کامپوزیت دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان یعنی چه؟ ترمیم دندان از روش هایی است که دندانپزشک برای جایگزینی و یا ترمیم دندان های از بین رفته شما استفاده می کند. همچنین از ترمیم دندان برای جدا کردن ساختار دندان برای جلوگیری از پوسیدگی که ممکن است بعد ها باعث درد در قسمت دندان های شما شود استفاده می شود.

ترمیم دندان چیست؟

اگر دندان های شما دچار از بین رفتگی، پوسیدگی، ضعیف شدن یا شکسته شده باشد، باید ترمیم شوند. از مثال های ترمیم دندان می توان به پر کردن، تاج گذاری، ایمپلنت، بریج و دندان مصنوعی اشاره کرد.

چه نوع مشکلاتی با استفاده از روش ترمیم دندان برطرف میشود؟

ممکن است بر اثر پوسیدگی، ضعیف شدن و یا شکستگی دندان، قسمتی از دندان های شما از بین رفته باشد. روش ترمیم دندان می تواند این مشکلت را برطرف سازد.

قبل از ترمیم دندان چه اتفاقی می افتد؟

مراحل قبل از ترمیم دندان می تواند به نوع روش ترمیم دندان متفاوت باشد. قبل از ترمیم دندان مطمئن شوید که دندان های شما تمیز می باشد که این کار را میتوانید با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان انجام دهید. دندانپزشک شما در زمان معاینه، جرم و میکروب را از دندان های شما پاک میکند و برای پر کردن دندانهایتان یک وقت مشخصی تعیین میکند.

روش های معاینه برای ترمیم کردن دندان پوسیده شده

بعضی از نقاط دندان که تغییر رنگ پیدا کرده است، نشان دهنده پوسیده شدن می باشند، اما همه تغییر رنگ ها به معنای پوسیدگی نیستند. دندانپزشک متخصص از یک وسیله فلزی نوک تیز به نام اکسپلورر برای پیدا کردن پوسیدگی احتمالی استفاده می کند. مینای دندانی که سالم باشد، سفت است و فشار این ابزار فلزی را تحمل می کند. اگر دندان پوسیده باشد، مینای دندان نرم تر می باشد. این وسیله فلزی کمی به مینای پوسیده می چسبد. فشار آوردن بیش از حد با ابزار اکسپلورر باعث وارد شدن آسیب به دندانی که سالم است می شود. این ابزار همچنین ممکن است باعث شود که باکتری را گسترش دهد و باعث پوسیدگی دندان های دیگر شود.

عوارض بریج دندان
 • این رنگ را روی دندان ها می ریزند و این رنگ خاصیتی دارد که تنها به بخش های پوسیده دندان می چسبد.

تصاویری که با استفاده از اشعه ایکس ثبت می شوند می توانند پوسیدگی که در مینا و در کناره های دندان ها، در جایی که دندان ها به هم می رسند و همچنین در عاج دندان که زیر مینای دندان قرار دارد را نشان دهند.

در این روش تغییرات ناشی از پوسیدگی مورد محاسبه قرار گرفته می شود. این روش مخصوصا برای حفره ها و شکاف های سطوح بالایی دندان های آسیاب مناسب است. پوسیدگی تنها دلیل پر کردن دندان نیست. دلایل دیگری که مستلزم این نوع ترمیم دندان می باشد از قرار زیر می باشند:

  • دندان شکسته و ترک خورده
  • فرسوده شدن دندان در اثر دندان قروچه
  • استفاده از دندان برای باز کردن خوراکی ها، وسایل

انواع روش های ترمیم چگونه است؟

پر کردن دندان متداولترین روش ترمیم دندان محسوب می شود. در این روش ترمیمی، حفره هایی که در دندان شما ایجاد شده است با استفاده از موادی مانند طلا، آمالگام نقره، پلاستیک های هم رنگ دندان یا رزین های کامپوزیتی پر میشوند.

ایمپلنت دندان، فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که جایگزین ریشه دندان های از بین رفته می شوند و در استخوان فک قرار می گیرند. ایمپلنت دندان نیاز به آباتمنت دارد که نقش رابط ریشه دندان و تاج را ایفا می کند.

در این روش ترمیمی، از یک کلاهک برای پوشش سطح دندان جهت بازیابی شکل، سایز، قدرت، ظاهر دندان با استفاده از بریج یا پوشش ایمپلنت دندان استفاده میشود. در این روش، سطح و اطراف دندان به طور مساوی تراشیده می شود تا کلاهک به طور کامل بر روی آن قرار گیرد و شکل و اندازه دندان طبیعی فرد را شکل دهد. این روش ترمیمی، فرایند طولانی می باشد. زیرا آزمایشات باید به آزمایشگاه فرستاده شود. در این مدت، دندان آسیب دیده با استفاده از پر کردن به طور موقت ترمیم می شود. بعضی از مطب های ترمیمی، از تکنولوژی هایی استفاده می کنند که آزمایشات را در داخل همان مطب انجام داده و کل فرایند درمان را در یک جلسه انجام می دهند.

بریج، دندان مصنوعی می باشد که با استفاده رابط جایگزین دندان از بین رفته می شود. در این روش درمانی، دندان مصنوعی  با استفاده از رابط به دندان های اطراف متصل می شود تا جایگزین دندان از بین رفته شود. مواد تشکیل دندان بریج، پروسلن، طلا، آلیاژ ها و یا ترکیب این مواد با هم می باشد.

دندان های قابل جدا شدن هستند که جایگزین دندان های از بین رفته افراد می شوند. دندان های شما ممکن است بر اثر بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و یا مشکلات درمانی از بین رفته باشند. مواد تشکیل دهنده این نوع دندان ها اکریلیک رزین می باشند که بعضی اوقات با اتصالات فلزی ترکیب می شوند. دندان های مصنوعی معمولا زمانی استفاده می شوند که تعدادی دندان طبیعی در دهان موجود باشد تا با استفاده از این اتصالات به این دندان های طبیعی متصل شوند. سه نوع دندان مصنوعی وجود دارد که می توان به عمومی، فوری و اوردنچر اشاره کرد. دندان مصنوعی عمومی، قابل جدا شدن می باشد. این روش بعد از چند ماه بعد از جداسازی دندان های باقی مانده و بهبود لثه ها جایگذاری می شود. دندان مصنوعی فوری نیز قابل جداشدن می باشد. در این روش به محض اینکه آخرین دندان فرد جدا شد، در همان روز جایگذاری انجام می شود. دندان مصنوعی اوردنچر زمانی استفاده می شود که تعدادی دندان طبیعی در دهان فرد موجود باشد تا با استفاده از اتصالاتی، این دندان های مصنوعی به دندان های طبیعی فرد متصل شوند.

انواع مواد برای پر کردن و ترمیم دندان چیست؟

آمالگام  یکی از قدیمی ترین موادی می باشد که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل رنگ نقره‌ای که دارد به سادگی تشخیص داده می شود. ماده آمالگام ترکیبی از چند نوع فلز همچون: نقره، جیوه و قلع می باشد. از آنجایی که جیوه موجود در ماده آمالگام سمی است، این ماده کم کم دارد از رده خارج می شود. با این حال آمالگام هنوز یکی از ارزان‌ترین و مقاوم‌ترین مواد برای پر کردن دندان است ولی به علت تیره رنگ شدن آن به مرور زمان، طرفداران زیادی ندارد و بیشتر مواقع از مواد دیگر استفاده می شود. به علاوه برای استفاده از آمالگام باید بخش سالم دندان نیز تراشیده شود تا بتوان ماده را به خوبی به دندان چسباند. همچنین چون آمالگام از فلز ساخته می‌شود، احتمال بروز حساسیت به سرما و گرما و ایجاد جریان ضعیف الکتریکی هنگام برخورد با مواد آلمینیومی را نیز به دنبال دارد.

یکی دیگر از موادی که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار گرفته می شود، کامپوزیت است. کامپوزیت ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد و در صورت استفاده از این ماده نیازی نیست که بخش سالم دندان برای چسبیده شدن بهتر ماده کامپوزیت تراشیده شود. کامپوزیت دچار خوردگی یا تغییر رنگ نمی‌شود. چسباندن این ماده به دندان آن را مقاوم‌تر می‌کند و انتخابی مناسب برای ترمیم پوسیدگی‌های کوچک به شمار می‌آید. اما شاید مهمترین نقطه ضعفی که کامپوزیت دارد این است که برای ترمیم پوسیدگی‌های بزرگ توصیه نمی شود چرا که هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت بیشتر از آمالگام می باشد. از این گذشته پر کردن دندان با کامپوزیت زمان بیشتری می‌برد و این ماده در برابر لک شدن با چای و قهوه آسیب‌پذیرتر است. ولی به هر حال معمولا برای دندان های جلویی که هنگام لبخند زدن آن دندان معلوم می شود از ماده کامپوزیت استفاده می شود. نحوه ترمیم دندان در این روش به صورت زیر است:

  • متخصص دندانپزشک ابتدا دندان تحت درمان را ایزوله میکند تا خشک باقی بماند.
  • سپس با استفاده از دریل، قسمت هایی که پوسیده و عفونی شده اند، برداشته می شوند.
  • رزین کامپوزیت به صورت لایه لایه در فضای خالی ایجاد شده قرار گرفته می شود تا دندان پر شود.
  • نور آبی رنگ محصوصی به هر لایه از مواد پر شده تابانده می شود تا ماده کامپوزیت سفت شود.
  • پس از این که دندان کاملا پر شد، رزین کامپوزیت شکل دهی میشود تا سطوح و انحناهای آن کاملا مشابه دندان طبیعی شود.
  • برای پر کردن دندان با کامپوزیت باید مدت بیشتری روی صندلی دندانپزشکی بنشینید.

از دو ماده آمالگام و کامپوزیت معمولا برای پر کردن دندان ها استفاده می شود ولی از مواد دیگری همچون سرامیک هم برای پر کردن دندان استفاده می شود. سرامیک یا چینی (پرسلن) ماده‌ای می باشد که برخلاف آمالگام یا کامپوزیت به دندان چسبانده نمی‌شود. این ماده در لابراتوار دندانپزشکی به شیوه ای  تهیه می‌شود که به خوبی بخش های پوسیده را پوشش می دهد. از آنجایی که این ماده ظاهری شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می‌کند، همانند کامپوزیت مشخص نیست که دندان پر شده است. اما یکی از دلایلی که از سرامیک کمتر در پر کردن دندان استفاده می شود این است که پر کردن دندان با سرامیک  گران‌تر از پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت است. دلیل دیگر این است که  به دلیل ماهیت حجیم آن در مقایسه با پر کردن با آمالگام بخش بیشتری از دندان سالم باید تراشیده شود.

دندان طلا 1

طلا گران‌ترین ماده برای پر کردن دندان می باشد و تنها زمانی به کار برده می‌شود که استحکام بسیار بالا مورد نظر باشد. ترمیم طلایی مشابه ترمیم سرامیکی در لابراتوار آماده می‌شود و به افرادی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند پرکردگی مقاوم در برابر تغییر رنگ و خوردگی داشته باشند. طلا اجازه نمی‌دهد آب دهان، باکتری و ذرات غذا طلا در سوراخ ناشی از پوسیدگی نفوذ کنند. معایب پر کردن با طلا هم نسبت به سایر مواد کاملا مشخص است، این انتخاب هزینه سنگینی دارد و رنگ زرین آن کاملاً مشخص است.

انتظاراتی که بعد از دوره درمانی باید داشت چیست؟

بعد از دندانپزشکی ترمیمی، دندانپزشک ممکن است برای شما عادت های خوردن و نوشیدن متفاوتی را طی 24 ساعت بعد از دوره درمان توصیه کند. مانند:

 • خوردن غذاهای نرم
 • خوردن غذاهای سرد
 • اگر میتوانید غذاهای گرم را مدیریت کنید، از سوپ گرم استفاده کنید.

بعد از درمان، شما باید به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم خود ادامه دهید. دندانپزشک شما ممکن است به شما نحوه صحیح نخ دندان کشیدن را توصیه کند تا دندان ها مصنوعی خود را جابجا نکنید.

مزایای دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیم باعث می شود تا غذا ها را بهتر بجوید، در هنگام سخنرانی و صحبت کردن با دیگران اعتماد به نفس داشته باشید و لبخندی زیبا به شما ارائه می دهد. این روش درمانی به شما کمک می کند تا دندان های طبیعی خود را نگه دارید.

معایب دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

از معایب معمول دادنپزشکی ترمیم می توان به ایجاد حساسیت بعد از دوره درمانی اشاره کرد. در موارد بسیار نادر، باعث ایجاد عفونت و آلرژی نسبت به مواد استفاده شده در این روش درمانی خواهد شد.

دندانپزشکی ترمیم به طور معمول معایب و ریسک بسیار کمی دارد. گرچه روش هایی مانند تاجگذاری ممکن است باعث شل شدن، ترک خوردگی یا افتادن (لازم به ذکر است که کلاهک های دائمی این نوع مشکلات را ندارند) شوند.

طول دوره بهبود چقدر می باشد؟

طول دوره بهبود در این روش درمانی بسیار سریع می باشد. گرچه ممکن است تا 24 ساعت بعد از دوره درمان از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.

روش های مراقبت از دندانپزشکی ترمیم چگونه می باشد؟

روش های مراقبت از این نوع درمان ها نیز مانند روش های مراقبت از دندان های طبیعی می باشد که می توان به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اشاره کرد. گرچه باید دندان های مصنوعی خود را جدا کنید، آبکشی کنید و از مسواک های نرم برای شستشوی دهان خود استفاده نمائید.

از دندان های خود با تمیز کردن روزانه و مداوم آنها مراقبت نمائید. توجه داشته باشید که نه تنها دندان های خود را تمیز نگه دارید بلکه لثه ها، زبان و ریشه دندان خود را نیز سالم و تمیز نگهداری کنید.

لمینت متحرک دندان
زیبایی

لمینت متحرک دندان

تمایل به داشتن دندان های سفید و زیبا در میان همه افراد مشترک است و پس از درمان بیماری های دهان و دندان، پوشاندن عیوب

جراحی لثه برای روکش
زیبایی

جراحی لثه برای روکش

یکی از درمان هایی که متخصص لثه انجام می دهد، جراحی طول تاج دندان است. جراحی لثه برای روکش یک از عمل های رایجی توسط

قیمت ونیر دندان سال ۱۴۰۰
زیبایی

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان چیست؟ شاید برای شما سوال پیش بیاید که ونیر دندان یعنی چه؟ پاسخ این سوال را می توان اینگونه بیان کرد که اگر

سوالات متداول

ترمیم دندان از روش هایی است که دندانپزشک برای جایگزینی و یا ترمیم دندان های از بین رفته شما استفاده می کند.

قبل از ترمیم دندان مطمئن شوید که دندان های شما تمیز می باشد که این کار را میتوانید با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان انجام دهید. دندانپزشک شما در زمان معاینه، جرم و میکروب را از دندان های شما پاک میکند و برای پر کردن دندانهایتان یک وقت مشخصی تعیین میکند.

• معاینه ظاهری دندان
• رنگ مخصوص تشخیص پوسیدگی
• تصویر برداری با اشعه ایکس
• مشخص کردن پوسیدگی با استفاده از فلورسانس لیزر

• پر کردن
• تاج گذاری
• ایمپلنت دندان
• بریج گذاری
• دندان مصنوعی

• آمالگام
• کامپوزیت
• سرامیک
• طلا
• اینله اونله

• خوردن غذاهای نرم
• خوردن غذاهای سرد
• اگر میتوانید غذاهای گرم را مدیریت کنید، از سوپ گرم استفاده کنید.

دندانپزشکی ترمیم باعث می شود تا غذا ها را بهتر بجوید، در هنگام سخنرانی و صحبت کردن با دیگران اعتماد به نفس داشته باشید و لبخندی زیبا به شما ارائه می دهد.

طول دوره بهبود در این روش درمانی بسیار سریع می باشد. گرچه ممکن است تا 24 ساعت بعد از دوره درمان از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.