آیا کشیدن دندان درد دارد

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

عنوان‌ها

ترس از دندانپزشکی از جمله ترس هایی است که اکثر افراد آن را تجربه نموده اند. این ترس و استرس از دندانپزشکی تنها مختص به کودکان نبوده و بسیاری از بزرگسالان نیز به دلیل ترس از آن، ترجیح می دهند درد دندان را تحمل نمایند. بسیاری از افراد زمانی که می خواهند به دندانپزشکی مراجعه کنند، از دندانپزشک میزان درد هنگام درمان را می پرسند. به طور مثال بسیاری از افراد می خواهند بدانند که کشیدن دندان به خصوص دندان عقل چقدر درد دارد؟ یا اینکه آمپول بی حسی چرا در برخی از مواقع درد شدیدی را به همراه دارد و در برخی از مواقع درد آن خفیف می باشد؟ به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با میزان درد هنگام کشیدن دندان، عصب کشی، جرم گیری، ایمپلنت و … به طور کامل آشنا کنیم.

آیا دندانپزشکی درد دارد

یکی از شایع ترین ترس های دندانپزشکی، ترس از میزان درد هنگام تزریق آمپول بی حسی و کشیدن دندان است. معمولا برای انجام اکثر درمان های دندانپزشکی از آمپول بی حسی استفاده می شود. که نمی توان تزریق آن را بدون درد اعلام نمود. اما میزان درد ناشی از تزریق با توجه به شرایط بیمار، دندان مورد نظر و … متفاوت است. معمولا هنگام تزریق روی پوست لثه احساس نیشگون گرفتن خواهید داشت و به راحتی آن را تحمل خواهید نمود. دردی که موجب ناراحتی بیمار می شود، زمانی بروز پیدا می کند که پزشک می خواهد سوزن را وارد قسمت مورد نظر نموده و آن قسمت را بی حس نماید. در صورتی که آستانه تحمل بیمار بسیار پایین باشد، ممکن است پزشک در ابتدا از بی حسی های سطحی استفاده نموده و پس از آن تزریق آمپول را انجام دهد. میزان درد هنگام تزریق بی حسی نیز با توجه به میزان تحمل بیمار، عفونت دندان، محل تزریق بی حسی و دندان مورد نظر جهت درمان متفاوت است.

 برای دریافت وقت انجام درمان های پزشکی می توانید با شماره 22905689-021 تماس حاصل نمائید.

آیا عصب کشی دندان درد دارد

عصب کشی دندان زمانی انجام می شود که پوسیدگی به عصب و پالپ دندان رسیده باشد. در این هنگام، فرد تیر کشیدن دندان و دندان درد را تجربه خواهد کرد. از طرفی اگر دندان دچار شکستگی شدید شود، به گونه ای که روی پالپ دندان باز شود، نیز دندان نیاز به درمان ریشه خواهد داشت. متاسفانه در زمان های گذشته تنها روش درمان درد ناشی از پوسیدگی پالپ کشیدن دندان بود. اما امروزه با توجه به آگاهی از ارزش دندان ها و به منظور حفظ آن ها، از درمان ریشه استفاده می نمایند و کشیدن دندان در مواقعی انجام می شود که پزشک دیگر قادر به نگهداری دندان نمی باشد. عصب کشی دندان در اکثر مواقع به همراه بی حسی موضعی دندان انجام می شود. به همین دلیل معمولا درد ناشی از عصب کشی دندان بسیار خفیف بوده و فرد به راحتی قادر به تحمل آن می باشد.

آیا عصب کشی دندان درد دارد
آیا عصب کشی دندان درد دارد

آیا ارتودنسی درد دارد؟

متصل نمودن براکت ها و سیم ها به دندان و برداشتن آن ها معمولا با درد کم و خفیفی همراه می باشد که، فرد به راحتی قادر به تحمل آن می باشد. اما درد ناشی از ارتودنسی معمولا بعد از متصل نمودن سیم ها آغاز می شود. از آنجایی که این سیم ها موجب حرکت دندان ها و ریشه آن ها درون لثه شده تا آن ها را در جای درست خود قرار دهند، احساس درد دندان پس از ارتودنسی کاملا طبیعی است. همچنین سیم های قرار گرفته درون دهان می تواند لب های فرد را زخم نموده و موجب ناراحتی او شود. اما در نهایت میزان درد ناشی از ارتودنسی طبیعی بوده و به مرور زمان کاهش پیدا می کند. به طور کلی میزان درد ناشی از ارتودنسی به جنس دندان، آستانه تحمل بیمار، میزان کج شدگی و بهم ریختگی دندان ها، نوع ارتودنسی و میزان استرس فرد بستگی دارد. به طور مثال ارتودنسی های ثابت نسبت به انواع متحرک آن درد بیشتری را متوجه بیمار می نمایند.

بیشتر بدانید
چگونه به ترس از دندانپزشکی غلبه کنیم

 

ارتودنسی درد دارد؟
ارتودنسی درد دارد؟

آیا جرم گیری دندان درد دارد

جرم گیری دندان به معنای برداشتن رنگدانه های اضافی روی دندان که به دلایل مختلفی نظیر مصرف چای و سیگار ایجاد شده اند، انجام می شود. در این فرایند جرم های ایجاد شده روی دندان توسط اسکیلر برداشته می شود و سپس با استفاده از برساژ سطح دندان ها صیقلی داده می شود. معمولا جرم گیری نمودن دندان ها درد ندارد، به همین دلیل در بسیاری از مواقع نیازی به تزریق داروی بی حسی نمی باشد. اما در برخی موارد ممکن است به دلیل آستانه تحمل پایین فرد پزشک از مقدار کمی داروی بی حسی نیز استفاده نماید.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت دندان نوعی جراحی دهان و دندان می باشد که دندان مصنوعی به صورت ثابت و همیشگی جایگزین دندان کشیده شده می شود. پس از کشیدن دندان ، پایه ای درون استخوان فک قرار می گیرد و سپس دندان مصنوعی روی آن محکم می شود. پس از کشیدن دندان روی لثه برش داده می شود و پایه درون لثه قرار می گیرد. سپس روی آن بخیه می شود، تا پایه به استخوان فک متصل شود. به همین دلیل درد دندان بعد از کشیدن آن کاملا طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف خواهد شد. تمامی مراحل ایمپلنت دندان تحت بی حسی کامل انجام می شود به همین دلیل درد در طول درمان کاملا قابل کنترل و تحمل می باشد.

 

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟
آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

آیا کشیدن دندان عقل درد دارد

یشه دندان عقل در محل نامناسب و محدود رشد می نماید به همین دلیل درد ناشی از آن می تواند غیر قابل تحمل باشد. از طرفی رشد دندان عقل در محیط کم می تواند موجب آسیب دیدگی و فشار به سایر دندان ها شده و به مرور زمان منجر به پوسیدگی آن ها شود. به همین دلیل بهترین روش برای کنترل این مشکلات کشیدن دندان عقل است. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد ایجاد شود این است که آیا کشیدن دندان درد دارد؟ میزان درد کشیدن دندان عقل کاملا به میزان تخصص و مهارت پزشک شما بستگی دارد. دندانپزشک متخصص و ماهر می تواند به شما کمک نماید تا کشیدن دندان عقل بدون درد را تجربه نمایید.

بیشتر بدانید
چطور دندان سفید داشته باشیم

آیا کشیدن دندان عصب کشی شده درد دارد

در برخی از مواقع به دلایل مختلف مانند عدم رسیدگی به دندان و یا عدم استفاده از روکش دندان، ممکن است دندان عصب کشی شده مجدد دچار پوسیدگی شود و تنها روش درمان آن کشیدن دندان باشد. معمولا کشیدن دندان عصب کشی شده کمی پیچیده تر از دندان های معمولی است زیرا ریشه دندان ضعیف تر بوده و در صورت عدم مهارت پزشک ممکن است ریشه دندان شکسته شود. با این وجود در صورت تزریق بی حسی در قسمت های درست لثه و عدم عفونت دندان و لثه کشیدن دندان بدون درد خواهد بود.

 

آیا کشیدن دندان عصب کشی شده درد دارد
آیا کشیدن دندان عصب کشی شده درد دارد

بهترین مسکن برای درد دندان کشیده شده

معمولا پس از کشیدن دندان و برطرف شدن بی حسی فک و دهان فرد درد خفیفی را تجربه خواهد نمود. در برخی از مواقع به دلیل پیچیدگی ریشه، فشار زیاد هنگام کشیدن دندان و … فرد پس از کشیده شدن دندان درد شدیدی را تحمل نماید. در این صورت می تواند با استفاده از مسکن های قوی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و مفنامیک اسید درد را کنترل نموده و آن را قابل تحمل نماید. به طور کلی درد پس از کشیدن دندان کاملا طبیعی بوده و در بسیاری از مواقع این درد ناشی از فشار وارد شده به فک جهت بیرون آوردن دندان می باشد.

درد بعد از کشیدن دندان چقدر طول میکشد

میزان درد بعد از کشیدن دندان کاملا وابسته به نوع دندان و وضعیت ریشه آن می باشد. در بسیاری از مواقع ممکن است فرد تنها چند ساعت پس از کشیدن دندان احساس درد و ناراحتی داشته باشد. اما در برخی از مواقع نیز ممکن است درد تا چند روز پس از کشیدن دندان ادامه پیدا کند. که معمولا دردهای طولانی مدت ناشی از کشیدن دندان عقل بوده و با مصرف مسکن قابل کنترل می باشند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter