وینیر دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی چیست؟ لمینت سرامیکی که به آن ونیر هم گفته میشود، یک لایه نازکی است همرنگ دندان که مخصوص دندان های جلویی هر فرد طراحی و ساخته میشوند تا ظاهر دندان و لبخند فرد را بهبود ببخشند. در این فرایند مقدار کمی از مینای دندان تراشیده می شود تا این لمینت های ساخته شده به خوبی روی دندان قرار گیرند. لمینت باعث تغییر در شکل، رنگ، اندازه یا طول دندان به شکل دلخواه و مناسب برای فرد میشود. علاوه بر زیبایی ظاهر دندان، لمینت باعث افزایش مقاومت و قدرت دندان فرد نیز میشود.

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

ونیر سرامیکی یا همان پروسلن ماده ای غیر فلزی که خواصی مانند شیشه دارد، به مینای دندان می چسبد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت. میتوان این لمینت ها را از دو جنس پروسلن (چینی) یا مواد کامپوزیت رزینی تهیه کرد. نوع پروسلن آن ها در برابر لکه ها مقاوم تر هستند و همچنین بازتاب نور بیشتری دارند. طول عمر لمینت بین 10 تا 20 سال است.

ونیر سرامیکی یا همان پروسلن ماده ای غیر فلزی که خواصی مانند شیشه دارد، به مینای دندان می چسبد. این لمینت های را فقط میتوان بر روی قسمت جلویی دندان به کار برد که ظاهری زیبا به آن می بخشد. ضخامت آنها متغی است و بین نیم میلیمتر تا 1.2 میلیمتر می باشد.

لمینت های سرامیکی رنگ های متفاوتی دارند که با استفاده از فرایند سایه زدن میتوان آن ها را دقیقا به رنگ دندان طبیعی فرد در آورد. چون جنس این لمینت ها سرامیکی هستند، حالت نیمه شفافی دارند که موجب درخشندگی دندان ها می شود. برخی از این لمینت های سرامیکی از جنس لیتیوم سرامیک هستند و برخی دیگر از نوع سرامیک خالص که بستگی به تکنولوژی مورد استفاده برای تولید آن دارد.

ضخامت لمینت های سرامیکی بین 0.5 تا 0.6 میلیمتر است. ولی با پیشرفت تکنولوژی، لمینت هایی مانند لومینیرزها به بازار عرضه شده اند که فوق نازک هستند و ضخامتی حدود 0.2 میلیمتر دارند.

انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت های سرامیکی در انواع مختلفی طراحی و ساخته میشوند که عبارتند از:

ترکیب پایه لمینت سرامیکی سیستم ای مکس از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و به صورت ریختگی ساخته میشود. ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته می شود و سپس این الگو ذوب شده و لیتیوم سیلیکات به آن وارد شده و شکل الگو را بخود میگیرد. این سیستم از نظر زیبایی، رنگ و شفافیت از سیستم زیرکونیا و کدکم بهتر است ولی از نظر استحکام نسبت به آنها ضعیف تر می باشد.

این لمینت از جنس اکسید زیرکونیوم می باشد که روی قالب گچی که از دهان بیمار گرفته میشود، درست شده و با خمیر پروسلین به صورت لایه لایه شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته میشود. از مهمترین ویژگی های سیستم زیرکونیا می توان به مقاومت و استحکام بسیار بالای آن اشاره کرد ولی شفافیت آن کمتر است.

کدکم یک سیستم کامپویتری پرینت سه بعدی است که شکل لمینت را با استفاده از تراشیدن یک بلوک سرامیکی ایجاد میکند. در این سیستم با استفاده از اسکل دندان های بیمار، اطلاعات این اسکن برای کامپیوتر فرستاده میشود تا بعد از طراحی مجازی این لمینت ها توسط کامپیوتر، اطلاعات آن به دستگاه پرینتر ارسال می شود تا شروع به ساختن لمینت ظرف چند ساعت در مطب دندانپزشک شود. از مزیت های اصلی این سیستم آن است که در زمان کوتاه و معمولا در همان جلسه اول انجام میشود ولی به علت یک لایه بودن آن از زیبایی و شفافیت طبیعی کمتری نسبت به سیستم های لایه لایه برخوردار است.

به این نوع لمینت، لمینت طامیکی بدون تراش نیز گفته می شود. زیرا به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد میتواند در ضخامت های بسیار نازک و در حد لنز چشم ساخته شود. از معایب این سیستم میتوان به هزینه بسیار بالای آن اشاره کرد. این سیستم در انحصار یک شرکت آمریکایی می باشد که قالب گرفته شده باید برای این شرکت ارسال شود.

لمینت بریلیانس در واقع نسل جدید لمینت لیمینیرز است که بسیار مقاوم می باشد و به دلیل مقاومت بالای آن میتوان آن را بسیار نازک ساخت که به تراشیدگی دندان نیاز نباشد. این سیستم نسبت به سیستم لومینیرز دارای شفافیت و زیبایی بالایی است. میتوان گفت در حال حاضر بهترین سیستم لمینت، بریلیانس می باشد.

کاربرد های لمینت سرامیکی

از لمینت های سرامیکی می توان برای بهبود ظاهر دندان های کوتاه، کج شده، ترک خورده یا کنده شده می توان استفاده کرد. کاربرد اصلی این لمینت ها اصلاح ظاهر دندان های جلوی فرد است که برای تغییر رنگ، شکل، زاویه، و یکدست کردن دندان ها استفاده میشود. استفاده از این لمینت ها یک روش درمانی انخابی می باشد و معمولا به عنوان یک روش درمانی زیبایی در نظر گرفته میشود. از لمینت های سرامیکی میتوان برای همتراز کردن دندان های فک بالا و پایین و همچنین تنظیم خط لثه نیز استفاده کرد.

از کاربرد های لمینت دندان سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لمینت های سرامیکی چگونه به زیبایی دندان کمک میکنند؟

لمینت های پرسلن (چینی) در ابتدا به شکل پوسته نازک از مواد همرنگ دندان ساخته میشوند که برای پوشاندن دندان های جلویی هر فرد به صورت اختصاصی طراحی میشوند. رنگ، شکل، اندازه و … این لمینت ها را میتوان طبق شرایط بیمار به شکل دلخواه در آورد. این لمینت ها به پشت دندان متصل میشوند تا به شکل دندان طبیعی فرد به نظر برسند. طراحی آنها طوری است که از نظر رنگ و درخشندگی همانند دندان طبیعی فرد باشند. این نوع لمینت ها از نوع رزی های پلاستیکی مقاوم تر هستند و طول عمر و دوام بیشتری نسبت به آنها دارند.

لمینت های سرامیکی با اینکه ساختاری شکننده دارند، هنگاهی که به یک ساختار محکمتر مانند دندان فرد متصل می شوند، دیگر این ضعف را ندارند چون نیروی وارد شده از آنها عبور کرده و توسط دندان فرد تحمل می شود. همینطور ماهیت این نوع لمینت ها سخت و شیشه مانند است که یک سطح بادوام را ایجاد میکند تا در مقابل زرد شدن و ساییدگی آن جلوگیری کند.

قیمت لمینت سرامیکی دندان
جایگزینی لمینت دندان

تکنولوژی اتصال لمینت سرامیکی به دندان

تکنولوژی اتصال لمینت سرامیکی به مینای دندان مانند تکنولوژی پر کردن دندان است که طی فرایند هایی روی آن قرار می گیرد. لمینت های سرامیکی در پیوندی یه صورت چسب مانندی روی مینای دندان متصل میشوند و محکم سر جای خود باقی می مانند.

از عوامل موفق اتصال لمینت به مینای دندان می توان به مهارت دندانپزشک، کیفیت لمینت ها، طراح و سازنده لمینت ها و تکنولوژی طراحی و ساخت آن ها در زیباتر شدن و مقاومت آن ها اشاره کرد.

در طراحی لمینت های سرامیکی، دندانپزشک بر اساس قالبی که به لابراتوار می فرستد، و بر اساس تعداد لمینت ها، نحوه طراحی و قالب گیری ممکن است زمانی حدود 3 تا 6 روزه برای آماده شدن آنها طول بکشد. در صورت وجود سیستم کامپیوتری مجهز در مطب دندانپزشک، میتوانید طرح لمینت دندان خود را قبل از فرستاده شدن برای لابراتوار مشاهده و در صورت لزوم تغییراتی در آن ایجاد کنید.

همچنین با استفاده از دستگاه کدکم cad/cam دندانپزشک میتواند در همان جلسه اول با پرینتر سه بعدی، لمینت سرامیک را در مطب بسازد و روی دندان بیمار نصب کند.

لمینت دندان
اهمیت استفاده از ونیر دندان

قیمت لمینت دندان

هزینه لمینت سرامیکی دندان به مقدار قابل توجهی می تواند متفاوت باشد و این تفاوت قیمت لمینت سرامیکی دندان می تواند بسته به طیف وسیعی متغیر باشد، از جمله:

مهم است که به خاطر داشته باشید وقتی صحبت از دندانپزشکی زیبایی و روکش های لمینت دندان می شود، شما واقعا به همان اندازه که برای آن بودجه می گذارید، دریافت می کنید. روکش می تواند گران باشد؛ اما با توجه به اینکه اکثر روکش ها تقریبا 10 سال دوام می آورند، سرمایه گذاری اولیه (در صورت گسترش بیش از 10 سال) بسیار کمتر از هزینه ای است که اکثر ما برای قهوه صبحانه خود صرف می کنیم. افزایش عزت نفس، اعتماد به نفس و سلامتی عمومی شما ارزشمند است.

ماندگاری لمینت دندان
زیبایی

ماندگاری لمینت دندان

لمینت دندان روکش نازکی هستند که بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و سبب می شوند دندان ظاهری یک دست و بدون آسیب داشته

لمینت متحرک دندان
زیبایی

لمینت متحرک دندان

تمایل به داشتن دندان های سفید و زیبا در میان همه افراد مشترک است و پس از درمان بیماری های دهان و دندان، پوشاندن عیوب

فرق لمینت و کامپوزیت
زیبایی

فرق لمینت و کامپوزیت

سوالی که خیلی برای افرادی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند پیش می آید این است که فرق بین کامپوزیت و لمینت چیست؟ اگر

سوالات متداول

لمینت سرامیکی که به آن ونیر هم گفته میشود، یک لایه نازکی است همرنگ دندان که مخصوص دندان های جلویی هر فرد طراحی و ساخته میشوند تا ظاهر دندان و لبخند فرد را بهبود ببخشند.

 • لمینت سرامیکی سیستم ایمکس (A-Max)
 • لمینت سرامیکی سیستم زیرکونیا
 • لمینت سرامیکی سیستم کدکم cad/cam
 • لمینت سرامیکی سیستم لومینیرز
 • لمینت سرامیکی سیستم بریلیانس
 • دندان هایی که به علت موارد مختلف مانند مصرف برخی از قرص ها و … تغییر رنگ داده شده اند.
 • وجود پر کردگی های گسترده که باعث تغییر رنگ دندان شده است.
 • دندان هایی که بر اثر سایش کوتاه شده اند.
 • دندان های شکسته یا دندان هایی که لب پریدگی دارند.
 • دندان های کج یا چرخیده
 • دندان هایی که فاصله بین آنها زیاد است. لمینت دندان سرامیکی می تواند این فاصله ها را به حداقل خود برساند.
 • دندان هایی که با استفاده از روش بلیچینگ یا سفید کردن قادر به سفید شدن نیستند، میتوان با این روش آن ها را سفید کرد.

تکنولوژی اتصال لمینت سرامیکی به مینای دندان مانند تکنولوژی پر کردن دندان است که طی فرایند هایی روی آن قرار می گیرد. لمینت های سرامیکی در پیوندی یه صورت چسب مانندی روی مینای دندان متصل میشوند و محکم سر جای خود باقی می مانند.

 • تعداد دندان هایی که بایدلمینت دندان شوند.
 • وضعیت دندان های شما قبل از استفاده از روکش استفاده شده است.
 • کیفیت روکش های لمینت و کار لابراتور