کلینیک دندانپزشکی دیجیتال رایان

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry) را می توان فناوری‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتالی در فرآیند درمان مشکلات دهان و دندان دانست که در درمان های مختلف کاربرد دارد. در دندانپزشکی دیجیتالی به طور معمول از ابزارها و فناوری‌ هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر کنترل و هدایت می‌شوند و لذا دقت آن ‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های سنتی و مکانیکی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را برای متخصص فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان نشان دهد.

از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را برای متخصص فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان نشان دهد. همچنین با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان تصاویری سه بعدی از فضای دهان و فک بیمار تهیه کرد و با کمک آن انواع روکش و لمینیت (Dental laminates) را به شکل دلخواه طراحی نمود.

دندانپزشک دیجیتال

دکتر امیرحسین انصاری مهر

دکتر انصاری دارای مدرک فلوشیپ از کالج سلطنتی دندانپزشکان استرالیا، دکترا از دانشگاه سیدنی و Grad dip clin dent در رشته ایمپلنت و زیبایی دندان از دانشگاه سیدنی

کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال

با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان تصاویری سه بعدی از فضای دهان و فک بیمار تهیه کرد و با کمک آن انواع روکش و لمینیت را به شکل دلخواه طراحی نمود. دندانپزشکی دیجیتال برای اصلاح طرح لبخند، لمینت، کامپوزیت، ایمپلنت و … کاربرد دارد. به عنوان مثال در این شیوه با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان‌های فک بیمار بررسی می‌شود و پس از آن براساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می‌شود.

در این شیوه با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان‌های فک بیمار بررسی می‌شود و پس از آن براساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می‌شود.

ایمپلنت دیجیتال دندان
تکنولوژی کد کم (CAD / CAM)

فناوری کد کم در دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry) را می‌توان جزو پیشرفته‌ترین جنبه‌های به کارگیری تکنولوژی در علم دندانپزشکی دانست که به کمک آن فرآیند ساخت ریستوریشن‌های (Restoration) دندانی بسیار ساده‌تر انجام میشود. منظور از فناوری CAD در واقع Computer Aided Design یا همان طراحی به کمک کامپیوتر و منظور از فناوری CAM در واقع Computer Aided Manufacturing  یا ساخت به وسیله کامپیوتر است.

به وسیله فناوری CAD/CAM می‌توان تصویربرداری داخل دهانی را انجام داد و اطلاعات بسیار دقیقی در مورد وضعیت استخوان‌های فک، ساییدگی دندان، جایگاه ریشه دندان‌ها و … کسب کرد.

یکی از مهم‌ترین کارها در دندانپزشکی دیجیتال، تصویر برداری از داخل دهان (CBCT) است. این روش به متخصص کمک می‌کند تا مشکلات داخل دهان را به گونه ای بهتر و دقیق‌تر مشاهده نماید. از طرفی این تکنولوژی‌ها تشعشعات مختلف عکس برداری‌ به روش سنتی را ندارند و خطاهای انسانی را به حداقل رسانده و هزینه‌های بیمار را هم کاهش می دهند.

CBCT یکی از انواع سی تی اسکن‌هاست که در تعیین جایگاه دقیق ایمپلنت (Dental Implants)، تشخیص اختلالات مفصلی، کانال های عصبی، جایگاه سینوس، تشخیص تومور برای فک، تعیین ارتفاع و ضخامت استخون و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

CBCT و تصویربرداری داخل دهان
لیزر دندان

لیزر (Laser) اصلی ترین ابزار در دندانپزشکی دیجیتالی لیزری (Digital dentistry) می باشد. این وسیله میزان دقت در فرایند مختلف درمانی را افزایش می‌دهد و خطا را به حداقل می‌رساند. لیزرها کمترین آسیب را به بافت‌های کناری می‌زنند و می‌توانند دقت بسیار زیادی داشته باشند. این موضوع سبب می‌شود تا درد و خونریزی بیمار در حین درمان به حداقل میزان ممکن رسیده و سریع‌تر بهبود یابد.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مزایای دندانپزشکی دیجیتال عبارتند از کاهش زمان درمان، افزایش دقت، کاهش درد و اضطراب و … 

یکی از اصلی‌ترین و البته شاخص‌ترین مزیت‌هایی که دندانپزشکی (Digital dentistry) دیجیتال دارد، افزایش دقت در اقدامات درمانی است. فناوری‌های دیجیتال در هر حوزه‌ای که ورود پیدا میکنند، موجب افزایش دقت آن حوزه می‌شوند. همین مورد به عاملی تبدیل شده تا بسیاری از بیماران و متخصصان، استفاده از این تکنولوژی‌ها را اولویت خود قرار دهند. مثالی در این مورد، قالب گیری دیجیتال می باشد.

از دیگر موارد می توان به ایمپلنت، ساخت بریج، روکش، پروتز‌های ثابت و متحرک، جراحی و… که همگی حوزه‌هایی از دندانپزشکی هستند نام برد که به واسطه بکار گیری فناوری‌های مختلف، دقت بسیار بالایی را کسب کرده‌اند.

با استفاده از این فناوری ها، پزشکان می‌توانند بسیار سریع‌تر نسبت به روش های سنتی مشکلات را تشخیص داده و تصاویر و نمونه‌های لازم را آماده نمایند. این موضوع سبب می‌شود تا هم زمان کمتری از متخصص گرفته شود و هم بیمار چندان منتظر معالجه خود نباشد.

اکنون در روش‌های دیجیتال، دندانپزشک می‌تواند در عرض چند دقیقه و با استفاده از تکنولوژی‌های موجود، یک تصویر سه بعدی از دهان و دندان بیمار تهیه کرده و خروجی آن را هم برای چندین بار استفاده، نگه دارد. این فاکتور در کنار دقت بالای این روش موجب صرفه جویی در زمان بیمار و متخصص می‌شود.

یکی دیگر از مزایای دندانپزشکی دیجیتال، کاهش درد‌های ناشی از اقدامات درمانی است. بسیاری از روش‌های درمانی در علم دندانپزشکی، با درد‌های مختلفی همراه است که موجب بروز اضطراب در بیماران می‌شود.

این اضطراب گاهاً از مراجعه بیمار به مراکز درمانی جلوگیری می‌کند و این خود باعث گسترش بیشتر بیماری می‌شود. تکنولوژی‌های موجود در حیطه دندانپزشکی دیجیتال توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود، تا حد زیادی این مشکلات را بر طرف نمایند.

از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتالی، کاهش دوره درمان برای بسیاری از اقدامات درمانی است. فناوری‌های موجود در این حیطه کمک می‌کنند تا اقدامات با دقت بالا و تخریب کمتر بافت‌ها صورت گیرد.

این امر نه تنها سبب کاهش دوره درمان می‌شود بلکه بهبود نتیجه نهایی را هم به همراه دارد. دلیل این امر را می‌توان دقت بیشتر و آسیب کمتر بافت‌ها عنوان کرد. این دو فاکتور کمک می‌کنند تا سرعت بهبودی بدن بعد از اقدام درمانی افزایش یافته و بیمار بتواند سریع‌تر به حالت عادی خود برگردد.

سهولت در استفاده از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال است که فرآیند درمانی را ساده‌تر می‌کند. بسیاری از اقدامات دندانپزشکی سخت و وقت گیر است. برای مثال عمل قالب گیری دندان‌ها می‌تواند زمان زیادی را از بیمار و متخصص بگیرد.

از طرفی بیشتر این شیوه‌ها با درد یا مشکلات مختلفی همراه هستند که موجب ناراحتی یا ایجاد اضطراب در بیمار می‌شوند. از طرفی این فاکتور احتمال خطای انسانی را افزایش می‌دهد. این موضوع در حالی است که فناوری‌های جدید استفاده بسیار راحتی دارند و کمترین میزان درد و اضطراب را برای بیمار ایجاد می‌کنند. این مزیت نه تنها موجب افزایش سرعت عمل متخصصان می‌شود بلکه استرس ناشی از اقدامات درمانی را هم کاهش می‌دهد.

از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry)، می‌توان به بهبود کیفیت اقدامات درمانی و افزایش دوام نتایج آن‌ها اشاره نمود. این موضوع سبب می‌شود تا در زمان و انرژی بیمار صرفه جویی شود. برای مثال در ایمپلنت‌گذاری دیجیتال، از تکنولوژی‌های مختلفی برای ساخت اجزاء ایمپلنت (Dental implants) یا جایگذاری آن استفاده می‌شود.

این دقت موجب می‌شود تا زاویه و محل قرارگیری ایمپلنت بر اساس ساختار دهان بیمار بوده و هماهنگی کاملی با سایر دندان‌ها داشته باشد. این فاکتور کمک می‌کند تا ایمپلنت تحمل فشار‌های وارده را داشته باشد و باعث تخریب بافت استخوان نشود. مجموع این موارد ماندگاری ایمپلنت قرار گرفته را چندین برابر می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry)، پیش بینی نتایج است. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، می‌توان نتیجه‌ی بسیاری از اقدامات درمانی را قبل از انجام آن‌ها مشاهده نمود. این فاکتور یکی از مهم‌ترین مزایایی است که فناوری به جامعه دندانپزشکی اهدا نموده است.

این روزها یکی از دغدغه های افراد به خصوص هنرمندان و افراد معروف اصلاح طرح لبخندشان می باشد، همه افراد به داشتن لبخندی زیبا علاقه مند هستند. اما بعضی از این افراد به دلیل وجود مشکلاتی همچون بی نظمی در چیدمان دندان ها و یا رنگ بد آ‌ن‌ها از این نعمت محروم هستند.

زیبایی لبخند یک امر تصادفی و اتفاقی نیست. در واقع می توان گفت که این زیبایی حاصل هماهنگی میان اجزا صورت و دندان ها می باشد. گاهی به دلیل عدم هماهنگی می‌بایست تغییراتی در فرم لثه و حتی طول دندان ها و فاصله آنها ایجاد شود تا بتوان به هماهنگی و هارمونی مورد نظر دست یافت. 

دندان‌ها تاثیر ویژه ای در زیبایی چهره افراد دارند و هر گونه عیب و نقصی در آنها‌ می‌تواند موجب زیبا نبودن چهره فرد شود. بنابراین به هیچ وجه نباید نسبت به ‌آن‌ها بی‌اهمیت بود. با انجام روش‌های درمانی زیبایی و کارهایی از قبیل پرکردن (Filling teeth) و کاشت دندان، ارتودنسی (Orthodontics)، جراحی لثه، سفید کردن، ترمیم، روکش گذاری، بلند کردن طول تاج و …، می‌توان لبخندی فوق العاده و زیبا داشت و همگی این روش‌ها تحت عنوان اصلاح طرح لبخند صورت می‌گیرند. 

دندان هایی که طول بیشتری دارند ظاهر زیباتری را به فرد می دهند و افرادی که دارای دندان های کوتاه تری هستند، لبخندی لثه‌ای دارند. لبخند لثه‌ای یا لبخندی که در آن لثه بیش از حد معمول به چشم می‌آید یا متناسب نبودن لثه دور دندان‌ها از مشکلاتی است که امکان یک لبخند زیبا را از بسیاری افراد می‌گیرد.

زیبایی لبخند نتیجه‌ی توازن و هماهنگی دندان‌ها نسبت به یکدیگر است. شکل و اندازه‌ی دندان‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند.

برای طراحی لبخند و درمان دندان‌های کوچک و لبخند لثه‌ای می‌توان از روش‌هایی همانند کامپوزیت (Dental composite)، لمینیت (Dental laminate) و افزایش طول دندان‌ها و برخی از روش‌های درمانی لیزری که توسط متخصص انجام می‌شود بهره برد.

طرح لبخند - اصلاح طرح لبخند چیست؟
طرح لبخند 2

در سنین پایین تر که موقع رشد دندان هاست ممکن است با قرار گیری نامناسب، مشکلات بهداشتی زیادی برای دندانها ایجاد شود و تمیز کردن آن بسیار دشوار باشد. در چنین شرایطی بهتر است به متخصص مراجعه نموده و برای درمان دندان های نامرتب که در معرض خرابی و پوسیدگی هستند راه حلی بیابید.

درمان با ارتودنسی به دو نوع ثابت (Static) و متحرک (Removable) تقسیم می شود. ارتودنسی ثابت بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و روش کار آن به این صورت بود که با استفاده از ابزارهای ثابتی که در دهان بیمار تعبیه می شد به مرتب سازی دندان ها کمک میکرد. اما یکی از مشکلاتی که این نوع ارتودنسی داشت این بود که نباید ابزار ها از دهان خارج میشد و همین موضوع طول درمان را برای بیمار سخت می نمود.

ارتودنسی دندان 2
ارتودنسی دندان 1

در عوض ارتودنسی متحرک هیچ یک از این مشکلات را نداشت و نیازی به استفاده همیشگی از آن وجود نداشت. اما باید بدانید که ارتودنسی بسیار از مشکلات و اختلالات دندان ها را از بین برد. گاهی اوقات ممکن است فاصله بین دندان ها آنقدر زیاد باشد که به جز ارتودنسی راه حل دیگری برای از بین بردن این فاصله وجود نداشته باشد و یا گاهی اوقات روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین مشکلاتی را ایجاد می کند که لازم است از درمان ارتودنسی استفاده کنید.

لمینت دندان 1
لمینت دندان 2

لمینت دندان لایه ایست همرنگ دندان که در راستای بهبود وضعیت سلامت دندان‌ها، اصلاح فرم دندانی و طرح لبخند مورد استفاده قرار میگیرد. این لایه متناسب با شکل و ویژگی‌های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته می‌شود. لمینت دندان به عنوان یکی از متداول‌ترین راهکارهای درمانی ترمیم و زیبایی دندانپزشکی امروزه متقاضیان زیادی دارد. جهت لمینت دندان لایه‌های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان ساخته می‌شود تا رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان‌ها را تغییر داده و برای افراد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

انواع لمینت

جنس لمینت دندان معمولا دو نوع می باشد:

  • لمینت سرامیکی (Ceramic laminate)
  • لمینت کامپوزیت (Composite laminate)

لمینت سرامیکی

لمینت دندان شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است. لمینت دندان سرامیکی از جنس چینی یا سرامیک است که ثبات رنگی و زیبایی بیشتری در مقایسه با لمینت دندان کامپوزیتی دارد و همچنین از مقاومت بالاتری برخوردار است.

جهت انجام لمینت دندان سرامیکی، ابتدا مقداری از مینای دندان تراش داده شده و سپس قالب گیری انجام می‌شود. پس از آن بر روی دندان یک ترمیم موقت قرار می‌گیرد و قالب تهیه شده برای لابراتوار ارسال می شود. لمینت سرامیکی در واقع با قطر نیم میلیمتر ترکیبی از چندین لایه بسیار نازک مستحکم سرامیکی هستند که توسط پزشک متخصص ساخته می‌شود که با استفاده از باندهای رزینی بر روی دندان چسبانده می‌شود و هدف از به کارگیری این روش ترمیم و زیبا نشان دادن دندان پوسیده، رفع لکه‌ دندان، تغییر رنگ دندان، حذف فواصل بین دندانی، ترمیم لب پریدگی دندان و همچنین مرتب سازی دندان‌ها است.

دلیل استفاده از دندانپزشکی دیجیتال در رایان

دکتر انصاری که یکی از برترین متخصصان دندانپزشکی دیجیتال تهران می باشد به دلیل آشنایی با بسیاری از سیستم های دیجیتال که هر روزه در حال پیشرفت و گسترش خدمات خود هستند، امکان مطالعه، بررسی و انتخاب بهترین سیستم را داشته و همواره با شرکت در کنفرانس ها و نمایشگاه های مختلف خود را با تحولات دنیای دندانپزشکی همگام نگه داشته است.

برای موفقیت آمیز بودن کاشت دندان باید به مقدار کافی استخوان در فک وجود داشته باشد. استخوان باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند ایمپلنت دندان را نگه دارد اگر استخوان موجود کافی نباشد، ممکن است بوسیله روشی که به آن تقویت استخوان یا پیوند استخوان می گویند، نیاز به اضافه کردن و تقویت آن باشد.علاوه بر این، دندان های طبیعی و بافت های حامی نزدیک ایمپلنت نیز باید در سلامت خوبی باشند.

عکس دندان دیجیتالی

جهت راحت تر کردن، بالاتر بردن دقت و تقلیل مقدار اشعه x-ray در کلینیک رایان فقط عکس دندان یا رادیوگرافی دیجیتالی استفاده می شود. تصویر دندان شما بلافاصله پس از گرفتن عکس برای شما و دکتر قابل مشاهده است.

 
 

دوربین داخل دهانی

دندان های شما قبل از انجام درمان توسط دوربین داخل دهانی عکسبرداری و پس از تکمیل درمان مجددا عکسبرداری می شوند.

تصویر برداری زیبایی

 

با استفاده از برنامه های مخصوص دندانپزشکی زیبایی، دکتر انصاری مهر قبل از شروع درمان لبخند جدید شما را بر روی مانیتور طراحی کرده و با شما در میان می گذارد .شما می توانید در این پروسه مشارکت داشته و لبخند ایده آل خود را بر روی تصویر قبل از درمان مشخص کنید.

 

استفاده از نرم افزار های دندانپزشکی دیجیتال برای طراحی لبخند در چند سال گذشته به دقت و ظرافت این هنر افزوده است.

یکی از بزرگترین متخصصان دندانپزشک دیجیتال در تهران، دکتر انصاری به دلیل آشنایی با بسیاری از سیستم های دیجیتال که هر روزه در حال پیشرفت و گسترش خدمات خود هستند، امکان مطالعه بررسی و انتخاب بهترین سیستم را داشته و همواره با شرکت در کنفرانس ها و نمایشگاه های مختلف خود را با تحولات دنیای دندانپزشکی همگام نگه داشته اند.

اگر به دنبال مطب دندانپزشکی دیجیتال هستید، کلینیک رایان واقع در شمال تهران یکی از مجهزترین اراده دهندگان خدمات دندانپزشکی دیجیتال می باشد. همچنین جهت دریافت قیمت دندانپزشکی دیجیتال می توانید با مشاورین کلینیک رایان تماس حاصل فرمائید.

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت
زیبایی

مراقبت های بعد از ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت ایمپلنت دندان نوعی وسیله جراحی است که در استخوان فک جاسازی می شود و بعد از چند ماه با استخوان

زیبایی

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال دندان ایمپلنت دیجیتال چیست؟ ایمپلنت دیجیتال یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن می باشد. این ایمپلنت جایگزین دندان از دست رفته شماست و

سوالات متداول

دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry) را میتوان، فناوری‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتالی در فرآیند درمان مشکلات دهان و دندان دانست.

در دندانپزشکی دیجیتالی عموماً از ابزارها و فناوری‌هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر کنترل و هدایت می‌شوند و لذا دقت آن‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های سنتی و مکانیکی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را برای متخصص فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان نشان دهد.
همچنین با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان تصاویری سه بعدی از فضای دهان و فک بیمار تهیه کرد و با کمک آن انواع روکش و لمینیت (Dental laminates) را به شکل دلخواه طراحی نمود.

دندانپزشکی دیجیتال در موارد مختلفی مانند شناسایی پوسیدگی دندان، ایمپلنت، طراحی لبخند و… استفاده می‌شود که هر کدام دارای اصول و شیوه متفاوتی است.

دقت بیشتر
افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان
کاهش درد و اضطراب ناشی از اقدامات درمانی
کاهش دوره درمان
سهولت در استفاده
کیفیت و طول عمر بیشتر نتایج
پیش بینی نتایج

ایمپلنت دیجیتال (Digital dental implants)
تکنولوژی CAD/CAM (کد کم)
CBCT و تصویر برداری داخل دهان
لیزر دندان (Laser teeth)

طرح لبخند
ارتودنسی دندان
لمینت دندان

یکی دیگر از مزایای دندانپزشکی دیجیتال، کاهش درد‌های ناشی از اقدامات درمانی است. بسیاری از روش‌های درمانی در علم دندانپزشکی، با درد‌های مختلفی همراه است که موجب بروز اضطراب در بیماران می‌شود.
این اضطراب گاهاً از مراجعه بیمار به مراکز درمانی جلوگیری می‌کند و این خود باعث گسترش بیشتر بیماری می‌شود. تکنولوژی‌های موجود در حیطه دندانپزشکی دیجیتال توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود، تا حد زیادی این مشکلات را بر طرف نمایند.

از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتالی، کاهش دوره درمان برای بسیاری از اقدامات درمانی است. فناوری‌های موجود در این حیطه کمک می‌کنند تا اقدامات با دقت بالا و تخریب کمتر بافت‌ها صورت گیرد.
این امر نه تنها سبب کاهش دوره درمان می‌شود بلکه بهبود نتیجه نهایی را هم به همراه دارد. دلیل این امر را می‌توان دقت بیشتر و آسیب کمتر بافت‌ها عنوان کرد. این دو فاکتور کمک می‌کنند تا سرعت بهبودی بدن بعد از اقدام درمانی افزایش یافته و بیمار بتواند سریع‌تر به حالت عادی خود برگردد.

یکی از مهم‌ترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال (Digital dentistry)، پیش بینی نتایج است. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، می‌توان نتیجه‌ی بسیاری از اقدامات درمانی را قبل از انجام آن‌ها مشاهده نمود. این فاکتور یکی از مهم‌ترین مزایایی است که فناوری به جامعه دندانپزشکی اهدا نموده است.