لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان (Laminate) از نوع لمینت سرامیکی یا Veneer لایه نازک و نیمه شفاف از سرامیک است که بر روی سطح بیرونی دندان قرار گرفته و شکل و رنگ و اندازه دندان را زیباتر می کند.

 

در کلینیک رایان با توجه به دقت و تجربه دکتر انصاری مهر، لیمنت دندان به شکل لمینت های سرامیکی با استفاده از تکنیک های جدید و سرامیک های جدید مانند Emax طراحی و پس از چک نهایی بر روی دندان ها قرار می گیرند.

با توجه به پیشرفت روزانه سرامیک ها و روش ها و متریال هایی که در لمینت سرامیکی انجام می گیرد آشنایی با جدیدترین روش ها و متریال برای ارتقا کیفیت درمان و طول عمر آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش نازکی است که همرنگ دندان می باشد و روی دندان قرار می گیرد. لمینت باعث بهبود دندان ها و طرح زیبایی می شود. و باعث سفید شدن، تغییر شکل و تغییر اندازه دندان ها به وضعیت دلخواه می شود. لمینت علاوه بر مزیت های ظاهری که زیبایی می باشد دارای مزایای باطنی نیز هست. دندان لمینت شده در مقایسه با مینای دندان مقاومت دندان را افزایش می دهد.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت

دو نوع لمینت داریم:

1. لمینت ونیر کامپوزیت 2. لمینت سرامیکی

لمینت کامپوزیتی بدلیل رنگ و ضخامت کمتری که دارد و چون برای استفاده از آن نیاز به تراشیدن دندان نیست طرفداران بیشتری دارد. این نوع لمینت به اصلاح طرح لبخند و فرم دهی با توجه به فیزیک صورت کمک می کند. لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر قیمت و هزینه بالاتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد. و همانطور که اشاره کردیم بر خلاف مدل کامپوزیتی نیاز به تراشیدن دندان ها داریم. با این شرایط لمینت سرامیکی از نظر جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارد و ظاهر زیبای آن از مهم ترین عواملی است که انتخاب می شود. سرامیکی نیز از کیفیت بالاتری برخودارد است.

لمینت متحرک دندان چیست؟

لمینت متحرک دندان لایه ای روکشی از جنس لمینت یا کامپوزیت است که مخصوص دندان های شما ساخته می شود. لمینت متحرک به این صورت است که دندانپزشک با موادی خاص از دندان های شما قالبی تهیه می کند که هر زمان خواستید می توانید آن را از روی دندان های خود بردارید. لمینت متحرک مانند لمینت های ثابت است و تنها تفاوت آن نسبت به لمینت های ثابت قابلیت جدا کردن آن است. این نوع لمینت عیوب دندان های شما را می پوشاند و ظاهری بسایر عالی و زیبا به دندان های شما می بخشد. این نوع لمینت هزینه ای بسیار کمی نسبت به لمینت ثابت دارد اما خب معایبی هم دارد.

لمینت متحرک دندان چیست
لمینت سرامیکی دندان چیست

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

این نوع لمینت پوششی از جنس نوعی سرامیک است که برای ساخت لمینت سرامیکی مدت زمانی حدود دو الی سه هفته لازم است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی، کوتاهی و بلندی، بهم ریختگی، تغییر رنگ دندان ها، بستن فاصله های بین دندانی و … استفاده می شود.
نحوه عملکرد لیمنت های سرامیکی بدون تراش به این گونه است که در ابتدا متخصص لمینت از دندان های مراجعه کننده قالبگیری کرده و سپس این قالب های تهیه شده را برای ساخت نهایی لمینک سرامیکی به لابراتور ارسال می کند. لابراتور با توجه به درخواست دندانپزشک و رنگ مورد نظر بیمار، لمینت ها را آماده می کند و سپس در جلسه بعدی آن ها روی دندان بیمار می چسباند.

روش لمینت از طریق تکنولوژی کدکم (CAD-CAM):

در این روش اطلاعات و ابعاد و اندازه های دندان تراش خورده از طریق سیستم کامپیوتری به دستگاه میلینگ (Milling) منتقل شده و همانطور که در ویدیو ملاحضه می کنید بلوک emax با حرکت های این دو فرز شکل مورد نظر را از سرامیک تراشیده و برای قرار دادن بر روی دندان آماده می کند.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان

اولین تفاوت لمینت و کامپوزیت در زمان نصب است. کامپوزیت برای نصب بر روی دندان ها تنها به یک جلسه دندانپزکشی نیاز دارد. اما لمینت حداقل به دو جلسه نیاز هست. جلسه اول قالب گیری دندان ها انجام می شود و مدت حدودا 2 هفته طول میکشد که قالب ها در لابراتوری آماده شود. در جلسه دوم دندانپزشک لمینت را بر روی دندان ها نصب میکند.

لمینت دندان خرگوشی

حال اگر می خواهید بدانید که دندان خرگوشی چیست باید گفت: هنگامی که فک پایین در سر جای خودش باشد اما فک بالا جلوتر از موقعیت خودش قرار گرفته باشد و همچنین دندان های جلویی فک بالا بزرگتر از حد معمول باشند به آن دندان خرگوشی می گویند. در واقع این موضوع باعث می شود که دندان ها زیبایی خود را از دست داده و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهند. از همین رو لازم است از لمینت دندان خرگوشی برای درمان این مشکل استفاده کرد.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که در استفاده از لمینت دندان خرگوشی در ابتدای کار دندان ها باید توسط دندانپزشک مورد معاینه قرار بگیرند تا شدت دندان خرگوشی بودن در آن ها مشخص شود. چون گاهی به دلیل شدت این موضوع ممکن است لمینت روش درمانی مناسبی نباشد و پزشک مجبور به استفاده از سایر روش های درمانی شود. برای درمان دندان های خرگوشی می توان از دو روش لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی استفاده کرد که تشخیص استفاده از هر یک به عهده دندانپزشک می باشد.

هر واحد لمینت چند دندان است؟

“هر واحد دندان” در دندانپزشکی در واقع به معنی تعداد دندان هایی است که تحت درمان قرار می‌گیرند. هر واحد دندان شامل یک دندان بیمار است که روی آن درمان‌های مختلفی مانند نصب تاج دندان، کاشت ونیر دندانی یا ترمیم انجام گرفته باشد. نکته ی قابل توجه آنکه هزینه ی کلیه اقدامات دندانپزشکی براساس هر واحد دندان محاسبه خواهد شد.

هر-واحد-لمینت-چند-دندان-است

عدم رعایت اصول قرار دادن و مراحل نصب لمینت ممکن است باعث شود که دندان ها در زیر لمینت به مرور دچار عوارض شوند. اما تجربه بالای دندانپزشک متخصص با روش ها و تجهیزات به روز باعث می شود تا بیمار پس از نصب لمینت با مشکلی مواجه نشود.

  • ایجاد حساسیت نسبت به گرما و سرما پس از لمینت کردن دندان
  • تغییر رنگ لمینت و ایجاد ناهماهنگی با رنگ سایر دندان ها در صورت انتخاب نادرست دندان های کاندید لمینت
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت در صورت عدم نصب صحیح توسط دندانپزشک
  • بروز بیماری های پریودنتال یا لثه ای در صورت عدم رعایت موارد لازم
  • کنده شدن یا جدا شدن کامل لمینت دندان به دلیل عدم مهارت و تخصص دندانپزشک

زمان لازم برای انجام لمینت دندان وابستگی زیادی به نوع سیستم لمینت دارد لمینت و روکش دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می شود، این درمان با توجه به این اینکه در چند جلسه نیاز به درمان دارد باید حدود ۲ هفته تا ۲۰ روز برای انجام آن وقت بگذارید. با توجه به این که درمان لمینت جزئی از درمان های غیر قابل برگشت می باشد، لازم است در انتخاب نوع لمینت دقت لازم را به عمل آورید، هر چند انتخاب نوع سیستم لمینت سرامیکی ابتدا با نوع مینای دندان مرود کاندید قرار می گیرد.

به منظور آماده سازی دندان ها پیش از نصب لمینت های سرامیکی، دندان پزشک باید حدود نیم میلی متر از ضخامت مینای هر دندان را بتراشد تا بتواند بدون اینکه در ضخامت دندان ها تغییر ایجاد شود و ظاهر ناخوشایندی پیدا کنند، پوسته نازک سرامیکی لمینت را روی دندان نصب کند. با این کار فضای کافی برای نصب لمینت سرامیکی ایجاد شده و دندان ها بزرگ تر یا از حد معمول به نظر نمی رسند.

قیمت و هزینه به مقدار قابل توجهی می تواند متفاوت باشد و این تفاوت قیمت لمینت بسته به طیف وسیعی متغیر است، از جمله عواملی که در هزینه لمینت دندان تاثیر گذار است، تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند، وضعیت دندان های شما قبل از استفاده از روکش استفاده شده است، کیفیت روکش های لمینت و کار لابراتور میتوان اشاره داشت. حتما این نکته را در خاطر داشته باشید زمانی که از دندانپزشکی زیبایی و روکش دندان صحبت می شود، شما واقعا به همان اندازه که برای آن بودجه می گذارید، خدمات و کیفیت دریافت می کنید.

لمینت دندان می تواند گران یا ارزان باشد؛ طول عمر بالایی دارد اما نمیتوان گفت دائمی است. لمینت و روکش دندان به نسبت کامپوزیت ونیر دارای طول عمر، استحکام و مقاومت بالاتر در برابر تغییر رنگ دارد. میزان طول عمر لمینت دندان شما بسته به کیفیت و مراقبت های شما دارد و می تواند طول عمر لمینت ها را افزایش دهد. لمینت های دندانی با مصرف مواد رنگ دهنده مانند قهوه و چایی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ شوند.

چه یک مجری تلویزیونی باشید یا یک ستاره سینما، داشتن دندان های درخشان و یک دست به عنوان یک فرد مشهور در نظر دیگران اهمیت بسیار زیادی دارد. دندانپزشکان متخصص برای طراحی لبخند زیبا و بی نقص برای بازیگران از روش ها و تکنولوژی های زیبایی دندانپزشکی استفاده میکنند که شامل سفید کردن، تغییر شکل، لمینت و یا کامپوزیت می شوند. با این حال یکی از مهمترین اسرار لمینت دندان بازیگران ایرانی که آنقدر سفید و جذاب به نظر می رسد؛ در نحوه مراقبت آنها از لمینت ‌های دندان نهفته است.

یکی از مسائل حائز اهمیت و مهم در انجام لمینت های دندانی و ایجاد زیبایی آن، انتخاب رنگ مناسب برای آنها است و می تواند دندان های شما را بسیار طبیعی و زیبا جلوه دهد. اما متاسفانه بیشتر افراد خواهان لمینت های دندانی رنگ کاملا سفید و براق برای دندان هستند. انتخاب چنین رنگی گاها به میزان طبیعی بودن دندان افراد به شدت لطمه خواهند زد. خوشبختانه لمینت، رنگ بندی های متفاوتی دارد، یکی از آنها، توجه به رنگ پوست صورت است. انتخاب رنگ سفید براق و درخشان، انتخابی عمومی و بسیار اشتباه برای تمامی افراد بویژه کسانی با رنگ پوست تیره، گندمی و مایل به سیاه است.

بهترین دندانپزشک و دکتر خوب برای لمینت دندان باید با توجه به تجربه کاری و تخصصی که دارد انتخاب شود. اولین چیزی که هنگام رویارویی با افراد بخصوص در چهره آنها جلب توجه می کند؛ لبخند آنهاست. هر چه این لبخند زیباتر باشد؛ جذابیت فرد نیز در پی آن افزایش خواهد یافت. اما این لبخند زیبا زمانی دو چندان خواهد شد که توأم با دندان هایی ردیف و سفید رنگ باشد. یکی از روش‌های متداول و بسیار موفق در اصلاح مشکلات دندان و اصلاح طرح لبخند است که بهتر است توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای انجام شود.

سوالات متداول

ماندگاری لمینت دندان
زیبایی

ماندگاری لمینت دندان

لمینت دندان روکش نازکی هستند که بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و سبب می شوند دندان ظاهری یک دست و بدون آسیب داشته

سوالات متداول

به منظور آماده سازی دندان ها پیش از نصب لمینت های سرامیکی، دندان پزشک باید حدود نیم میلی متر از ضخامت مینای هر دندان را بتراشد تا بتواند بدون اینکه در ضخامت دندان ها تغییر ایجاد شود و ظاهر ناخوشایندی پیدا کنند، پوسته نازک سرامیکی لمینت را روی دندان نصب کند. با این کار فضای کافی برای نصب لمینت سرامیکی ایجاد شده و دندان ها بزرگ تر یا از حد معمول به نظر نمی رسند.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟
قیمت و هزینه به مقدار قابل توجهی می تواند متفاوت باشد و این تفاوت قیمت لمینت بسته به طیف وسیعی متغیر است، از جمله عواملی که در هزینه لمینت دندان تاثیر گذار است، تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند، وضعیت دندان های شما قبل از استفاده از روکش استفاده شده است، کیفیت روکش های لمینت و کار لابراتور میتوان اشاره داشت.

لمینت دندان روکش نازکی است که همرنگ دندان می باشد و روی دندان قرار می گیرد. لمینت باعث بهبود دندان ها و طرح زیبایی و باعث سفید شدن، تغییر شکل و تغییر اندازه دندان ها به وضعیت دلخواه می شود.

دو نوع لمینت دندان وجود دارد:
ونیر سرامیکی
ونیر کامپوزیت

لمینت متحرک دندان لایه ای روکشی از جنس لمینت یا کامپوزیت است که مخصوص دندان های شما ساخته می شود. لمینت متحرک به این صورت است که دندانپزشک با موادی خاص از دندان های شما قالبی تهیه می کند که هر زمان خواستید می توانید آن را از روی دندان های خود بردارید.

این نوع لمینت پوششی از جنس نوعی سرامیک است که برای ساخت لمینت سرامیکی مدت زمانی حدود دو الی سه هفته لازم است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی، کوتاهی و بلندی، بهم ریختگی، تغییر رنگ دندان ها، بستن فاصله های بین دندانی و … استفاده می شود.

اولین تفاوت لمینت و کامپوزیت در زمان نصب است. کامپوزیت برای نصب بر روی دندان ها تنها به یک جلسه دندانپزکشی نیاز دارد. اما لمینت حداقل به دو جلسه نیاز هست. جلسه اول قالب گیری دندان ها انجام می شود و مدت حدودا 2 هفته طول میکشد که قالب ها در لابراتوری آماده شود. در جلسه دوم دندانپزشک لمینت را بر روی دندان ها نصب میکند.

زمان لازم برای انجام لمینت دندان وابستگی زیادی به نوع سیستم لمینت دارد لمینت و روکش دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می شود، این درمان با توجه به این اینکه در چند جلسه نیاز به درمان دارد باید حدود ۲ هفته تا ۲۰ روز برای انجام آن وقت بگذارید. با توجه به این که درمان لمینت جزئی از درمان های غیر قابل برگشت می باشد، لازم است در انتخاب نوع لمینت دقت لازم را به عمل آورید، هر چند انتخاب نوع سیستم لمینت سرامیکی ابتدا با نوع مینای دندان مرود کاندید قرار می گیرد.

لمینت دندان می تواند گران یا ارزان باشد؛ طول عمر بالایی دارد اما نمیتوان گفت دائمی است. لمینت و روکش دندان به نسبت کامپوزیت ونیر دارای طول عمر، استحکام و مقاومت بالاتر در برابر تغییر رنگ دارد. میزان طول عمر لمینت دندان شما بسته به کیفیت و مراقبت های شما دارد و می تواند طول عمر لمینت ها را افزایش دهد.