ماندگاری لمینت دندان

ماندگاری لمینت دندان

عنوان‌ها

لمینت دندان روکش نازکی هستند که بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و سبب می شوند دندان ظاهری یک دست و بدون آسیب داشته باشند. روش های سفید کننده دندان می توانند عیوب ظاهری آن را پنهان پنهان کرده و لبخند زیبا به شما هدیه می دهد. یکی از عوامل مهمی که هنگام تصمیم گیری برای استفاده از روش سفید کردن دندان ها باید در نظر داشت، مدت زمان ماندگاری آن ها است. در ادامه بررسی خواهیم نمود که چه چیزی می تواند بر طول عمر و مدت ماندگاری لمینت دندان تاثیر بگذارد.

لمینت و کامپوزیت از رایج ترین روش های سفید کردن دندان هستند و دلیل محبوبیت بیشتر آن ها به دلیل استفاده از روکش های نازک است و در نهایت نتیجه مطلوبی که حاصل می گردد. لمینت روشی است که افراد می توانند با اطمینان سال ها از مزایای آن بهره برند و با مراقبت درست از آن ها طول عمر این روکش ها را افزایش دهند.

ماندگاری لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان

پس از انتخاب روش لمینت این پرسش به وجود خواهد آمد که میزان ماندگاری لمینت دندان آن چه قدر است. طول عمر لمینت دندان به این بستگی دارد که از ونیر چینی استفاده شده است یا کامپوزیت و این که چه قدر و چگونه از آن ها مراقبت می شود. به طور معمول ونیر لمینت چینی بین 10 تا 12 سال عمر دارد و ونیرهای کامپوزیت حدود 4 تا 8 سال ماندگاری دارند.

لمینت دندان بر حسب نوع ماده و روشی که به کار می رود، قیمت های کمتر و بیشتری دارد. طول عمر لمینت دندان زیاد بوده اما دائمی نیست. روش های لمینت و روکش دندان نسبت به کامپوزیت ونیر طول عمر بالاتر، استحکام و مقاومت بیشتری در برابر عواملی مانند تغییر رنگ دارند. مراقبت های شما به میزان قابل توجهی طول عمر لمینت دندان را افزایش می دهد.

تعویض لمینت دندان

تعویض لمینت

گاهی ممکن است ونیرهای دندانی نیاز به تعویض داشته باشند و جایگزینی لمینت دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به شرح زیر است:

  1. تحلیل لثه به وجود آید و لثه ها به تدریج به عقب کشیده شده و حاشیه بین ریشه دندان و روکش نمایان گردد.
  2. روکش ممکن است به مرور زمان بر اثر فشارهای روزانه تضیعف شوند و بشکنند و در این شرایط جایگزینی و تعویض لمینت ضرورت پیدا می کند.
  3. روکش ها در اثر بیماری های دهان و دندان و از دست دادن دندان می توانند دچار فرسایش و پوسیدگی شوند.
افزایش طول عمر لمینت دندان

افزایش طول عمر لمینت دندان

همان طور که لمنیت روشی ایده آل برای سفید نمودن دندان ها در بلند مدت است، حفظ و نگهداری آن ها به منظور افزایش طول عمر لمینت دندان و تثبیت زیبایی آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. عوامل موثر بر طول عمر لمینت به شرح زیر می باشد:

بیشتر بدانید
آیا کشیدن دندان درد دارد؟

وضعیت دندان ها پیش از نصب لمینت : به عقیده برخی از پزشکان وضعیت دندان های طبیعی هر شخص می تواند بر طول عمر روکش و دوام لمینت دندان تاثیر گذار باشد.

مواد روکش : ونیرهای چینی و بدون آماده سازی بیشتر از ونیرهای کامپوزیت دوام دارند. اگرچه هزینه این دو متفاوت است و باید هزینه ها نیز سنجیده شوند.

بهداشت دهان و دندان : بهداشت دهان و دندان از هر نظر بسیار اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود. مسواک زدن اصولی دو بار در روز و استفاده روزانه از نخ دندان نه تنها به سلامت و بهداشت دهان و دندان کمک می کند بلکه بر مدت ماندگاری لمینت دندان و روکش می افزاید. همچنین بهتر است هر 6 ماه یک بار چکاپ دهان و دندان انجام شود.

مراقبت روکش دندان

محافظ دهان : افرادی که ورزش های تماسی انجام می دهند، برای محافظت از لمینت باید از محافظ های مخصوص استفاده کنند تا در صورت برخورد توپ یا ضربه های دیگر روکش دچار شکستگی نشود.

دندان قروچه : اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام خواب دندان های خود را به هم فشار داده یا به اصطلاح دندان قروچه دارید، از محافظ های دندان شبانه استفاده کنید تا لمینت دندان شما آسیبی نبیند.

استفاده از دندان به عنوان ابزار : در هیچ شرایطی نباید از دندان به عنوان ابزار استفاده شود، چه دندان های طبیعی باشد و چه روکش های لمینت و روکش سرامیکی داشته باشد.

شستشوی دهان : پس از خوردن مواد خوراکی رنگی مانند چای، قهوه و … بهتر است دهان شستشو گردد تا از ایجاد لکه جلوگیری به عمل آید.

بیشتر بدانید
عوارض جراحی لثه چیست ؟

خوراکی های سفت و سخت : از گاز زدن مواد خوراکی سخت مانند آب نبات، یخ و مشابه آن خودداری شود تا نیازی به تعویض لمینت دندان نباشد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter