کامپوزیت و لمینت چه تفاوتی دارند

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در چیست و بهترین انتخاب کدام است؟

عنوان‌ها

لمینت چیست؟

لمینت در حقیقت مخفف لمینت سرامیکی است. لایه ی نازکی از جنس سرامیک است که بر روی دندان ها چسبانده شده و با توجه به قابلیت باند شدن (چسباندن) به دندان، با دندان یکی می شود.

دلایل استفاده از آن روشن تر کردن رنگ دندان ها، تغییر اندازه شکل و دندان ها و اصلاح طرح لبخند می باشد.

انواع لمینت

لمینت های سرامیکی بنا به نوع سرامیک استفاده شده و متد ساخت آن به گروه های مختلف دسته بندی می شود. یکی از زیباترین و قوی ترین نوع لمینت سرامیکی Emax محصول شرکت Ivoclar  است که پس از ده سال استفاده مداوم در دندانپزشکی امروز به عنوان استانداردی که سایر متریال ها با ان سنجیده می شود شناخته شده است.

بیشتر بدانید
لمینت دندان

کامپوزیت چیست و انواع ان کدام است؟

کامپوزیت در اصل متریالی است که با آن تمام ترمیم های رنگ دندان انجام می شود. ولی در ایران این اسم (کامپوزیت) فقط اشاره به جنبه زیبایی استفاده از این متریال دارد.

کامپوزیت برای زیبایی یا در حقیقت composite veneer لایه ای از کامپوزیت است که توسط دندانپزشک بر روی دندان مراجعه کننده باند (چسباندن) می شود. با این روش هم امکان تغییر رنگ دندان، شکل و سایز دندان و اصلاح طرح لبخند وجود دارد.

کامپوزیت ها در رنگ های مختلف توسط صدها شرکت معتبر در دنیا تولید می شوند. بین این شرکت ها، شرکت هایی مانند ivoclar vivadent  با محصول IPS ، شرکت cosmedent با محصول cosmedent ، شرکت 3M با محصول  Z250 یا Filtek از شرکت های پیشرو با قدمت در این زمینه محسوب می شوند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در چیست
تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در چیست

سه تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

  • اول: کامپوزیت متریالی است ساخته شده از پلاستیک و رزین که با استفاده از نور آبی سخت می شود و به دندان می چسبد. لمینت از جنس سرامیک است که بسیار سخت تر و مقاوم تر از کامپوزیت بوده و در طول زمان تغییر رنگ (تیره تر شدن) نمی دهد.
  • دوم: کامپوزیت در مطب دندانپزشک و توسط دندانپزشک طراحی شده و اجرا می شود، در صورتی که لمینت توسط تکنسین های مجرب دندانپزشکی در لابراتوار طراحی و ساخته شده و سپس به دندانپزشکی ارسال می گردد.
  • سوم: کامپوزیت در مقایسه با لمینت عمر کوتاه تری دارد. به دلیل استحکام پایین کامپوزیت معمولا زمان 5 ساله تلقی می شود که بعد از آن نیاز به ترمیم، پولیش و حتی تعویض خواهد داشت در صورتی که لمینت سرامیکی با موفقیت بالای 90% پس از ده سال درمانی دراز مدت تلقی می شود.

دکتر انصاری مهر از کلینیک رایان ،تجربه استفاده از هر دو روش را دارد و تخصص و تجربه بالایی در طراحی و اجرای این دو روش درمان را دارند.

مانند تمامی درمان های دندانپزشکی روش درمان فقط پس از معاینه مراجعه کننده، مصاحبه با ایشان و آنالیز دندانها، طرح لبخند موجود و نحوه حرکت و بسته شدن فک ها مشخص می گردد.

افرادی که در سنین پایین با دندان هایی که حداقل درمان آنها انجام گردیده است گزینه مناسبی برای روش کامپوزیت هستند. این روش در بعضی مواقع بدون نیاز به تراش دندان و در بعضی موارد دیگر با تراش حداقل قابلیت اجرا دارد.

در این موارد مراجعه کننده باید از نیاز به ترمیم و پولیش و گاهی اوقات تعویض بعضی از کامپوزیت ها  از 3 تا 5 سال مطلع گردیده و حداقل سالی یک بار برای چک و بازنگری دندانها به مطب مراجعه کند.

در افرادی که دندانهای ایشان قبلا مورد درمان هایی مانند ترمیم، روکش و سایر موارد قرار گرفته اند و امکان تراش بیشتر دندان ها وجود دارد لمینت سرامیکی گزینه مناسب تری است.

البته تصمیم گیری نهایی برای نوع درمان مقوله ی بسیار پیچیده ای است و موارد بالا فقط یک جمع بندی کلی می باشند.

مصاحبه با مراجعه کننده (برای مشخص شدن نیازها، انتظارها از درمان و شخصیت مراجعه کننده)، معاینه کامل فک، دهان و دندان و هزینه مورد نیاز بیمار برای درمان از مهم ترین شاخص های این پروسه تصمیم گیری هستند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter