لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک دندان

عنوان‌ها

تمایل به داشتن دندان های سفید و زیبا در میان همه افراد مشترک است و پس از درمان بیماری های دهان و دندان، پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها در اولویت قرار دارد. روش های مختلفی برای سفید و یک دست کردن دندان ها وجود دارد تا با حفظ دندان های طبیعی، لبخند زیبایی که همه آرزوی آن را دارند، به شما هدیه داده شود. لمینت دندان یکی از بهترین و پیشرفته ترین روش هایی است که برای ترمیم و یک دست کردن دندان ها و از همه مهم تر سفیدی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد و در انواع ثابت و متحرک قابل ارائه هستند.

اصلاح طرح لبخند
دندان ها سفید و زیبا

لمینت متحرک دندان

این نوع لمینت روکشی است که از جنس کامپوزیت و یا لمینت بوده و پزشک با استفاده از مواد مخصوص از دندان های بیمار قالب گیری نموده و این روکش به طور اختصاصی برای شخص بیمار ساخته می شود. لمینت متحرک دندان همانند لمینت ثابت می باشد و تنها تفاوت آن قابلیت جدا کردن آن و خروج از دهان است. این لمینت با پوشاندن عیوب دندان ظاهری بسیار زیبا به آن می بخشد.

برای آشنایی با روش سفید کردن موقت برای پاسخ به این پرسش که اصلا لمینت متحرک چیست می توانیم کاربردهای آن را بررسی کنیم. لمینت متحرک دندان دو فک یا یک فک، برای افرادی مناسب است که آمادگی پذیرش روکش های دائمی را ندارد و ترجیح می دهند از انواع غیردائمی آن استفاده کنند. یکی از ویژگی های مهم لمینت دندان متحرک هزینه کمتر آن نسبت به روش های طولانی مدت و البته باید با مشورت و توصیه پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

لمینت دندان متحرک همانند روش های دائمی دندان های از دست رفته، لکه و زردی و ناصافی ها را می پوشاند و بیمار در صورت تمایل می تواند آن را از دهان خود خارج کند. به عنوان مثال ورزشکاران در هنگام تمرین و بازی روکش لمینتی را از دهان خود خارج می کنند. برای داشتن لمینت متحرک بر روی دندان ها بیمار باید به پزشک مراجعه نموده تا فرآیند قالب گیری را بر روی دندان ها انجام گیرد و در نهایت لمینت متحرک دو فک یا یک فک براساس خواسته بیمار و تشخیص پزشک، ساخته شود. باید به این نکته توجه داشت که لمینت متحرک جایگزین دندان از دست رفته نمی شود، تنها تا زمانی که در دهان قرار دارد، جای خالی آن را می پوشاند. برای جایگزینی باید از روش های ایمپلنت دندان ، کاشت و یا پروتز متحرک استفاده نمود.

لمینت متحرک دندان
روش موقت برای سفید کردن دندان ها

طرز استفاده لمینت متحرک

برای داشتن دندان های زیبا روش لمینت بسیار کاربردی است و طرز استفاده لمینت متحرک دو فک یا یک فک نیز آسان می باشد که البته مراقبت از آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. طرز استفاده لمینت متحرک دندان دو فک و یک فک در سه مرحله ساده خلاصه می شود:

  1. روکشی که به وسیله پزشک ساخته شده و تحویل بیمار می شود، برای نصب ابتدا باید به مدت دو دقیقه درون آب جوش قرار گیرد.
  2. پس از دو دقیقه آن را از آب جوش خارج نموده و صبر می کنیم تا خنک شود و بعد از خنک شدن با آب سرد آن را شستشو می دهیم.
  3. با انجام مراحل بالا لمینت دندان متحرک آماده استفاده بوده و آن را به صورت کاملا سفت و محکم بر روی دندان قرار می دهیم و با فشار دست آن را در جای خود ثابت می کنیم.
بیشتر بدانید
عوارض جراحی لثه چیست ؟

نحوه ساخت و طرز عملکرد لمینت دندان متحرک به گونه ای است که روکش ثابت و استوار در جای خود قرار گرفته و تا هنگامی که شخص تصمیم به خروج آن نگیرد، در دهان باقی می ماند و با خندیدن یا غذا خوردن از جای خود تکان نمی خورد. بلافاصله با قرار دادن سفید کننده موقت دندان تمامی عیوب آن پوشانده خواهد شد و با وجود استحکام بالا شخص به راحتی می تواند آن را از دهان خود خارج کند.

مراقبت از لمینت متحرک دندان دو فک و یک فک به اندازه مراقبت دندان های طبیعی اهمیت دارد، به این معنا که پس از خوردن غذا و نوشیدنی های رنگی به آرامی آن را از دهان خارج نموده و با آب شسته شود. به این ترتیب از خراب شدن و تغییر روکش لمینتی جلوگیری خواهد شد و از همه مهم تر بهداشت دهان و دندان فرد رعایت می گردد و بوی نامطبوع به وجود نمی آید.

برای شستشوی این پروتز برس مخصوص و صابون مایع کاربرد دارد و نباید از خمیر دندان برای تمیزی آن استفاده نمود چرا که به روکش آسیب وارد می کند. به منظور افزایش طول عمر لمینت دندان متحرک بهتر است هنگامی که در دهان قرار دارد، مواد خوراکی سخت و نوشیدنی های رنگی مصرف نشود.

لمینت متحرک دندان - کلینیک دندانپزشکی رایان
زیبایی دهان و دندان با روش های آسان

معایب لمینت متحرک

اکنون این پرسش به وجود می آید که معایب لمینت متحرک چیست و چه عوارضی دارد؟ عوارض لمینت متحرک بسیار کم بوده و در مقایسه با مزیت های آن عوارض ناچیز هستند ولی صرف نظر کردن از آن ها امکان پذیر نیست. از معایب لمینت متحرک دندان دو فک و یک فک می توان به کوتاه بودن طول عمر آن نسبت به روش های دائمی اشاره نمود و هم چنین باید توجه داشت که این روش تنها جنبه زیبایی داشته و جنبه درمانی ندارد. امکان استفاده از لمینت هنگام خواب وجود ندارد و اگر به درستی با آن رفتار نشود، احتمال شکسته شدن لمینت افزایش می یابد. در صورتی که سفید کننده متحرک همواره تمیز نگه داشته شود و بعد از خوردن و آشامیدن شستشو داده شود، برای دندان های طبیعی هیچ عوارضی نخواهد داشت، یعنی مشکلاتی مانند پوسیدگی، تغییر رنگ دندان و بوی بد دهان به وجود نخواهد آمد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter