رنگ های کامپوزیت دندان

رنگ های کامپوزیت دندان و راهنمای انتخاب

عنوان‌ها

یکی از رایج ترین روش های زیبا سازی دندان ها استفاده نمودن از کامپوزیت های دندانی است. که با توجه به هزینه بسیار مقرون به صرفه کامپوزیت ها نسبت به لمینت و مقاومت قابل توجه آن ها، امروزه کامپوزیت ها یکی از روش های بسیار محبوب در حوزه دندانپزشکی و زیبا سازی دندان ها محسوب می شوند. اما نکته قابل توجه در رابطه با آن ها تنوع رنگ های کامپوزیت دندان است. که موجب می شود تا کامپوزیت ها کاملا مشابه دندان های طبیعی شما جلوه کنند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع طیف های رنگی کامپوزیت دندان بیشتر آشنا کنیم.

راهنمای انتخاب رنگ های کامپوزیت دندان
راهنمای انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت دندان

اسم رنگ های کامپوزیت دندان

رنگ های کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارند که معمولا با توجه به رنگ طبیعی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل در دندانپزشکی این رنگ ها را با استفاده از کد رنگ ها می شناسند. که میزان سفیدی رنگها را مشخص می نمایند. به طور کلی رنگ های آن ها براساس کدگذاری آن ها به چهار دسته A، B، C و D تقسیم بندی می شوند. که گروه A قهوه ای مایل به قرمز، گروه B قهوه ای مایل به زرد، گروه C خاکستری و گروه D خاکستری مایل به قرمز است. از طرفی طیف رنگی کامپوزیت دندان برای هر کدام از این گروه ها نیز با شماره 1 تا 4 تفکیک می شود. که شماره 1 روشن ترین درجه رنگ است.

هر کدام از کامپوزیت های تولید شده با گروه مشخصی وارد بازار می شوند. به طور مثال رزین کامپوزیت بر اساس کد رنگی قهوه ای مایل به قرمز تولید شده اند. به همین دلیل در صورتی که رنگ طبیعی دندان های شما در طیف خاکستری قرار دارد، استفاده از این کامپوزیت ها برای شما مناسب نمی باشد. رایج ترین رنگ های کامپوزیت دندان عبارتند از: A1- A2- A3.5- A4- B1- B2- B3- C3- CV- CVD- BW- XBW نکته: توجه داشته باشید که پزشک متخصص و باتجربه در زمینه انتخاب رنگ کامپوزیت دندان می تواند به شما کمک نماید تا بهترین و مناسب ترین رنگ را برای کامپوزیت دندان های خود انتخاب نمایید.

مطالعه مقاله به شما پیشنهاد می‌شود: قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400  

رنگ های کامپوزیت دندان
رنگ های کامپوزیت دندان

چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب نماییم؟

دندانپزشکان هنگام انتخاب رنگ های کامپوزیت دندان با توجه به رنگ پوست، دندان های مجاور، سلیقه بیمار، رنگ موها و … بهترین و مناسب ترین رنگ را به شما پیشنهاد می دهند. با توجه به تجربه و تخصص بالای دندانپزشکان در زمینه اجرای کامپوزیت دندان، بهتر است به انتخاب آن ها اعتماد کنید. زیرا آن ها با ترکیب رزین ها و رنگ های کامپوزیت مناسب ترین رنگ را برای شما انتخاب می نمایند.  برای اینکه همزمان با سفیدتر شدن دندان ها رنگ آن ها طبیعی به نظر برسد، دندانپزشکان استفاده از کامپوزیت را به صورت لایه گذاری اجرا می نمایند. به گونه ای که از رنگ های پایه رزین که روشن تر و درخشان تر می باشند، در لایه میانی استفاده می نمایند و از رنگ های نزدیک به رنگ دندان بیمار در لبه های دندان استفاده می نمایند.

به طور کلی اگر قرار است تنها چند دندان را کامپوزیت نمایید بهترین انتخاب، رنگ هایی هستند که به رنگ اصلی دندان های شما نزدیک می باشند. زیرا در صورت انتخاب رنگ بسیار سفید، تضاد شدیدی میان دندان های طبیعی و کامپوزیت شده ایجاد می شود که ظاهر زیبایی ندارد. از طرفی سفید بودن بیش از اندازه دندان ها به خصوص برای افراد سبزه، بسیار غیرطبیعی بوده و به راحتی جلب توجه می کند. به همین دلیل مناسب ترین رنگ برای افرادی که پوست معمولی دارند رنگ A2 و A3 می باشد.

بیشتر بدانید
قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

محبوب ترین رنگ های کامپوزیت دندان

از طرفی رنگ های کامپوزیت دندان توسط برندهای مختلفی نیز تولید می شوند که ممکن است هر کد در برندهای مختلف، کمی متفاوت باشد. به طور کلی در حال حاضر از بهترین نمونه رنگ های کامپوزیت دندان می توان به رنگ های A2، A3 و B1 اشاره نمود. افراد مشهور معمولا از این سه رنگ برای دندان های خود استفاده می نمایند. با این وجود چند نمونه از بهترین و محبوب ترین رنگ ها در برندهای مختلف عبارتند از:

  • سایه رنگ XL از برند Kerr که جزو متداول ترین رنگ های مورد استفاده در کامپوزیت دندان است. البته این رنگ را نمی توان جزو رنگ های سفید محسوب نمود. اما این رنگ، کاملا با رنگ طبیعی دندان ها هماهنگ بوده و از کیفیت و مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد.
  • سایه رنگ BW از برند شفو نیز از دیگر رنگ های محبوب و متداول است که به دلیل سفیدی بیش از حد برای لبخندهای هالیوودی مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ کامپوزیت از درخشندگی بی نظیر و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. از طرفی مقاومت در برابر ساییدگی، چسبندگی عالی و سازگار بودن آن با بافت دهان از ویژگی های منحصر به فرد آن محسوب می شوند.
محبوب ترین رنگ های کامپوزیت دندان
محبوب ترین طیف رنگی کامپوزیت دندان

سفیدترین رنگ های کامپوزیت دندان

برخی از افراد برای داشتن لبخندهای هالیوودی به دنبال سفیدترین رنگ های کامپوزیت دندان می باشند. معمولا از سفیدترین رنگ ها زمانی استفاده می شود که قرار است از کامپوزیت برای ترمیم و زیباسازی تمامی دندان ها استفاده شود. در صورتی که قصد دارید لبخندی هالیوودی ایجاد نمایید، بهتر است هنگام انتخاب سفیدترین رنگ کامپوزیت به موارد زیر توجه نمایید.

  • استفاده نمودن از رنگ سفید کامپوزیت دندان برای افرادی که پوست بسیار تیره ای دارند، اصلا انتخاب مناسبی نمی باشد. زیرا موجب غیرطبیعی بودن دندان ها و کاهش زیبایی چهره می شود.
  • استفاده از رنگ های بسیار سفید برای افرادی که پوست روشنی دارند می تواند انتخاب مناسب تری باشد. زیرا کنتراست شدیدی میان پوست و دندان ها ایجاد نمی شود و سفیدی دندان ها بیش از اندازه جلب توجه نمی کند.
  • اگر به هر دلیلی قصد دارید دندان های سفیدی داشته باشید، بهتر است از رنگ های سفید طبیعی با تکنیک لایه گذاری استفاده نمایید.
  • فراموش نکنید در صورتی که سفیدی دندان ها از سفیدی چشم ها بیشتر باشد، دندان های شما حالتی کاملا غیرطبیعی پیدا خواهند کرد. به همین دلیل بهتر است به تجربه و تخصص پزشک خود اعتماد کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter