کاشت دندان

نگران از دست دادن دندان های آسیب دیده خود نباشید. امروزه راهکار هایی در زمینه کاشت دندان توسط متخصصین توصیه میشود که برخی از آنها را برای شما بررسی خواهیم کرد. دندان ها به طور کلی از دو بخش ریشه و تاج دندان تشکیل شده اند که این تاج دندان بر روز ریشه قرار گرفته است. یکی از روش های کاشت دندان ایمپلنت می باشد که از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم فلزی خنثی است که برای بدن انسان هیچ ضرری ندارد و به عنوان عضو غیر خودی شناسایی نمیشود.

روش های کاشت دندان

نگران از دست دادن دندان های آسیب دیده خود نباشید. امروزه راهکار هایی در زمینه کاشت دندان توسط متخصصین توصیه میشود که برخی از آنها را برای شما بررسی خواهیم کرد.

انواع کاشت دندان مصنوعی

انواع کاشت دندان ثابت معمولا به روش ایمپلنت انجام میگیرد. همچنین دندان کاشتن معمولا به دو صورت ایمپلنت دندان و بریج دندان صورت می پذیرد. در این روش ها، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان باعث جایگزینی دندان های از بین رفته با دندان های جدید می شود. دندان ها به طور کلی از دو بخش ریشه و تاج دندان تشکیل شده اند که این تاج دندان بر روی ریشه قرار گرفته است. یکی از روش های کاشت دندان ایمپلنت می باشد که از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم فلزی خنثی است که برای بدن انسان هیچ ضرری ندارد و به عنوان عضو غیر خودی شناسایی نمیشود. به همین دلیل مورد تهاجم سلول های بدن قرار نمیگیرد. این فلز ابتدا برای پاهای شکسته افراد مورد استفاده قرار میگرفت. در سال 1952 نظریه کاربرد این فلز توسط دانشمندی به نام اینگوار برنمارک برای دندان ارائه شد که از آن به عنوان ایمپلنت یاد شد. نخستین نوع آن در سال 1965 ساخته شد.

دندانپزشکی دیجیتال

کاشت دندان مصنوعی ثابت

در این روش درمانی که به عنوان جدیدترین روش کاشت دندان محسب می شود، هیچ محدودیت سنی برای افراد وجود ندارد و کسانی که در سن رشد قرار دارند و بهداشت دهان خود را رعایت میکنند میتوانند از این روش درمانی برای کاشت دندان استفاده کنند. به عنوان مثال، افرادی که بر اثر حادثه بعضی از دندان های خود را از دست داده اند، بعد از 16 سالگی میتوانند برای کاشت دندان از روش ایمپلنت دندان استفاده کنند. حتی افرادی که بر اثر گذشت زمان و بالاتر رفتن سنشان، دندان هایشان پوسیده و از بین رفته نیز میتوانند از این روش درمانی استفاده کنند.

افرادی که به عفونت دندان یا فک مبتلا هستند به هیچ عنوان نباید از این روش درمانی برای کاشت دندان استفاده کنند. چون ابتدا باید این عفونت را از بین ببرند و بعد اقدام به ایمپلنت دندان کنند. اگر فردی با وجود عفونت دندان اقدام به ایمپلنت کند نه تنها مشکل وی حل نمیشود بلکه ممکن است باعث بروز مشکلات جدید نیز شود و همچنین عفونت دندان باعث پس زدن آن شده و تمام هزینه ها و زحمت های فرد را به هدر خواهد داد. هزینه کاشت دندان مصنوعی به عوامل مختلفی بستگی دارد که نوع دندان و تعداد دندان ها از آن جمله می باشد.

کاشت دندان ثابت

ایمپلنت با استفاده از عمل جراحی در استخوان فک جاسازی می شود تا به عنوان ریشه دندان از بین رفته عمل کند. زیرا تیتانیوم به استخوان فک جوش داده میشود و به هیچ عنوان باعث شل شدن و افتادن، ایجاد سر و صدا و آسیب رساندن به دندان نمیشود.

به طور معمول این نوع روش درمانی به این دلایل برای شما مفید می باشد:

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت

کاشت دندان جلو

کاشت دندان جلو یکی از راه های بهبود سلامت و مخصوصا ظاهر فرد است. نبود دندان جلو می تواند ظاهر و صورت شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که دندان جلویی خود را از دست داده اند، از لبخند زدن خودداری می کنند. افرادی که با فقدان دندان جلویی روبرو هستند، علاوه بر مشکلات ظاهری در تغذیه و گفتار هم با مشکلات بسیاری روبرو می شوند. از این رو کاشت دندان از آنجایی که بهترین جایگزین دندان از دست رفته است، عمل زیبایی نیز محسوب می شود و بیشتر در افرادی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را کاملا از دست داده اند. از دست رفتن دندان پیشین می تواند به دلیل تصادف یا مراقبت نامناسب پس از ضربه خوردن دندان باشد. عواقب از دست دادن دندان جلو، تاثیر منفی در لبخند و گوشه گیر شدن فرد است. با توجه به این که مواد انجام ایمپلنت وارداتی است، لذا قیمت کاشت دندان جلو با توجه به دلار تغییر می کند و ممکن است ثابت نباشد.

عمر مفید ایمپلنت دندان
آیا ایمپلنت باعث سرطان میشود؟

کاشت دندان طلا

ایمپلنت طلا دارای دو قطعه است که فیکسچر تیتانیوم که توسط عمل جراحی داخل استخوان فک پیچ می شوند و دندای طلای واقعی، که دندان طلا به آن متصل می شود و مانند یک دندان طبیعی عمل می کند. از ایمپلنت طلا می توان برای جویدن و گاز زدن استفاده نمود. و همچنین مانند دندان های طبیعی آن را تمیز کرد و نمی توان آنرا کشید.

این روش درمانی دائمی می باشند. البته اگر ظاهر آنرا دوست دارید اما احساس می کنید که در محل کار مناسب نمی باشد، می توانید نوع پرسلن با یک کلاه یا تاج طلا انتخاب نمایید. بنابراین شما می توانید روکش طلا را در محیط کار و جلسات بردارید و در جایی که مورد نیازتان می باشد از روکش دندان طلا استفاده کنید.

قیمت کاشت دندان طلا تنها به موقعیت مکانی شما، سایز تاج دندان و یا میزان تخصص فوق تخصص ایمپلنت بستگی ندارد، بلکه قیمت خود طلا هم بستگی دارد. این مسئله تخمین هزینه دقیق دندان طلا را سخت می کند.

دندان طلا 1
کاشت دندان طلا

مراحل کاشت دندان به روش ایمپلنت

آماده شدن برای این نوع روش ممکن است توسط متخصصین مختلف انجام شود که شامل متخصص بیماری های دهان و دندان، متخصص ساختار دهانی مانند لثه ها و استخوان ها، متخصص طراحی و مچ کردن دندان مصنوعی و در بعضی موارد، متخصص گوش، حلق و بینی می شود.

زیرا ایمپلنت دندان در یک یا چند مرحله عمل جراحی انجام می شود، شما برای این فرایند درمانی باید مورد ارزیابی قرار گرفته شوید که این ارزیابی شامل:

ممکن است از دندان های شما عکس برداری با اشعه ایکس یا عکس برداری سه بعدی انجام شود تا مدل هایی برای دندان و فک شما ساخته شود.

شرایط درمانی و خود را با متخصص در میان بگذارید. این شرایط شامل قرص هایی که مصرف میکنید نیز می شود. اگر شرایط و مشکلات قلبی و همچنین ارتوپدی دارید، متخصص باید قبل از عمل جراحی برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

بر اساس شرایط شما، این برنامه فاکتورهایی را شامل میشود که عبارتند از: تعداد دندان هایی که میخواهید ایمپلنت کنید، وضعیت استخوان فک شما و دیگر دندان هایتان.

برای کنترل درد، در طول عمل جراحی میتوان از بیهوشی، آرامبخش و بی حسی استفاده کرد. این مورد را با متخصص خود در میان بگذارید تا بهترین گزینه را برای شما انتخاب نمایند. بر اساس روش بیهوشی انتخابی، تیم دندانپزشکی به شما در مورد غذا ها و نوشیدنی های قبل از عمل جراحی مشورت خواهد داد. اگر شما روش آرامبخش یا بیهوشی را انتخاب نمودید، فردی برای ترخیص شما و مراقبت برای باقی روز در نظر بگیرید.

عوارض کاشت دندان به روش ایمپلنت

مانند تمام عمل های جراحی دیگر، این نوع عمل دندان نیز ریسک هایی به همراه دارد. گرچه این مشکلات بسیار نادر هستند و اگر هم اتفاق بیفتند به آسانی قابل حل شدن هستند. این ریسک ها شامل:

تکنولوژی کد کم (CAD / CAM)

مراقبت های بعد از کاشت دندان

جراحی دندان معمولا به عنوان روش درمانی سرپایی که طی چند مرحله انجام میشود شناخته میشود که بازه زمانی بهبودی بین هر مرحله وجود دارد. فرایند ایمپلنت دندان شامل مراحل زیر می باشد:

تمام این مراحل ممکن است ماه ها به طول انجامد تا کامل شود. بیشتر این بازه زمانی مربوط به بهبودی و رشد استخوان فک می باشد. همچنین بعضی از این مراحل را میتوان در یک جلسه انجام داد که بستگی به شرایط درمانی شما و نظر متخصص دارد.

بسته به یک یا چند مرحله ای بودن این عمل، ممکن است بعد از عمل دچار عوارض و ناراحتی هایی شوید که عبارتند از:

شما ممکن است بعد از عمل، به مسکن و آرامبخش نیاز داشته باشید. اگر کبودی، تورم یا مشکلات دیگر بعد از چند روز بعد از عمل همچنان ادامه داشته باشد، باید با متخصص خود در میان بگذارید. بعد از هر مرحله جراحی، باید غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید تا ناحیه عمل بهبودی خود را به دست بیاورد.

بیشتر ایمپلنت های دندان موفقیت آمیز هستند. هرچند بعضی اوقات ممکن است استخوان، آن را قبول نکند. مصرف دخانیات نیز در موفق نبودن عمل موثر است. اگر به هر دلیلی، استخوان، آن را قبول نکند، ایمپلنت برداشته میشود و استخوان تمیز میشود و دوباره روند ایمپلنت گذاری بعد از سه ماه از نو انجام میگیرد.

کاشت دندان طبیعی

کاشت دندان طبیعی به روشی گفته میشود که دندان کاشتنی بدون ایمپلنت، برای بیمار استفاده میشود

کاشت دندان بریج

اگر شما دندان از بین رفته ای داشته باشید، از دیگر روش های کاشت دندان و از بین بردن فاصله بین دندانها، استفاده از بریج می باشد. بریج، نوعی دندان مصنوعی می باشد که با استفاده از اباتمنت در جای خود نگه داشته می شود. این نوع دندان های مصنوعی از مواد مختلفی مانند طلا و چینی ساخته میشوند تا از نظر زیبایی کاملا شبیه دندان های طبیعی شما به نظر برسند.

انواع بریج

در کل چهار نوع بریج دندان وجود دارد:

روش سنتی بریج، شامل دندان مصنوعی یا دندانی که با استفاده از تاج دندان که بر روی اباتمنت سوار میشود، می باشد. روش سنتی بریج، محبوبترین روش بریج می باشد و معمولا وقتی استفاده می شود که شما دندان طبیعی در دو طرف دندانی که از بین رفته باشد دارید.

روش پایه نیز مانند روش سنتی، با استفاده از دندان مصنوعی انجام میگیرد. ولی در این روش فقط کافیست یه دندان سالم در کنار دندانی که از بین رفته داشته باشید.

همانند بریج سنتی، بریج مریلند نیز از دو اباتمنت استفاده میکند یعنی هز اباتمنت برای هر طرف دندان. گرچه، بریج سنتی از تاج دندان استفاده میکند که بر روی اباتمنت سوار شده، بریج مریلند از چارچوب فلزی یا چینی استفاده میکند که به قسمت پشت اباتمنت دندان متصل میشود. همانند بریج سنتی، در بریج مریلند نیز باید دو دندان سالم در اطراف دندان از بین رفته داشته باشید.

همانطور که از نامش پیداست، در این نوع بریج از ایمپلنت دندان به جای چارچوب و روکش استفاده میشود. معمولا این ایمپلنت ها بریج را در جای خود نگه می دارند. به عنوان بهترین و پایدارترین روش، این نوع بریج به دو عمل جراحی نیاز دارد:

 •     عمل قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک
 •     عمل قرار دادن بریج

این عمل ها برای کامل شدن ممکن است ماه ها به طول بینجامند.

مزایای کاشت دندان به روش بریج

اگر شما یک یا چند دندان از بین رفته داشته باشید، بریج دندان میتواند فاکتور هایی را برای شما بازیابی کند که از جمله آنها:

معایب کاشت دندان به روش بریج

همانند هر روش درمانی دیگری، بریج دندان نیز معایبی به همراه دارد که عبارتند از:

 •     دندان های اطراف بریج با وجود سالم بودن، باید تراشیده شوند تا روکش بر روی آنها قرار گیرد.
 •     در موارد بسیار نادر، بریج به عصب آسیب وارد میکند و فرد نیاز به عصب کشی دارد.
 •     ممکن است بعد از بریج، دندان ها حساس شوند.
 •     اگر بریج درست قرار گرفته نشود ممکن است شل شده و بیفتد.
 •     در موارد بسیار اندک، ممکن است موادی که برای محکم کردن بریج توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار میگیرد، شسته شود و بریج شل شده که در این صورت باکتری ها به داخل بریج نفوذ میکنند. زیرا در این روش، کاشت دندان با چسب انجام میگیرد.

بلافاصله بعد از بریج، از خوردن غذاهای سفت خودداری شود. همچنین بعد از بریج، دندان ها به سرما و گرما حساس می شوند ولی بعد از چند هفته این حساسیت کم میشود.

ایمپلنت دندان درد دارد؟

بهترین روش کاشت دندان

قبلا هزینه کاشت دندان با بیمه تامین اجتماعی به روش بریج را در بر میگرفت. البته امروزه بیمه ها، ایمپلنت را نیز در بر میگیرند. بریج ممکن است بین بازه های زمانی 5 تا 15 ساله باید تعویض شوند که بستگی به مراقبت از آن دارد. ولی ایمپلنت دندان به عنوان روشی دائمی محسوب میشود. البته فاکتورهایی برای کاهش عمر بریج و ایمپلنت وجود دارد که رعایت نکردن بهداشت دهان و مصرف دخانیات از آن جمله می باشد.

هزینه کاشت دندان بریج

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که قیمت کاشت دندان طبیعی و هزینه کاشت یک دندان چقدر است. کاشت دندان قیمت های مختلفی دارد. همچنین کاشت دندان به روش بریج نسبت به ایمپلنت جزو کاشت دندان ارزان حساب میشود.

عوارض کاشت دندان
زیبایی

عوارض کاشت دندان

خوشبختانه کاشت دندان ایمپلنت در مقایسه با دیگر درمان های کاشت در دندانپزشکی از کمترین عوارض برخوردار می باشد. با به وجود آمدن ابزار های

کاشت دندان بدون ایمپلنت - هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت
زیبایی

کاشت دندان بدون ایمپلنت

در طول سال های گذشته، بیشتر در طول سی سال اخیر، شیوه های مختلفی برای کاشت دندان ها به وجود آمده است. با کمک این

سوالات متداول

1- ایمپلنت دندان

2- بریج دندان

 • اگر یک یا چند دندان شما به طور کامل از بین رفته باشد.
 • اگر استخوان فک شما به طور کامل رشد کرده باشد.
 • استخوان کافی برای محافظت از ایمپلنت را داشته باشید یا امکان پیوند استخوان برای شما وجود داشته باشد.
 • بهداشت دهانی سالم و خوبی داشته باشید.
 • دخانیات استعمال نمیکنید.
 • و …
 • برداشتن دندان آسیب دیده
 • آماده سازی استخوان فک و پیوند استخوان در شرایط لزوم
 • قرار دادن ایمپلنت دندان
 • رشد استخوان و بهبودی آن
 • قرار دادن اباتمنت
 • قرار دادن دندان مصنوعی (تاج)
 • بریج سنتی
 • بریج معلق
 • بریج مریلند
 • بریج با استفاده از ایمپلنت دندان
 • بازیابی اعتماد به نفس فرد
 • بازیابی قابلیت جویدن غذا
 • بازیابی قابلیت سخنرانی و ارائه فرد
 • حفظ شکل صورت فرد
 • توزیع درست نیرو در هنگام جویدن
 • جلوگیری از حرکت و جابجایی دندان های دیگر از مکان خود
 • تعداد دندان هایی که برای از بین بردن فاصله استفاده می شود.
 • مواد استفاده شده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا و یا آلیاژ فلزاتی که با رزین پوشانده شده اند.
 • پیچیدگی و سختی قرار دادن دندان
 • درمان های اضافی برای مشکلات دهانی دیگر مانند عفونت لثه
 • موقعیت جغرافیایی درمانگاه
 • نوع بریج مورد استفاده