ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نوعی وسیله جراحی است که در استخوان فک جاسازی می شود و بعد از چند ماه با استخوان جوش می خورد. ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از بین رفته استفاده میشود و وظیفه آن نگه داشتن دندان جایگزین در فک میباشد.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان که امروزه با آن آشنایی داریم در سال 1952 توسط یک جراح ارتوپد سوئدی به نام Per-Ingvar Brånemark ابداع شد. ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از بین رفته استفاده میشود و وظیفه آن نگه داشتن دندان جایگزین در فک میباشد. داشتن ایمپلنت دندان که به استخوان فک جوش خورده باشد بهترین روشی است که نقش یک دندان طبیعی را تقلید میکند. چون که بر خود استوار است و روی دندان های دیگر هیچ تاثیری نمیگذارد و دوام بسیار بالایی دارد. فرایند جوش خوردن ایمپلنت دندان با استخوان فک را ادغام استخوانی (osseointegration) میگویند. اکثر ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته میشوند که به آن اجازه میدهد با استخوان ها تعامل داشته باشد بدون اینکه بدن انسان آن را به عنوان شی خارجی شناسایی کند.

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت

کاشت دندان ایمپلنت

مزایای کاشت ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش های جایگزین دندان از بین رفته به شرح زیر می باشد:

انواع ایمپلنت

 قبلا دو نوع ایمپلنت دندان وجود داشت: اندوستئال (endosteal) – زیر سطحی (subperpsteal)

اندوستئال به ایمپلنتی اشاره دارد که داخل استخوان قرار میگیرد. و زیر سطحی (subperpsteal) به ایمپلنتی گفته میشود که روی فک استخوان و زیر بافت لثه قرار میگیرد. ایمپلنت زیر سطحی این روزها دیگر کاربرد ندارد چون نسبت به ایمپلنت اندوستئال در دراز مدت نتیجه ضعیفی داشت.

در حالی که هدف اصلی ایمپلنت دندان، جایگزینی دندان از بین رفته می باشد، ولی ایمپلنت در شاخه های دیگر دندانپزشکی نیز میتواند کمکرسانی کند. به دلیل دوام بالا، ایمپلنت دندان میتواند به عنوان پشتیبان دندان مصنوعی استفاده شود و امنیت و راحتی بیشتری را فراهم آورد.

برای بیمارانی که همه دندان هایشان را در اثر بیماری یا عفونت لثه از دست داده اند، گزینه ای وجود دارد که با کمترین تعداد ایمپلنت، پروتزی راحت و با دوام داسته باشند. یکی از این گزینه ها تکنیک “All-On-4” می باشد که توسط خالق این تکنیک (Nobel Biocare) نام گذاری شده است. این تکنیک به این خاطر نامگذاری شده که با چهار عدد ایمپلنت دندان در قسمت فک بالایی یا پایینی، همه دندان ها میتوانند جایگزین شوند. برای اینکار این ایمپلنت ها در نقاط استراتژی فک که استخوان قوی دارد جاسازی میشوند.

مدت زمان ایمپلنت دندان

 ماندگاری و دوام ایمپلنت دندان بستگی به پیروی شما از دستورالعمل های مراقبتی است که متخصص ایمپلنت به شما ارائه میدهد. محکم شدن پایه ایمپلنت دندان و سپس مراحل کشیدن روکش و قرارگیری تاج دندان، یک فرایند چند ماهه می باشد.

در این مدت، شما توسط متخصص ایمپلنت معاینه میشوید تا مطمئن شوید که استخوان فکتان در نواحی ایمپلنت در حال رشد است. و در صورت مشاهده هرگونه عوارضی، سریعا اقدامات لازم را انجام دهید.

بعد از ایمپلنت، باید هر 5 یا 6 ماه یکبار به طور منظم به متخصص ایمپلنت مراجعه نمائید تا علاوه بر معاینه، ایمپلنت دندانتان را تمیز کند. این ایمپلنت ها به اندازه دندان طبیعی دوام دارند به همین دلیل مناسبترین جایگزین برای آنها به شمار میروند.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال یکی از تکنولوژی های پیشرفته مورد استفاده در دندانپزشکی است. در سال های اخیر دندانپزشکان نظر سنجی های متعددی از بیماران در رابطه با مزایای عمل کاشت ایمپلنت دیجیتال انجام داده اند؛ نتایج این نظرسنجی ها نشان می دهد که میزان رضایت بیماران از ایمپلنت دیجیتال حدود دو برابر بیشتر از ایمپلنت سنتی بوده است.

ایمپلنت دیجیتال از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی برای بررسی شرایط استخوان فک و موقعیت قرار گیری رشته های عصبی استفاده می کند. متخصص با داشتن این اطلاعات معتبر می‌تواند عمل کاشت ایمپلنت را با کمترین شکاف در فک انجام دهد. چون عمل ایمپلنت دیجیتال به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده است؛ درد به طور قابل توجهی نسبت به عمل ایمپلنت سنتی کاهش پیدا می‌کند. هنگام انجام مراحل کاشت، راهنمایی کاملا دقیقی با توجه به محل قرارگیری دندان های شما در اختیار پزشک قرار می گیرد که با استفاده از آن جراح می تواند مطمئن باشد که عمل جراحی کمترین آسیب را به اعصاب اطراف یا دندانهای مجاور وارد می کند. این راهنما همچنین به دندانپزشک کمک می کند تا دقیق ترین و کوچکترین شکاف های ممکن را برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد کند.

مراقبت از ایمپلنت

ایمپلنت همانند دندان طبیعی نیازی به مراقبت های ویژه و خاصی ندارد و کافیست همانطور که از دندان های طبیعی خود مراقبت میکنید، از ایمپلنت ها هم به همان صورت مراقبت نمائید. در واقع مراقبت های پس از نصب روکش ایمپلنت شامل مسواک زدن به طور مرتب، استفاده از نخ دندان و دهان شویه می باشد.

برای اینکار سعی کنید از مسواک های نرم استفاده کنید، برای تمیز کردن فضای بین دندان و لثه حتما از نخ دندان استفاده نمائید. بعد از ایمپلنت دندان هر 6 ماه یک بار به متخصص مراجعه نمائید تا شما را معاینه نماید.

عوارض بعد از ایمپلنت

ممکن است ایمپلنت دندان با توجه به شرایط بیمار برای او مشکلاتی به وجود آورد. ولی باید این حقیقت را پذیرفت که بهترین راه برای جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت می باشد.

یکی از معایبی که میتوان در مورد ایمپلنت عنوان کرد، هزینه بالای آن می باشد که با توجه به دائمی بودن آن و عدم نیاز به ترمیم و تعویض مجدد میتوان گفت که به صرفه است و مشکلی بوجود نمی آورد.

ایمپلنت درد دارد؟

ایمپلنت عوارض جدی مانند خونریزی، کبودی و درد ایجاد نمیکند و در صورت مشاهده برخی علائم، بهتر است بدانید این عوارض بخشی از مراحل درمان میباشد و به زودی از بین خواهد رفت.

مراحل کاشت ایمپلنت

نحوه کاشت ایمپلنت دیجیتال تقریبا مشابه ایمپلنت سنتی است. مراحل آن نیز مثل ایمپلنت استاندارد در دو مرحله انجام می گیرد. جلسه اول حدود یک ساعت و جلسه دوم حدوداً ۳۰ دقیقه وقت نیاز دارد

اجزای ایمپلنت

1. فیکسچر (Fixture)

پایه فیکسچر ایمپلنت از مهمترین اجزای ایمپلنت می باشد. فیکسچر ایمپلنت درون استخوان فک قرار میگیرد و طی فرایند درمان با آن جوش می خورد و مانند ریشه دندان از دست رفته عمل می کند. ظاهر فیکسچر مانند پیچ است. جنس فیکسچر معمولا از آلیاژ تیتانیوم می باشد.

2. کاوراسکرو (Cover Screw)

کاور اسکرو پیچ کوچکی است که پس از قرارگیری فیکسچر در استخوان فک، به سرعت روی فیکسچر نصب می شود تا سطح داخلی فیکسچر پوشانده شود.
در واقع عملکرد کاور اسکرو جلوگیری از نفوذ آلودگی، باکتریها، خون و بافت لثه درون فیکسچر ایمپلنت می باشد.

3. هیلینگ اِباتمنت (Healing Abutment / Gingival Former)

هیلینگ اباتمنت یا جنجیوال فرمر بعد از 4 الی 8 هفته روی پایه فیکسچر ایمپلنت قرار می گیرد.
هیلینگ بسته به تشخیص متخصص ایمپلنت بعد از طی مدت 2 الی 3 ماه به جای کاوراسکرو بسته می شود، عملکرد هیلینگ این است که باعث شکل گیری بافت لثه در اطراف ایمپلنت می شود و همچنین مانع نفوذ جسم خارجی داخل ایمپلنت می شود.

4. ايمپرشن کوپينگ يا ترنسفر کوپينگ يا ايمپرشن پست  

اکثر متخصصین ایمپلنت از ایمپرشن کوپینگ برای قالب گیری از ایمپلنت در دهان بیمار استفاده می نمایند. به وسیله ایمپرشن کوپینگ، مکان دقیق فیکسچر و در نهایت در فک مدل سازی شده (کست) تعیین می شود. ایمپرشن کوپینگ دو نوع دارد:

  • قالب گیری بسته (Transfer impression coping) 
  • قالب گیری باز (pick up impression coping)

5. آنالوگ یا ایمپلنت رپلیکا (Implant Analogue / Implant Replica)

آنالوگ قطعه ای برای مدل سازی فک بیمار می باشد.
2 الی 3 ماه بعد از جراحی و پس از قالب گيري، آنالوگ به ايمپرشن کوپينگ يا همان ترانسفر کوپينگ پيچ مي شود تا نقش فیکسچر را روي مستر کست يا قالب اصلي ايفا نماید و در هنگام قالب ريزي گچ اطراف آن را احاطه مي شود تا دقيقاً وضعيت دهان بيمار روي مستر کست مشخص شود. سپس ايمپرشن کوپينگ را با استفاده از آچار مخصوص خود باز و از قالب اصلي جدا کرده و در نهایت فوق تخصص ایمپلنت به منظور مدل سازی فک بیمار، آن را به لابراتوار ارسال می کند تا لابراتوار اباتمنت مناسب را انتخاب کرده و تاج دندان را متناسب با فک و سایر دندان های بیمار بسازد.

6. اباتمنت (Abutment)

اباتمنت به عنوان واسطه ای برای نصب دندان پروتزی (تاج دندان) به روی فیکسچر می باشد.
اباتمنت ها به چند صورت با قطرها، کلارهای متفاوت و اشکال گوناگون عرضه می گردد. نقش اساسی آنها در ساخت سوپراستراکچر يا پروتزهاي ايمپلنت می باشد. بطور کلی پروتزهای ايمپلنت به صورت پيچ شونده و يا سيمان شونده هستند.

7. تاج چینی (Crown)

در مرحله آخر نیز پس از ساخته شدن اباتمنت و تاج دندان در آزمایشگاه این تاج سرامیکی با کمک اباتمنت به پایه فیکسچر دندان متصل می شو

آیا میشود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟

از ایمپلنت میتوان برای یک دندان، چند دندان و یا کل دندان ها استفاده کرد. هدف جایگذاری دندان در دندانپزشکی، بازگردانی کارایی و زیبایی دندان می باشد.

قیمت ایمپلنت

نوع قیمت گذاری ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

۱) نوع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان را می توان طی یک یا دو مرحله انجام داد. در فرآیند دو مرحله ای، ایمپلنت قرار داده شده و بخیه زده می شود. در حدود سه ماه، یک جراحی ثانویه برای نصب اباتمنت انجام می شود. در صورتی که به پیوند استخوان نیاز باشد، برای اطمینان از پایداری ایمپلنت، معمولا فرآیند دو مرحله ای لازم است. در فرآیند یک مرحله ای درمان، نیازی به جراحی ثانویه نیست و هزینه آن نیز کمتر خواهد بود. به طور کلی متخصص شما باید با بررسی دهان و دندان شما تصمیم بگیرد که شما به جراحی ثانویه نیاز دارید یا نه.

۲) تعداد ایمپلنت

یکی دیگر از عوامل موثر بر تعرفه ایمپلنت، تعداد آن است. هر اندازه که شما به تعداد بیشتری ایمپلنت نیاز داشته باشید، هزینه درمان شما نیز بالاتر خواهد رفت. برخی از بیماران ممکن است نیاز به تعویض یک دندان باشند و برخی دیگر ممکن است نیازمند تعویض یک قوس کامل باشند.

۳) مواد ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی باید از مواد زیست سازگار ساخته شوند تا بدون ایجاد واکنش آلرژیک یا رد شدن توسط بدن، با استخوان فک پیوند بخورند. بهترین ماده برای این درمان، تیتانیوم یا آلیاژ تیتانیوم است. برخی از جراحان دندانپزشکی نیز استفاده از زیرکونیا را به عنوان بهترین گزینه انتخاب می کنند زیرا سفیدی این ماده باعث می شود که با دندان های طبیعی ترکیب زیبایی را داشته باشند.

۴) اسکن

قبل از قرار دادن ایمپلنت، دندانپزشک جراح ممکن است برای بررسی دقیق تر وضعیت دهان و دندان شما، از اشعه ایکس یا اسکن ویژه استفاده نماید. این دو روش به دندانپزشک کمک می کنند تا از وجود استخوان فک کافی برای یک کاشت موفق اطمینان حاصل نماید. آنها همچنین به او این امکان را می دهند تا عوارض ناشی از جراحی را پیش بینی کرده و از آنها جلوگیری به عمل آورد.

۵) روش جایگذاری یا نصب

یکی دیگر از مواردی که تعرفه ایمپلنت را افزایش می دهد استفاده از پیشرفته ترین فناوری رایانه هستند که با آن می توان از روش های دقیق ایمپلنت بهره برد. قرار دادن استاتیک مستلزم آن است که از دهان شما اسکن گرفته شود و راهنمایی هایی را برای جایگذاری دقیق به جراح بدهد.

۶) موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی

در برخی از شهرها به دلیل تفاوت در هزینه های کلی زندگی، ممکن است تعرفه ایمپلنت نیز بسته به مکان متفاوت باشد. با در مقابل در برخی جاها ممکن است که هزینه ها کمتر باشد و در نتیجه این هزینه نیز به دنبال آن کاهش یابد.

۷) مهارت و تخصص دندانپزشک

هر چه مهارت و تجربه جراح دندانپزشک بیشتر باشد ممکن است که شما مستلزم پرداخت هزینه بیشتری نیز باشید. گاهی اوقات یک دندانپزشک متخصص برای قرار دادن ایمپلنت دندان، ممکن است آموزش های گسترده ای را در خارج از دانشکده دندانپزشکی دیده باشد که همه این ها می توانند در تعرفه ایمپلنت تأثیرگذار باشند.

۸) پیوند استخوان

اگر استخوان فک شما برای حمایت از کاشت دندان ناکافی یا بسیار ضعیف باشد، ممکن است لازم باشد که قبل از ایمپلنت پیوند استخوان انجام دهید. پیوند استخوان نیاز به یک عمل جراحی اضافی دارد که در آن استخوان اهدایی به استخوان موجود پیوند می خورد.

عوارض ایمپلنت دندان
زیبایی

عوارض ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت عوارض دارد؟ سوالی که خیلی از بیماران میپرسند. عوارض ایمپلنت دندان امکان دارد نسبت به شرایط فرد، مشکلاتی را برای او ایجاد کند.

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت
زیبایی

مراقبت های بعد از ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت ایمپلنت دندان نوعی وسیله جراحی است که در استخوان فک جاسازی می شود و بعد از چند ماه با استخوان

زیبایی

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال دندان ایمپلنت دیجیتال چیست؟ ایمپلنت دیجیتال یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن می باشد. این ایمپلنت جایگزین دندان از دست رفته شماست و

ایمپلنت سوئیسی چیست؟ هزینه ایمپلنت سوئیسی
زیبایی

ایمپلنت سوئیسی چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از روش های جایگزین کردن دندان های شکسته، فاسد و از بین رفته است. عوارضی که جای خالی دندان در بلند مدت

کاشت دندان بدون ایمپلنت - هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت
زیبایی

کاشت دندان بدون ایمپلنت

در طول سال های گذشته، بیشتر در طول سی سال اخیر، شیوه های مختلفی برای کاشت دندان ها به وجود آمده است. با کمک این

سوالات متداول

نوع ایمپلنت دندان
تعداد ایمپلنت
مواد ایمپلنت
اسکن
روش جایگذاری یا نصب
موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی
مهارت و تخصص دندانپزشک
پیوند استخوان

از ایمپلنت میتوان برای یک دندان، چند دندان و یا کل دندان ها استفاده کرد. هدف جایگذاری دندان در دندانپزشکی، بازگردانی کارایی و زیبایی دندان می باشد.
برای بیمارانی که همه دندان هایشان را در اثر بیماری یا عفونت لثه از دست داده اند، گزینه ای وجود دارد که با کمترین تعداد ایمپلنت، پروتزی راحت و با دوام داشته باشند که با چهار عدد ایمپلنت دندان در قسمت فک بالایی یا پایینی، همه دندان ها میتوانند جایگزین شوند. برای اینکار این ایمپلنت ها در نقاط استراتژی فک که استخوان قوی دارد جاسازی میشوند.

ایمپلنت دندان نوعی وسیله جراحی است که در استخوان فک جاسازی می‌شود و بعد از چند ماه با استخوان جوش می خورد. ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از بین رفته استفاده می‌شود و وظیفه آن نگه داشتن دندان جایگزین در فک می باشد.

ایمپلنت های دندانی باید از مواد زیست سازگار ساخته شوند تا بدون ایجاد واکنش آلرژیک یا رد شدن توسط بدن، با استخوان فک پیوند بخورند. بهترین ماده برای این درمان، تیتانیوم یا آلیاژ تیتانیوم است. برخی از جراحان دندانپزشکی نیز استفاده از زیرکونیا را به عنوان بهترین گزینه انتخاب می کنند زیرا سفیدی این ماده باعث می شود که با دندان های طبیعی ترکیب زیبایی را داشته باشند.

حفظ بهداشت دهان و دندان بهتر
درصد موفقیت بالاتر
بهبود اعتماد به نفس
نتایج طولانی مدت تر
امکان کاشت چند پایه ایمپلنت طی یک جلسه
ایمپلنت های دندانی با ظاهری کاملا طبیعی
عدم نیاز به چسب یا هرگونه ماده اضافه ای هنگام کاشت
جلوگیری از تحلیل استخوان و تحلیل لثه حفظ پایداری و عملکرد پروتز دندان مصنوعی در بهترین حالت

ماندگاری و دوام ایمپلنت دندان بستگی به پیروی شما از دستورالعمل های مراقبتی است که متخصص ایمپلنت به شما ارائه میدهد. محکم شدن پایه ایمپلنت دندان و سپس مراحل کشیدن روکش و قرارگیری تاج دندان، یک فرایند چند ماهه می باشد.

ایمپلنت دیجیتال از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی برای بررسی شرایط استخوان فک و موقعیت قرار گیری رشته های عصبی استفاده می کند. متخصص با داشتن این اطلاعات معتبر می‌تواند عمل کاشت ایمپلنت را با کمترین شکاف در فک انجام دهد. چون عمل ایمپلنت دیجیتال به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده است؛ درد به طور قابل توجهی نسبت به عمل ایمپلنت سنتی کاهش پیدا می‌کند.

ایمپلنت همانند دندان طبیعی نیازی به مراقبت های ویژه و خاصی ندارد و کافیست همانطور که از دندان های طبیعی خود مراقبت میکنید، از ایمپلنت ها هم به همان صورت مراقبت نمائید.

ایمپلنت عوارض جدی مانند خونریزی، کبودی و درد ایجاد نمیکند و در صورت مشاهده برخی علائم، بهتر است بدانید این عوارض بخشی از مراحل درمان میباشد و به زودی از بین خواهد رفت.

فیکسچر (Fixture)
کاوراسکرو (Cover Screw)
هیلینگ اِباتمنت (Healing Abutment / Gingival Former)
ايمپرشن کوپينگ يا ترنسفر کوپينگ يا ايمپرشن پست
آنالوگ یا ایمپلنت رپلیکا (Implant Analogue / Implant Replica)
اباتمنت (Abutment)
تاج چینی (Crown)