کامپوزیت دندان - قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

کامپوزیت دندان چیست؟

عنوان‌ها

زیبایی و سفیدی دندان ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جوانی چهره دارد. به همین دلیل است که تمامی انسان ها لبخند زیبا با دندان های سفید را دوست دارند. خوشبختانه امروزه به راحتی می توان برای داشتن لبخند دلنشین و دندان های سفید و یکدست، به دندانپزشکی مراجعه نمود و با استفاده از کامپوزیت دندان این خواسته را تحقق بخشید. معمولا روش های مختلفی برای سفید نمودن و زیبایی دندان ها وجود دارد که با توجه به ویژگی ها و شرایط انجام آن ها، کامپوزیت دندان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. معمولا افرادی که قصد دارند از این ونیرها برای زیبایی دندان هایشان استفاده نمایند، با سوالاتی نظیر کامپوزیت دندان چیست و چگونه انجام میشود؟ چه عوارضی دارد؟ چقدر ماندگاری دارد و … روبرو هستند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با کامپوزیت دندان بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

کامپوزیت در دندانپزشکی چیست؟

کامپوزیت دندان نوعی مواد سفید رنگ (همرنگ دندان) است که حالت خمیری شکل دارد. برای زیباسازی دندان ها و سفید کردن آن ها لایه بسیار نازکی از این مواد روی سطح دندان قرار می گیرد و سپس با استفاده از دستگاه لایت سفت می شود. پس از آن دندانپزشک با استفاده از فرزهای مخصوص سطح دندان کامپوزیت قرار گرفته روی آن را صاف و صیقلی می نماید. از طرفی کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مشخصی می باشند. از انواع کامپوزیت های دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کامپوزیت ونیرها
 • نانوفیلد
 • میکروفیلد
 • هیبرید

مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود: قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

کامپوزیت در دندانپزشکی چیست؟
کامپوزیت در دندانپزشکی چیست؟

یکی از سوالاتی که هنگام مراجعه به دندانپزشکی جهت زیباسازی دندان ها ایجاد می شود، این است که محبوب ترین کامپوزیت دندان چیست؟ در جواب به این سوال باید گفت که با توجه به دندان مورد نظر و محل قرارگیری کامپوزیت دندان می تواند مناسب ترین آن ها را انتخاب نمود. اما به طور کلی بهترین نوع کامپوزیت دندان به منظور زیباسازی دندان های جلو و سفید نمودن آن ها کامپوزیت ونیرها هستند. که می توانند زیبایی و درخشندگی ویژه ای به دندان های جلویی بدهند.  

بیشتر بدانید
کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

یکی از پرکاربردترین انواع کامپوزیت دندان جهت زیباسازی و سفید نمودن دندان های جلو، کامپوزیت ای پی اس است. که اکثر افراد آن با عنوان کامپوزیت ونیر می شناسند. امروزه استفاده نمودن از این کامپوزیت ها به دلیل ذرات سرامیکی موجود در آن ها که منجر به استحکام بالای آن ها شده، بسیار مرسوم شده است. از طرفی این کامپوزیت های دندانی ظاهری شبیه به لمینت های سرامیکی دارند و رنگ آن ها نیز در صورت رسیدگی درست ثابت می ماند. همچنین این کامپوزیت ها از طیف رنگی ایده آلی برخوردار می باشند. به همین دلیل از رنگ نرمال دندان تا سفید صدفی قابل اجرا می باشند. در صورت وجود مشکلات زیر به راحتی می توانید با استفاده از این کامپوزیت دندان به اصلاح آن ها کمک نمایید.

 • رنگ، فرم و شکل نامناسب دندان ها
 • وجود دندان های نامتقارن مانند دندان های میخی و یا وجود دندان ریزتر از سایر دندان ها
 • در صورتی که می خواهید دندان هایی بسیار سفید داشته باشید
 • در صورت وجود فاصله میان دندان ها
 • وجود بی نظمی بسیار ضعیف و کم میان دندان ها
کامپوزیت ونیر دندان چیست؟
کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

با توجه به ویژگی های مثبت کامپوزیت دندان، استفاده از این روش برای زیباسازی و سفید نمودن دندان ها عوارض و معایبی را نیز به همراه دارد. که بهتر است پیش از اقدام برای کامپوزیت نمودن دندان ها نسبت به آن ها آگاهی پیدا کنید. در جواب به این سوال که کامپوزیت دندان چیست و چه عوارضی دارد؟ باید گفت که کامپوزیت ها مانند دندان های طبیعی انسان ممکن است به دلایل مختلفی نظیر استفاده بیش از حد چای و قهوه، استفاده از غذاهای رنگ دار، استعمال دخانیات و … دچار تغییر رنگ شوند. به همین دلیل رسیدگی به آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین با توجه به این موضوع بهتر است از کامپوزیت دندان به منظور زیبایی 8 تا نهایت 10 دندان جلو استفاده شود. در صورتی که قصد دارید تمامی دندان های خود را سفید و صیقلی نمایید، بهتر است از روش لمینت دندان استفاده نمایید. اما در صورتی که درمان به صورت غیر اصولی انجام شود و یا به درستی به دندان ها رسیدگی نشود، ممکن است فرد با عوارضی نظیر التهاب لثه روبرو شود.

بیشتر بدانید
قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

کامپوزیت دندان چیست و چگونه است؟

همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان نوعی مواد است که به سفیدتر شدن و یکدست شدن سطح دندان ها کمک می نماید. از طرفی از این کامپوزیت ها برای پر کردن حفره های خالی دندان های جلویی و قابل مشاهده نیز استفاده می شود. مراحل اجرای این کامپوزیت ها به منظور ترمیم و زیبایی دندان ها به شرح زیر می باشد.

 • در ابتدا دندانپزشک باید با استفاده از برس مخصوص تمامی سطح دندان مورد نظر را تمیز نماید.
 • پس از آن مقدار کمی از مواد کامپوزیت به رنگ مورد نظر روی دندان قرار داده می شود. تا پزشک از رنگ مناسب کامپوزیت دندان مطمئن شود. در صورتی که رنگ مناسب تایید شد، لایه نازکی از کامپوزیت روی دندان قرار داده می شود.
 • سپس مواد قرار گرفته روی دندان با استفاده از دستگاه لایت سفت می شود.
 • در ادامه نیز دندان پزشک با استفاده از فرز مخصوص اضافه های کامپوزیت را از روی دندان برمی دارد و در نهایت نیز سطح آن را صاف و صیقلی می نماید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter