها هستند یا خیر؟ خوشبختانه پیشرفت علم جامعه دندانپزشکی را نیز بی نصیب نگذاشته است. به همین دلیل برای اصلاح نمودن این مشکل می توان از روش های مختلفی مانند ارتودنسی و یا کامپوزیت دندان های خرگوشی استفاده کرد. در صورتی که این بیرون زدگی بسیار جزئی باشد به راحتی می توان با استفاده از کامپوزیت دندان خرگوشی آن را درمان نمود. اما در صورتی که میزان بیرون آمدگی دندان بسیار شدید باشد، تنها راه درمان و اصلاح آن ها انجام ارتودنسی می باشد.

 

اهمیت کامپوزیت دندان خرگوشی

عوامل متعددی مانند مکیدن انگشت و یا پستانک در کودکی، بازی کردن و قرار دادن زبان پشت دندان ها، مشکلات ارثی و ژنتیکی، فشار دادن دندان ها روی یکدیگر و یا ساییدن دندان ها روی هم هنگام عصبانیت از مهم ترین دلایل ایجاد دندان های خرگوشی است. که در صورت خفیف بودن نیازی به درمان ندارند. اما در صورتی که جلو آمدگی دندان ها شدید باشد، نیاز به درمان دارد. زیرا عدم درمان دندان های خرگوشی می تواند منجر به موارد زیر شود.

 • دندان درد دائم به دلیل قرار گرفتن نامناسب دندان ها روی یکدیگر
 • تاثیر در کاهش زیبایی چهره و لبخند
 • ایجاد اختلال در نحوه جویدن مواد خوراکی
 • اختلال در نحوه بیان کلمات و گفتار فرد
 • احتمال بروز آسیب دیدگی در سایر دندان ها به دلیل فشار روی آن ها
بیشتر بدانید
رنگ های کامپوزیت دندان و راهنمای انتخاب

با توجه به موارد ذکر شده قطعا میزان اهمیت درمان دندان های خرگوشی را درک نموده اید. کامپوزیت دندان خرگوشی یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین روش های اصلاح دندان های خرگوشی است. نحوه اجرای کامپوزیت به این صورت است که پزشک در ابتلا سطح دندان ها را به طور کامل با استفاده از تجهیزات مخصوص تمیز می نماید. پس از آن سطح دندان ها را به طور کامل خشک می نماید.

 

فراموش نکنید که کوچک ترین رطوبتی روی دندان ها می تواند ماندگاری و کیفیت کامپوزیت را کاهش دهد. پس از خشک نمودن دندان ها روی سطح دندان های جلویی (خرگوشی) ماده ای اسیدی ریخته می شود که، منجر به متخلخل شدن سطح آن ها می شود. این تخلخل ایجاد شده به چسبندگی بیشتر مواد کامپوزیت به دندان کمک می نماید. در ادامه نیز مواد کامپوزیت روی دندان قرار گرفته و با استفاده از دستگاه لایت سفت می شود. در نهایت نیز با استفاده از فرز و پولیش دندانپزشک سطح دندان را یکدست و صیقلی می نماید. البته فراموش نکنید که کامپوزیت دندان خرگوشی نیز مانند سایر دندان ها نیاز به رسیدگی دارد و پس از مدتی ممکن است دچار تغییر رنگ شود.

مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی

 • قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی نسبت به سایر روش های اصلاح لبخند بسیار مناسب تر است.
 • از طرفی در صورت اصلاح دندان های خرگوشی با استفاده از کامپوزیت نیازی به تراشیدن تاج دندان نیست.
 • استفاده از کامپوزیت ها برای دندان های خرگوشی علاوه بر اصلاح طرح لبخند موجب درخشندگی و براقیت دندان ها نیز می شود.
 • کامپوزیت ها مقاومت نسبتا بالایی در برابر فشار دارند.
 • ظاهر دندان ها پس از انجام کامپوزیت کاملا مشابه دندان های طبیعی است.
 • سرعت استفاده از این روش نسبت به سایر روش های اصلاح دندان های خرگوشی مانند لمینت و یا ارتودنسی بسیار بیشتر است.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter