نایت گارد یا اسپلینت

سردردها، درد فک و آسیب به دندان ها همه می تواند ننیجه سایش دندان ها یا دندان قروچه باشند.دندانپزشکان این پدیده را براکسیم (Bruxism) نام نهاده اند.

بیشتر مراجعه کنندگان که براکسیم دارند از آن مطلع نیستند، خیلی اوقات همسر یک براکسیت به دلیل مشاهده دندان قروچه و صدای آن هنگام خوابیدن از وجود این وضعیت قبل از خود او مطلع است. براکسیم علاوه برامکان ایجاد درد وناراحتی باعث ساییده شدن و کوتاه شدن دندان ها شده و آسیب زیادی به آنها می رساند. یک اسپلینت (Splint) خوب باعث از بین بردن سایش دندان‌ها (Bruxism) شده و فک را از فشار و استرس رها می کند.

در کلینیک رایان واقع در میرداماد دکتر امیر حسین انصاری بیماران بسیاری را در رابطه با مشکل براکسیم با طراحی و ساخت یک نایت گارد (اسپلینت) درمان کرده است. این نایت گارد (اسپلینت) توسط دکتر انصاری مهر طراحی می شود تا بهترین فیت را داشته و مانند یک لایه محافظ بین دندان های فک بالا و پایین عمل کند .

استفاده از این نایت گارد بصورت شبانه از آسیب های شدید به دندان جلوگیری می کند فشار وارد شده به دندانها در اثر این براکسیم باعث ترک خوردن، شکسته شدن، از بین رفتن زیر بنای دندان و حساسیت دندانی و کوتاه و نافرم شدن دندانها می شود، که با استفاده از نایت گارد طراحی شده توسط دندانپزشک کاملا قابل جلوگیری است.