فیلم جراحی لثه

فیلم جراحی لثه

عنوان‌ها

در صورت ابتلا به بیماری لثه، چندین نوع جراحی لثه وجود دارد که دندانپزشک متخصص بر مبنای نوع بیماری توصیه می کند. شایع ترین علت بیماری لثه زمانی است که باکتری بیش از اندازه در دهان انباشته شده و پلاک اضافی ایجاد می کند و بدن دیگر قادر به مبارزه با عفونت نیست. مسواک زدن روزانه و استفاده اصولی از نخ دندان همراه با مراجعه منظم به دندانپزشک به حفظ سلامت و استحکام دندان ها کمک می کند. فیلم جراحی لثه به اندازه ای می تواند نشان دهنده مراحل این فرآیند باشد.

 رعایت بهداشت دهان و دندان فقط برای سالم نگه داشتن دندان ها نیست، بلکه لثه ها را نیز سالم نگه می دارد. با این حال، برخی عوامل، از جمله داروها و بیماری‌های مزمن، می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه کنند، حتی اگر از یک روال مراقبت از دهان و دندان پیروی کند. معاینات منظم دهان به دندانپزشک این فرصت را می دهد که بیماری لثه را در مراحل اولیه تشخیص دهد پیش از آن که بیماری گسترش یابد.

فیلم جراحی لثه

می توانید بخشی از فیلم جراحی لثه را در کلینیک رایان ببینید:

انواع مختلف جراحی لثه

اگر بیماری لثه به اندازه ای پیشرفت کند که نیاز به جراحی داشته باشد، دندانپزشک انواع روش های جراحی لثه و خدمات دندانپزشکی را بررسی نموده و بهترین گزینه را به عنوان راه حل این مشکل مطرح می کند. انواع روش های جراحی لثه عبارت اند از:

جراحی فلپ لثه

در این روش، جراح لثه ها را به سمت عقب چین می دهد و باکتری ها را از بین می برد. متخصص بافت لثه را در برابر دندان ها محکم نموده به جای آن که اجازه دهد به خودی خود رشد کند.

بیشتر بدانید
فیلم لمینت دندان

بازسازی

طی این روش دندانپزشک متخصص لثه ها را به سمت عقب برداشته و باکتری های عامل بیماری از حذف می کند و سپس پیوند استخوان، ‌غشا، پروتئین های محرک بافت و یا ترکیبی از این سه را وارد می نماید. به این ترتیب بافت های لثه تشویق خواهند شد تا دوباره بازسازی شوند و دوباره به خوبی اطراف دندان قرار گیرند.

افزایش طول تاج

در این نوع جراحی لثه دندانپزشک متخصص رشد بیش از حد بافت لثه را از روی دندان ها حذف می کند و سبب خواهد شد دندان های بیمار بلندتر به نظر برسد. از این روش هم برای زیبایی و هم برای درمان بیماری لثه استفاده می شود.

پیوند بافت نرم

در جراحی لثه پیوند بافت نرم، دندانپزشک جراح نمونه بافتی از بخش های دیگر دهان بیمار برداشته و آن را به لثه می چسباند تا بافت لثه ای را که به دلیل بیماری عقب رفته یا برداشته شده است، جایگزین کند. این روش نیز هم برای زیبایی و هم برای درمان بیماری لثه کاربرد دارد و مناطقی را که ریشه در معرض دید قرار گرفته، پوشش داده و ظاهر دندان ها را بهبود می بخشد.

فیلم جراحی لثه با سمپل

مراحل انجام جراحی لثه فلپ

این روش به طور معمول درمان بیماری های لثه مورد استفاده قرار می گیرد و مراحل آن عبارت اند از:

قبل از عمل

پیش از شروع جراحی، دندانپزشک جراح در مورد هر گونه بیماری زمینه ای و مزمن و داروهایی که ممکن است بر جراحی تاثیر بگذارد، پرسش می کند. سپس بیمار یک بی حس کننده موضعی در ناحیه مورد نظر دریافت کرده و جراح دندان های بیمار را تمیز می نماید.

بیشتر بدانید
عوارض کاشت دندان

در طول عمل جراحی

جراح لثه ها را به عقب هل می دهد تا برای دسترسی به بافت زیر لثه، یک فلپ تشکیل دهد. پس از آن بافت عفونی زیر و بین دندان ها را برداشته و در ادامه جراح جرم گیری و پلنینگ ریشه دندان را برای حذف پلاک و باکتری های زیر خط لثه انجام می دهد. این فرآیند لکه های نامناسب ریشه دندان را از میان برمی دارد تا از عود دوباره بیماری جلوگیری به عمل آید.

پس از جراحی

در پایان جراح با استفاده از بخیه لثه ها را در جای خود قرار می دهد و این بخیه ممکن است خود قابل جذب باشد و یا لازم باشد پس از چند روز به جراح مراجعه شده تا معاینه و کشیده شود. همچنین این امکان وجود دارد که پانسمان مخصوص جراحی بر روی ناحیه آسیب دیده قرار گیرد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter